FootSam
FOOTBALL DATA

Estadio Nuevo Los Cármenes

Granada, Spanien·Granada CF

1.53poäng per match
43 %hemmavinster
208spelade matcher
Kapacitet
23 156
Underlag
Naturgräs

La Liga, Segunda División, UEFA Europa League och 3 andra tävlingar, augusti 2011 till augusti 2026. 220 spelade matcher.

24 matcherobesegrade i rad här 2022–2023 för Granada CF. 18 vinster, 6 oavgjorda.
5–0mot Sporting Gijon 2022 — den största segern platsen sett.
0 av 5Alaves har aldrig vunnit här, på 5 besök.

Har även hetat Estadio Nuevo Los Carmenes (2026)

Granada CF har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Granada CF på sin hemmaplan2011/12–2026/27

1.53poäng per match
43 %vinstprocent
895267V–O–F på 208 matcher
278229målskillnad +49
76hållna nollor
51matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong15 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2011/12La Liga198562220+2291.535
2012/13La Liga1966721210241.267
2013/14La Liga1971111822-4221.167
2019/20La Liga1910362616+10331.748
2019/20Copa del Rey220042+263.000
2020/21UEFA Europa League741284+4131.864
2020/21La Liga1994625250311.637
2020/21Copa del Rey100135-200.000
2021/22La Liga195772229-7221.164
2022/23Segunda División211740396+33552.6216
2023/24La Liga194692432-8180.953
2024/25Segunda División2110743621+15371.768
2024/25Copa del Rey100101-100.000
2025/26Segunda División216872825+3261.246
2026/27Segunda División110020+233.001
Totalt208895267278229+493191.5376
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Granada CF på den här arenan

24obesegrad i följd1 maj 2022 – 27 maj 202318 vinster, 6 oavgjorda
8raka segrar18 nov. 2022 – 27 feb. 2023
6hållna nollor i följd11 dec. 2022 – 27 feb. 2023
4raka förluster11 maj 2024 – 30 aug. 2024

Största segrar

14 feb. 2026Granada CF51Valladolid+4 mål
10 jan. 2014Granada CF40Valladolid+4 mål
19 juli 2020Granada CF40Athletic Club+4 mål
18 nov. 2022Granada CF40Albacete+4 mål

Största förluster

5 apr. 2013Granada CF15Real Betis+4 mål emot
9 jan. 2021Granada CF04Barcelona+4 mål emot
11 maj 2024Granada CF04Real Madrid+4 mål emot
13 maj 2021Granada CF14Real Madrid+3 mål emot
21 nov. 2021Granada CF14Real Madrid+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Granada CF vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

9
19 feb. 2012Real Sociedad41låg under med 1
1 feb. 2020Espanyol21låg under med 1
15 feb. 2020Valladolid21låg under med 1
12 juni 2020Getafe21låg under med 1
30 dec. 2020Valencia21låg under med 1

och 4 till

Räddade en poäng

18
6 dec. 2020Huesca33låg under med 2
3 apr. 2022Rayo Vallecano22låg under med 2
25 sep. 2011Osasuna11låg under med 1
7 dec. 2011Mallorca22låg under med 1
16 sep. 2012Deportivo La Coruna11låg under med 1

och 13 till

Tappade ledningen

27
11 apr. 2012Athletic Club22ledde med 2
3 feb. 2021Barcelona35ledde med 2
8 okt. 2023Barcelona22ledde med 2
22 feb. 2025Zaragoza22ledde med 2
7 dec. 2011Mallorca22ledde med 1

och 22 till

Läst ur målen i 207 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Granada CF här

56klubbar har gästat
33av dem har vunnit här
Real Madridbästa gäst · 2.57 p/match på 7 besök
Real Madridflest segrar · 6 av 7 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Barcelona84221510+5141.75
Athletic Club8125615-950.63
Valencia8422108+2141.75
Levante8431137+6151.88
Getafe823367-191.13
Atletico Madrid742185+3142.00
Sevilla7412104+6131.86
Real Madrid7601175+12182.57
Real Betis731397+2101.43
Real Sociedad74121211+1131.86
Visa alla56 klubbar
Osasuna7124310-750.71
Villarreal6402116+5122.00
Malaga611459-440.67
Celta Vigo623165+191.50
Mallorca6114713-640.67
Espanyol512234-151.00
Alaves5005312-900.00
Eibar522166081.60
Valladolid5113613-740.80
Cadiz513112-161.20
Rayo Vallecano531195+4102.00
Zaragoza511358-340.80
Almeria421186+271.75
Huesca412188051.25
Sporting Gijon4103411-730.75
Elche411234-141.00
Racing Santander401306-610.25
Las Palmas302123-120.67
Leganes310223-131.00
Deportivo La Coruna312053+251.67
Albacete311136-341.33
Mirandes311133041.33
Burgos311111041.33
Cordoba201112-110.50
Oviedo200202-200.00
Tenerife200206-600.00
Castellón201112-110.50
FC Cartagena200215-400.00
FC Andorra201113-210.50
Manchester United110020+233.00
PSV Eindhoven110010+133.00
Molde100102-200.00
Napoli100102-200.00
Girona110042+233.00
PAOK101000011.00
Lugo100102-200.00
Cultural Leonesa100101-100.00
Omonia Nicosia100112-100.00
Lokomotivi Tbilisi100102-200.00
Ponferradina101022011.00
Ibiza100102-200.00
Racing Ferrol100103-300.00
Real Sociedad II100125-300.00
Villarreal II100103-300.00
Eldense100123-100.00
AD Ceuta FC101011011.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 220 färdigspelade matcher

2.43mål per match
534mål totalt
48 %båda lagen målat
45 %över 2,5 mål
22 %över 3,5 mål
22mållösa matcher · 10 %

Vanligaste resultat

1–12712 %
1–02511 %
0–02210 %
1–22110 %
2–0209 %

Målrikaste matcherna

3 feb. 2021Granada CF35Barcelona8 mål
12 sep. 2023Spain60Cyprus6 mål
5 apr. 2013Granada CF15Real Betis6 mål
14 feb. 2026Granada CF51Valladolid6 mål

Målklockan

När målen faller här — 531 mål, 293 av hemmalaget och 238 av gästen

57
11 %1–15
89
17 %16–30
89
17 %31–45
90
17 %46–60
72
14 %61–75
134
25 %76–90
Hemmalaget 293 Gästen 238Flest mål i 76–90134 stycken

Klockan bygger på 219 av arenans 220 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 531 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Granada CF på arenan.

  1. 1M. Uzuni38mål
  2. 2Soldado12mål
  3. 3Y. El-Arabi12mål
  4. 4Jorge Molina12mål
  5. 5L. Boyé10mål
  6. 6Antonio Puertas10mål
  7. 7D. Machís9mål
  8. 8Bryan Zaragoza8mål
  9. 9O. Ighalo7mål
  10. 10Carlos Fernández7mål

Listorna bygger på 219 av arenans 220 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 531 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.