Dinamo Zagreb
HNL 2023/24 · Stadion Maksimir · Grundad 1911
- Poäng
- 82
- Matcher
- 36
- V–O–F
- 25–7–4
- Mål
- 67–30
- Målskillnad
- +37
- Poäng/match
- 2.28
- Vinstprocent
- 69 %
- I. Bišćantill 1 aug
- S. Jakirovićfrån 1 aug
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
18matcher
- 15
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 7 poäng av 54
Lika i paus
13matcher
- 7
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Låg under i paus
5matcher
- 3
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Räddade 10 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.69mål per match, båda lagens · 36 matcher
- 2.67
- Hemma
- 2.72
- Borta
- Över 1.5 mål25 av 3669 %
- Över 2.5 mål20 av 3656 %
- Över 3.5 mål8 av 3622 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
23 mål i första halvlek, 35 i andra (53 % efter paus). Insläppta: 10 och 19 (61 % efter paus).
Bygger på 66 gjorda och 31 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 67 gjorda och 30 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- +0.89 (+64.7 %)
- I ligan
- 1 av 10
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- +0.53 (+39.9 %)
- I ligan
- 2 av 10
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- -0.50 (-37.4 %)
- I ligan
- 2 av 10
Stabilitet
- Ligasnitt
- 31.7 %
- Skillnad
- +15.6 % (+49.1 %)
- I ligan
- 2 av 10
- Ligasnitt
- 31.7 %
- Skillnad
- -20.6 % (-64.9 %)
- I ligan
- 1 av 10
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 0 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
7av 7100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- +0.82 (+53.8 %)
- I ligan
- 2 av 10
- Ligasnitt
- 1.25
- Skillnad
- +0.97 (+77.8 %)
- I ligan
- 1 av 10
- Ligasnitt
- 0.27
- Skillnad
- -0.16 (-58.3 %)
- Störst i ligan
- 7 av 10
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-125 matcher 69 %
- 3-4-1-26 matcher 17 %
- 3-5-22 matcher 6 %
- 4-1-4-11 match 3 %
- 4-3-31 match 3 %
- 4-4-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter5
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
N. Čavlina21 år | 22 | 1935 | 0 | 0 | 1 | — | 7.05 |
I. Nevistić24 år | 21 | 1890 | 0 | — | 0 | 0 | 6.85 |
D. Zagorac36 år | 17 | 810 | 0 | 0 | 1 | — | 6.78 |
D. Livaković28 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | — | 7.10 |
F. Krkalić21 år | 8 | 90 | 0 | 0 | 0 | — | 5.90 |
Försvarare18
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 | 1854 | 0 | — | 4 | 0 | 6.99 | |
M. Perković20 år | 21 | 1744 | 2 | 0 | 3 | 0 | 7.22 |
S. Ristovski31 år | 17 | 1469 | 0 | 2 | 5 | — | 7.22 |
M. Bernauer25 år | 17 | 1382 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7.17 |
M. Valinčić20 år | 22 | 1194 | 0 | 1 | 4 | — | 6.68 |
N. Galešić22 år | 18 | 1189 | 0 | 1 | 1 | — | 7.15 |
B. Goda25 år | 17 | 1121 | 0 | — | 4 | — | 7.06 |
D. Perić29 år | 12 | 926 | 1 | 1 | 3 | 0 | 7.30 |
M. Živković19 år | 6 | 496 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.83 |
S. Moharrami27 år | 7 | 413 | 0 | 1 | 1 | — | 6.94 |
R. Pierre-Gabriel25 år | 9 | 372 | 0 | — | 0 | — | 6.88 |
B. Šutalo23 år | 17 | 306 | 0 | 0 | 0 | — | 6.90 |
T. Ogiwara23 år | 6 | 267 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.83 |
J. Šutalo23 år | 3 | 211 | 0 | — | 0 | 0 | 7.25 |
B. Mykhailichenko26 år | 2 | 120 | 0 | — | 0 | — | 7.00 |
L. Jakirović15 år | 2 | 103 | 0 | 0 | 0 | — | 6.80 |
Ante Sušak17 år | 1 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 |
J. Sosa21 år | 1 | 11 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Mittfältare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Mišić29 år | 21 | 1756 | 0 | 1 | 5 | — | 7.29 |
M. Baturina20 år | 21 | 1556 | 5 | 4 | 0 | — | 7.41 |
G. Vidović19 år | 27 | 1414 | 7 | 1 | 3 | 0 | 7.09 |
R. Mudražija26 år | 21 | 1408 | 0 | 5 | 5 | — | 7.06 |
M. Bulat21 år | 23 | 1229 | 4 | 2 | 0 | 0 | 7.15 |
T. Kaneko25 år | 22 | 1196 | 2 | 3 | 1 | — | 7.30 |
A. Ademi32 år | 27 | 1179 | 2 | — | 2 | 0 | 6.89 |
P. Sučić19 år | 23 | 821 | 1 | 1 | 0 | — | 7.07 |
R. Ljubičić24 år | 11 | 464 | 1 | — | 0 | — | 6.91 |
T. Halilović28 år | 8 | 263 | 1 | 1 | 0 | — | 6.85 |
L. Vrbančić18 år | 4 | 161 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.95 |
A. Marin22 år | 7 | 137 | 0 | — | 1 | 0 | 6.60 |
B. PaviÄ16 år | 2 | 103 | 0 | 0 | 0 | — | 7.20 |
M. Rog28 år | 6 | 95 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
L. Stojković19 år | 1 | 18 | 0 | 0 | 0 | — | 6.90 |
Anfallare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Petković28 år | 17 | 1383 | 11 | 3 | 4 | — | 7.48 |
S. Kulenović23 år | 21 | 860 | 7 | 1 | 5 | 0 | 6.98 |
D. Špikić24 år | 18 | 772 | 4 | 2 | 1 | — | 6.90 |
A. Hoxha24 år | 14 | 612 | 1 | — | 1 | — | 6.97 |
M. Lisica20 år | 22 | 569 | 0 | 2 | 0 | — | 6.86 |
F. Brodić26 år | 12 | 545 | 6 | 2 | 1 | 0 | 7.21 |
M. Emreli26 år | 7 | 367 | 4 | 2 | 1 | — | 7.04 |
J. Drmić30 år | 8 | 275 | 3 | — | 0 | 0 | 6.47 |
L. Ivanušec24 år | 2 | 162 | 1 | 1 | 0 | — | 7.80 |
L. Menalo27 år | 4 | 143 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
T. Majić17 år | 2 | 78 | 0 | 0 | 0 | — | 6.75 |
T. Miljak16 år | 2 | 25 | 0 | 0 | 0 | — | 6.70 |
Z. Koščević18 år | 1 | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
D. Jurić25 år | 1 | 3 | 0 | — | 1 | 0 | — |
26 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.