NK Slaven Belupo
HNL 2023/24 · Gradski Stadion · Grundad 1912
- Poäng
- 33
- Matcher
- 36
- V–O–F
- 9–6–21
- Mål
- 43–69
- Målskillnad
- -26
- Poäng/match
- 0.92
- Vinstprocent
- 25 %
- I. Sertić
- R. Moniztill 1 sep
- R. Ferenčina1 sep–1 apr
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 3
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 8 poäng av 18
Lika i paus
12matcher
- 5
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
18matcher
- 1
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 14
- Förlust
Räddade 6 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.11mål per match, båda lagens · 36 matcher
- 2.50
- Hemma
- 3.72
- Borta
- Över 1.5 mål25 av 3669 %
- Över 2.5 mål22 av 3661 %
- Över 3.5 mål17 av 3647 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
16 mål i första halvlek, 27 i andra (59 % efter paus). Insläppta: 28 och 34 (52 % efter paus).
Bygger på 46 gjorda och 66 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 43 gjorda och 69 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.47 (-33.7 %)
- I ligan
- 9 av 10
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- -0.14 (-10.2 %)
- I ligan
- 6 av 10
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- +0.59 (+44.1 %)
- I ligan
- 9 av 10
Stabilitet
- Ligasnitt
- 31.7 %
- Skillnad
- -20.6 % (-64.9 %)
- I ligan
- 9 av 10
- Ligasnitt
- 31.7 %
- Skillnad
- +15.6 % (+49.1 %)
- I ligan
- 8 av 10
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- -0.52 (-34.1 %)
- I ligan
- 9 av 10
- Ligasnitt
- 1.25
- Skillnad
- -0.42 (-33.3 %)
- I ligan
- 8 av 10
- Ligasnitt
- 0.27
- Skillnad
- -0.10 (-37.5 %)
- Störst i ligan
- 6 av 10
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-132 matcher 91 %
- 3-4-31 match 3 %
- 4-3-31 match 3 %
- 5-2-31 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter4
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
I. Sušak25 år | 29 | 2610 | 0 | — | 3 | 0 | 6.86 |
A. Marković31 år | 3 | 270 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
I. Čović32 år | 20 | 180 | 0 | 0 | 1 | — | 6.00 |
M. Jesenović25 år | 8 | 90 | 0 | 0 | 0 | — | 6.20 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Bosec25 år | 32 | 2696 | 0 | 1 | 6 | 0 | 6.59 |
D. Štefulj23 år | 30 | 2456 | 1 | 1 | 5 | 0 | 6.99 |
M. Boras21 år | 22 | 1602 | 0 | 0 | 2 | — | 6.70 |
B. Pllana21 år | 15 | 1084 | 1 | 0 | 5 | — | 6.59 |
V. Međimorec27 år | 15 | 1028 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6.66 |
T. Božić35 år | 12 | 1019 | 1 | 0 | 5 | — | 6.88 |
M. Martinaga25 år | 8 | 618 | 0 | — | 3 | 0 | 6.55 |
F. Krušelj18 år | 15 | 387 | 0 | 0 | 0 | — | 6.43 |
F. Hlevnjak22 år | 13 | 328 | 0 | — | 2 | 0 | 6.25 |
L. Račić24 år | 7 | 183 | 0 | — | 0 | — | 6.03 |
Z. Katalinić19 år | 1 | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
L. ÄurkoviÄ17 år | 12 | 9 | 0 | 0 | 0 | — | 6.30 |
Mittfältare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Mioč28 år | 32 | 2746 | 10 | 2 | 3 | 0 | 7.12 |
M. Agbekpornu24 år | 15 | 1006 | 0 | 2 | 9 | — | 6.73 |
M. Caimacov25 år | 19 | 898 | 1 | 3 | 0 | 0 | 6.73 |
I. Jelić Balta30 år | 8 | 506 | 0 | 1 | 2 | — | 6.99 |
Adriano Jagušić17 år | 11 | 234 | 1 | 0 | 0 | — | 6.73 |
M. Marina33 år | 3 | 187 | 0 | — | 1 | 0 | 6.90 |
B. Cascini26 år | 6 | 145 | 0 | 1 | 1 | — | 6.82 |
E. MaÄariÄ20 år | 8 | 56 | 0 | — | 0 | — | 6.20 |
I. Lepinjica24 år | 2 | 45 | 3 | — | 1 | — | 6.70 |
A. Liber22 år | 3 | 11 | 0 | — | 0 | — | 6.70 |
Anfallare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Mitrović23 år | 22 | 1782 | 0 | 4 | 2 | — | 7.11 |
A. Hoxha24 år | 18 | 1616 | 5 | — | 3 | 0 | 6.97 |
T. Štrkalj26 år | 20 | 1578 | 7 | 5 | 3 | — | 7.07 |
M. Šakota18 år | 18 | 891 | 3 | 0 | 3 | — | 6.76 |
R. Murić27 år | 10 | 629 | 2 | 1 | 0 | — | 7.00 |
D. Ortíz23 år | 16 | 569 | 0 | — | 2 | 0 | 6.90 |
S. Nongoh19 år | 17 | 567 | 1 | — | 2 | — | 6.52 |
A. Crnac19 år | 6 | 540 | 3 | — | 2 | 0 | 6.65 |
A. Šuto23 år | 12 | 427 | 1 | 1 | 2 | — | 6.65 |
L. Abdu26 år | 4 | 147 | 0 | — | 0 | 0 | 6.33 |
F. Kamberi28 år | 5 | 97 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
A. Manaj24 år | 3 | 94 | 0 | — | 1 | 0 | 6.25 |
U. Mrdaković18 år | 5 | 64 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.35 |
F. Vlašić17 år | 1 | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
P. Marić15 år | 2 | 28 | 1 | — | 0 | 0 | 7.05 |
Andro Sokac15 år | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | — | — |
24 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.