Celta Vigo
La Liga 2022/23 · Estadio Abanca-Balaídos · Grundad 1923
- Poäng
- 43
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 11–10–17
- Mål
- 43–53
- Målskillnad
- -10
- Poäng/match
- 1.13
- Vinstprocent
- 29 %
- E. Coudettill 1 nov
- Carlos Carvalhal1 nov–1 jun
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
9matcher
- 5
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 9 poäng av 27
Lika i paus
14matcher
- 6
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
15matcher
- 0
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 11
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.53mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.47
- Hemma
- 2.58
- Borta
- Över 1.5 mål25 av 3866 %
- Över 2.5 mål19 av 3850 %
- Över 3.5 mål10 av 3826 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
19 mål i första halvlek, 22 i andra (52 % efter paus). Insläppta: 24 och 26 (48 % efter paus).
Bygger på 42 gjorda och 54 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 43 gjorda och 53 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.25 (-18.2 %)
- I ligan
- 13 av 20
- Ligasnitt
- 1.26
- Skillnad
- -0.13 (-9.9 %)
- I ligan
- 13 av 20
- Ligasnitt
- 1.26
- Skillnad
- +0.14 (+11.0 %)
- I ligan
- 12 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 28.3 %
- Skillnad
- -2.0 % (-7.0 %)
- I ligan
- 12 av 20
- Ligasnitt
- 28.3 %
- Skillnad
- -2.0 % (-7.0 %)
- I ligan
- 9 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
2av 2100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.67
- Skillnad
- -0.25 (-15.0 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 1.09
- Skillnad
- -0.25 (-23.1 %)
- I ligan
- 12 av 20
- Ligasnitt
- 0.58
- Skillnad
- +0.00 (+0.5 %)
- Störst i ligan
- 11 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-4-217 matcher 45 %
- 4-1-3-212 matcher 32 %
- 4-3-33 matcher 8 %
- 5-3-23 matcher 8 %
- 3-4-2-11 match 3 %
- 3-4-31 match 3 %
- 4-2-2-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Marchesín34 år | 19 | 1710 | — | — | 3 | — | 6.77 |
Iván Villar25 år | 19 | 1710 | 0 | — | 0 | 0 | 6.65 |
Försvarare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Javi Galán27 år | 37 | 3163 | 0 | 3 | 6 | 0 | 6.85 |
Unai Núñez25 år | 37 | 3151 | — | — | 8 | — | 6.91 |
J. Aidoo26 år | 35 | 3121 | 3 | — | 5 | 1 | 6.84 |
Hugo Mallo31 år | 33 | 2170 | — | 1 | 7 | — | 6.86 |
Manu Sánchez21 år | 38 | 2122 | — | 2 | 3 | — | 6.66 |
Óscar Mingueza23 år | 27 | 1294 | — | — | 2 | — | 6.70 |
Kevin Vázquez29 år | 10 | 441 | 0 | — | 2 | 0 | 6.45 |
Carlos Domínguez21 år | 38 | 107 | — | — | 0 | — | 6.80 |
Fernando Medrano22 år | 1 | 12 | — | — | 0 | — | 6.90 |
Mittfältare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Fran Beltrán23 år | 36 | 2862 | — | 2 | 4 | — | 6.80 |
Gabri Veiga20 år | 36 | 2321 | 11 | 4 | 6 | — | 6.94 |
Óscar Rodríguez24 år | 33 | 1772 | 2 | — | 6 | 0 | 6.86 |
L. de la Torre24 år | 34 | 1504 | — | 2 | 6 | — | 6.61 |
R. Tapia27 år | 33 | 1471 | — | — | 8 | — | 6.65 |
| 19 | 952 | — | — | 2 | — | 6.57 | |
A. Solari30 år | 12 | 257 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.48 |
W. Swedberg18 år | 38 | 52 | — | — | 1 | — | 6.60 |
Hugo Sotelo18 år | 8 | 16 | — | — | 0 | — | 6.70 |
Anfallare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Iago Aspas35 år | 37 | 2867 | 12 | 3 | 5 | 0 | 7.19 |
Carles Pérez24 år | 36 | 2146 | 3 | 5 | 4 | — | 6.69 |
F. Cervi28 år | 36 | 1908 | — | 4 | 2 | — | 6.84 |
J. Strand Larsen22 år | 32 | 1710 | 4 | 4 | 4 | 0 | 6.67 |
H. Seferović30 år | 18 | 899 | 3 | 1 | 3 | — | 6.71 |
Gonçalo Paciência28 år | 25 | 683 | 2 | — | 2 | — | 6.60 |
Miguel Rodríguez19 år | 7 | 251 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.61 |
Pablo Durán21 år | 10 | 50 | — | — | 0 | — | 6.35 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 40 rader är märkta.
12 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.