Sevilla
La Liga 2025/26 · Estadio Ramón Sánchez Pizjuán · Grundad 1890
- Poäng
- 43
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 12–7–19
- Mål
- 46–60
- Målskillnad
- -14
- Poäng/match
- 1.13
- Vinstprocent
- 32 %
- Joaquín Caparrós
- M. Almeydatill 1 mar
- Luis Garcia Plazafrån 1 okt
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
8matcher
- 4
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 9 poäng av 24
Lika i paus
17matcher
- 8
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Låg under i paus
13matcher
- 0
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Räddade 3 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.79mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.58
- Hemma
- 3.00
- Borta
- Över 1.5 mål30 av 3879 %
- Över 2.5 mål21 av 3855 %
- Över 3.5 mål10 av 3826 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
18 mål i första halvlek, 25 i andra (58 % efter paus). Insläppta: 28 och 35 (56 % efter paus).
Bygger på 43 gjorda och 63 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 46 gjorda och 60 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.25 (-17.9 %)
- I ligan
- 13 av 20
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- -0.14 (-10.2 %)
- I ligan
- 11 av 20
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- +0.23 (+17.2 %)
- I ligan
- 17 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 23.7 %
- Skillnad
- -7.9 % (-33.3 %)
- I ligan
- 15 av 20
- Ligasnitt
- 23.7 %
- Skillnad
- +2.6 % (+11.1 %)
- I ligan
- 12 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.71
- Skillnad
- -0.40 (-23.2 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.04
- Skillnad
- -0.09 (-9.1 %)
- I ligan
- 11 av 20
- Ligasnitt
- 0.67
- Skillnad
- -0.30 (-45.1 %)
- Störst i ligan
- 16 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-111 matcher 30 %
- 3-4-2-16 matcher 16 %
- 5-3-26 matcher 16 %
- 4-4-25 matcher 14 %
- 3-4-32 matcher 5 %
- 3-5-22 matcher 5 %
- 5-4-12 matcher 5 %
- 3-4-1-21 match 3 %
- 4-1-4-11 match 3 %
- 4-3-31 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
O. Vlachodimos31 år | 33 | 2970 | — | 0 | 2 | — | 6.98 |
| 5 | 450 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.60 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35 | 2564 | 1 | 3 | 13 | 0 | 6.71 | |
| 26 | 2208 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6.99 | |
| 29 | 2096 | 0 | 1 | 7 | 0 | 6.75 | |
| 32 | 2002 | 0 | 3 | 5 | 1 | 6.65 | |
| 21 | 1409 | 2 | 3 | 1 | 0 | 6.80 | |
| 19 | 1281 | 1 | 0 | 4 | 0 | 6.99 | |
| 17 | 1218 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.84 | |
Marcão29 år | 13 | 943 | — | 0 | 4 | — | 6.65 |
| 12 | 648 | 0 | 0 | 5 | 1 | 6.47 | |
Fábio Cardoso31 år | 4 | 298 | — | 0 | 0 | — | 6.63 |
| 2 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.30 | |
| 1 | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.90 | |
| 1 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.60 |
Mittfältare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 34 | 2693 | 1 | 3 | 11 | 0 | 6.81 | |
N. Gudelj33 år | 34 | 2370 | 2 | 0 | 9 | — | 6.67 |
| 33 | 2195 | 5 | 4 | 6 | 0 | 6.77 | |
| 27 | 1624 | 1 | 0 | 6 | 0 | 6.68 | |
| 24 | 1608 | 3 | 6 | 2 | 0 | 6.74 | |
| 10 | 321 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.58 | |
| 12 | 320 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.76 | |
| 8 | 279 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.63 | |
| 1 | 45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 | |
Joan Jordán31 år | 3 | 22 | — | 0 | 1 | — | 6.30 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 32 | 2070 | 10 | 3 | 3 | 0 | 6.74 | |
| 29 | 1498 | 4 | 0 | 6 | 1 | 6.44 | |
| 28 | 1305 | 4 | 2 | 3 | 0 | 6.63 | |
| 26 | 1012 | 2 | 1 | 7 | 0 | 6.75 | |
| 27 | 954 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.80 | |
| 12 | 870 | 2 | 1 | 2 | 0 | 6.61 | |
Rafa Mir28 år | 5 | 317 | 3 | 0 | 0 | — | 7.06 |
D. Lukebakio27 år | 2 | 180 | 1 | 0 | 0 | — | 7.30 |
| 4 | 63 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.65 |
10 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.