Villarreal
La Liga 2023/24 · Estadio de la Cerámica · Grundad 1923
- Poäng
- 53
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 14–11–13
- Mål
- 65–65
- Målskillnad
- 0
- Poäng/match
- 1.39
- Vinstprocent
- 37 %
- Quique Setiéntill 1 sep
- Pacheta1 sep–1 nov
- Marcelinofrån 1 nov
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
7matcher
- 6
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 2 poäng av 21
Lika i paus
16matcher
- 6
- Vann
- 7
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Låg under i paus
15matcher
- 2
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Räddade 9 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.42mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 3.58
- Hemma
- 3.26
- Borta
- Över 1.5 mål33 av 3887 %
- Över 2.5 mål25 av 3866 %
- Över 3.5 mål16 av 3842 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
22 mål i första halvlek, 35 i andra (54 % efter paus). Insläppta: 32 och 30 (46 % efter paus).
Bygger på 65 gjorda och 65 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.04 (+2.6 %)
- I ligan
- 8 av 20
- Ligasnitt
- 1.32
- Skillnad
- +0.39 (+29.4 %)
- I ligan
- 5 av 20
- Ligasnitt
- 1.32
- Skillnad
- +0.39 (+29.4 %)
- I ligan
- 18 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 29.3 %
- Skillnad
- -13.6 % (-46.2 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 29.3 %
- Skillnad
- -18.8 % (-64.1 %)
- I ligan
- 3 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 7 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 771 %
2 missade.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.60
- Skillnad
- -0.23 (-14.5 %)
- I ligan
- 11 av 20
- Ligasnitt
- 1.12
- Skillnad
- +0.30 (+27.1 %)
- I ligan
- 5 av 20
- Ligasnitt
- 0.48
- Skillnad
- -0.53 (-110.9 %)
- Störst i ligan
- 20 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-4-230 matcher 79 %
- 4-3-35 matcher 13 %
- 4-2-3-12 matcher 5 %
- 3-1-4-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
F. Jörgensen21 år | 36 | 3240 | 0 | 0 | 4 | 0 | 7.21 |
Pepe Reina40 år | 2 | 180 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7.20 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Raúl Albiol37 år | 30 | 2035 | — | 1 | 6 | — | 6.80 |
Jorge Cuenca23 år | 29 | 1960 | 3 | 1 | 7 | 0 | 6.80 |
Kiko Femenía32 år | 23 | 1580 | 0 | 0 | 7 | 1 | 6.81 |
Alberto Moreno31 år | 30 | 1497 | 2 | 2 | 5 | — | 6.76 |
Y. Mosquera22 år | 16 | 1228 | 2 | 1 | 4 | 0 | 7.09 |
Pedraza27 år | 19 | 1120 | 1 | 3 | 4 | 1 | 6.62 |
A. Mandi31 år | 32 | 1118 | 1 | 0 | 3 | — | 6.77 |
J. Foyth25 år | 12 | 1062 | 1 | 1 | 1 | 0 | 7.05 |
E. Bailly29 år | 10 | 838 | — | 0 | 4 | — | 6.66 |
Adrià Alti22 år | 18 | 779 | — | — | 3 | — | 6.44 |
M. Gabbia23 år | 7 | 479 | 0 | — | 2 | 0 | 6.89 |
Carlos Romero21 år | 14 | 259 | — | — | 1 | — | 6.55 |
S. Leković19 år | 1 | 28 | — | — | 0 | — | 6.20 |
Mittfältare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Álex Baena22 år | 34 | 2599 | 2 | 14 | 11 | 1 | 7.24 |
Dani Parejo34 år | 34 | 2586 | 3 | 5 | 4 | — | 7.13 |
Santi Comesaña26 år | 33 | 1662 | 2 | 0 | 8 | — | 6.79 |
É. Capoue35 år | 32 | 1443 | 1 | 1 | 8 | 0 | 6.71 |
F. Coquelin32 år | 19 | 919 | — | 0 | 4 | — | 6.75 |
Ramón Terrats22 år | 26 | 801 | — | 2 | 4 | — | 6.60 |
Yeremy Pino20 år | 8 | 479 | — | — | 4 | — | 6.97 |
Manu Trigueros31 år | 14 | 298 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.64 |
Denis Suárez29 år | 4 | 131 | 0 | — | 0 | 0 | 6.65 |
Anfallare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Sørloth27 år | 34 | 2491 | 23 | 6 | 3 | — | 7.20 |
| 32 | 2307 | 9 | 1 | 4 | — | 7.05 | |
Gerard Moreno31 år | 30 | 2231 | 10 | 6 | 0 | 0 | 7.37 |
Ilias Akhomach19 år | 31 | 1521 | 2 | 2 | 4 | — | 6.75 |
José Luis Morales36 år | 29 | 1037 | 7 | 0 | 0 | 0 | 6.64 |
Gonçalo Guedes26 år | 17 | 951 | 3 | 2 | 0 | — | 7.05 |
B. Traoré27 år | 11 | 574 | 1 | 0 | 4 | — | 6.92 |
B. Brereton24 år | 14 | 260 | 0 | — | 2 | 0 | 6.45 |
Jorge Pascual20 år | 1 | 13 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 50 rader är märkta.
17 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.