FootSam
FOOTBALL DATA

Estadio de la Cerámica

Villarreal·VillarrealVillarreal II

1.78poäng per match
51 %hemmavinster
241spelade matcher
Kapacitet
24 500
Underlag
Naturgräs

La Liga, Segunda División, UEFA Europa League och 3 andra tävlingar, januari 2015 till maj 2026. 285 spelade matcher.

15 matcherobesegrade i rad här 2020–2021 för Villarreal. 9 vinster, 6 oavgjorda.
8–0mot Almeria 2018 — den största segern platsen sett.
0 av 7Levante har aldrig vunnit här, på 7 besök.

Har även hetat Estadio de la Ceramica (2025–2027)

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan — Villarreal

Villarreal på den arena klubben delar2015/16–2025/26

1.78poäng per match
51 %vinstprocent
1235959V–O–F på 241 matcher
455286målskillnad +169
72hållna nollor
34matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2015/16–2025/26
Visa säsong för säsong22 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2015/16La Liga1912432612+14402.1110
2016/17UEFA Champions League100112-100.000
2016/17UEFA Europa League100104-400.000
2016/17La Liga1911443518+17371.957
2017/18UEFA Europa League411255041.000
2017/18La Liga1911353522+13361.896
2018/19UEFA Europa League6321137+6111.832
2018/19La Liga195862826+2231.213
2018/19Copa del Rey2110102+842.001
2019/20La Liga199553725+12321.687
2020/21UEFA Europa League7700206+14213.003
2020/21La Liga198652923+6301.584
2021/22UEFA Champions League622288081.332
2021/22La Liga1910634018+22361.899
2022/23La Liga149232714+13292.073
2022/23Copa del Rey100123-100.000
2022/23UEFA Europa Conference League100101-100.000
2023/24UEFA Europa League431073+4102.502
2023/24La Liga197573632+4261.373
2024/25La Liga199734327+16341.795
2025/26UEFA Champions League401359-410.250
2025/26La Liga1915134819+29462.425
Totalt2411235959455286+1694281.7872
II · Klubben

Historien

Rekorden — Villarreal

Ytterligheterna för Villarreal på den här arenan

15obesegrad i följd19 juli 2020 – 30 jan. 20219 vinster, 6 oavgjorda
8raka segrar27 apr. 2025 – 27 sep. 2025
7hållna nollor i följd13 dec. 2015 – 28 feb. 2016
3raka förluster26 nov. 2017 – 10 dec. 2017

Största segrar

5 dec. 2018Villarreal80Almeria+8 mål
16 okt. 2016Villarreal50Celta Vigo+5 mål
25 okt. 2018Villarreal50Rapid Vienna+5 mål
3 jan. 2022Villarreal50Levante+5 mål
24 aug. 2025Villarreal50Girona+5 mål

Största förluster

22 sep. 2024Villarreal15Barcelona+4 mål emot
16 feb. 2017Villarreal04AS Roma+4 mål emot
5 juli 2020Villarreal14Barcelona+3 mål emot
9 dec. 2023Villarreal03Real Sociedad+3 mål emot
9 maj 2021Villarreal24Celta Vigo+2 mål emot

Vändningarna — Villarreal

Hur ofta Villarreal vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

16
28 aug. 2015Espanyol31låg under med 1
6 dec. 2015Rayo Vallecano21låg under med 1
23 okt. 2016Las Palmas21låg under med 1
10 sep. 2017Real Betis31låg under med 1
18 mars 2018Atletico Madrid21låg under med 1

och 11 till

Räddade en poäng

29
19 maj 2024Real Madrid44låg under med 3
20 mars 2016Barcelona22låg under med 2
19 okt. 2017Slavia Praha22låg under med 2
19 maj 2018Real Madrid22låg under med 2
9 jan. 2019Espanyol22låg under med 2

och 24 till

Tappade ledningen

38
26 feb. 2017Real Madrid23ledde med 2
26 nov. 2017Sevilla23ledde med 2
3 feb. 2019Espanyol22ledde med 2
2 apr. 2019Barcelona44ledde med 2
17 aug. 2019Granada CF44ledde med 2

och 33 till

Läst ur målen i 240 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna — Villarreal

Hur det gått för lagen som mött Villarreal här

61klubbar har gästat
30av dem har vunnit här
Barcelonabästa gäst · 2.45 p/match på 11 besök
Barcelonaflest segrar · 8 av 11 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Valencia12228915-680.67
Real Madrid124622219+3181.50
Barcelona118303014+16272.45
Atletico Madrid112541319-6111.00
Athletic Club112541218-6111.00
Celta Vigo114072028-8121.09
Real Betis113351220-8121.09
Real Sociedad114341617-1151.36
Sevilla102351423-990.90
Espanyol101361124-1360.60
Visa alla61 klubbar
Getafe10127513-850.50
Alaves93151221-9101.11
Levante7016520-1510.14
Osasuna72051017-760.86
Rayo Vallecano7115415-1140.57
Eibar6114513-840.67
Girona631279-2101.67
Granada CF6033714-730.50
Las Palmas5203510-561.20
Leganes5104510-530.60
Valladolid5203410-661.20
Mallorca5014211-910.20
Cadiz402247-320.50
Malaga301214-310.33
Deportivo La Coruna312031+251.67
Elche301226-410.33
Juventus202033021.00
Maccabi Tel Aviv210114-331.50
Almeria2002110-900.00
Huesca202022021.00
Sporting Gijon200215-400.00
Manchester United110020+233.00
Liverpool110032+133.00
Arsenal100112-100.00
Manchester City110020+233.00
Lyon110010+133.00
Marseille100113-200.00
Monaco110021+133.00
Rennes100101-100.00
Bayern München100101-100.00
Ajax110021+133.00
Sporting CP101011011.00
Rangers101022011.00
FC Copenhagen110032+133.00
AS Roma110040+433.00
Atalanta101022011.00
Anderlecht110010+133.00
Qarabag100103-300.00
Spartak Moscow100102-200.00
Slavia Praha101022011.00
FC Astana100113-200.00
BSC Young Boys100102-200.00
Red Bull Salzburg100112-100.00
Dynamo Kyiv100102-200.00
Zenit100112-100.00
Panathinaikos100123-100.00
Dinamo Zagreb100112-100.00
Oviedo100102-200.00
Rapid Vienna100105-500.00
Sivasspor100135-200.00
Maccabi Haifa101000011.00
IV · Platsen

Publiken

Publiken

Hur många som sett fotboll här

17 989i snitt
20 701som mest
16 301som minst
21 dec. 2025Villarreal02Barcelona20 701 på plats
8 mars 2026Villarreal21Elche16 301 på plats

Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 285 spelade matcher (7 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.

V · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 285 färdigspelade matcher

2.98mål per match
849mål totalt
59 %båda lagen målat
59 %över 2,5 mål
34 %över 3,5 mål
18mållösa matcher · 6 %

Vanligaste resultat

2–13111 %
1–02810 %
1–1269 %
1–2269 %
2–0217 %

Målrikaste matcherna

5 dec. 2018Villarreal80Almeria8 mål
22 okt. 2020Villarreal53Sivasspor8 mål
2 apr. 2019Villarreal44Barcelona8 mål
17 aug. 2019Villarreal44Granada CF8 mål

Målklockan

När målen faller här — 846 mål, 507 av hemmalaget och 339 av gästen

97
11 %1–15
129
15 %16–30
153
18 %31–45
137
16 %46–60
148
17 %61–75
182
22 %76–90
Hemmalaget 507 Gästen 339Flest mål i 76–90182 stycken

Klockan bygger på 284 av arenans 285 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 846 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

VI · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Villarreal på arenan.

  1. 1Gerard Moreno52mål
  2. 2C. Bacca27mål
  3. 3C. Bakambu24mål
  4. 4K. Toko Ekambi18mål
  5. 5A. Sørloth18mål
  6. 6Dani Parejo14mål
  7. 7Yeremy Pino14mål
  8. 8S. Chukwueze12mål
  9. 9Manu Trigueros12mål
  10. 10Santi Cazorla11mål

Listorna bygger på 284 av arenans 285 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 846 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.