FootSam
FOOTBALL DATA

Enrique Setién Solar

Aktiv

Spain · 67 år · Beijing Guoan

244 matcher, 9 klubbar, 2 länder mellan 2006 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

244matcher
104–53–87V–O–F
1.50poäng/match
43 %vinstprocent
365poäng
399–352mål
+47målskillnad
71hållna nollor
1045387
Bäst iBarcelona2.04 p/m24 matcher
Svagast iLas Palmas1.02 p/m54 matcher
Bästa säsong20192.04 p/m24 matcher
Flest matcherReal Betis92 matcher

241 av 244 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20012026
Racing Santander2001–2002
SD Logroñés2007–2008
Lugo2009–2015
Las Palmas2015–2017
Real Betis2017–2019
Villarreal2022–2023
Beijing Guoan2024–nu

Poäng per match, period för period

Barcelona 20202.1323
Beijing Guoan 2024–nu1.9134
Villarreal 2022–20231.5439
Real Betis 2017–20191.4892
Las Palmas 2015–20171.0254
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Racing SantanderSpain2001–2002inga matcher i vår databas
Equatorial Guinea20061001030
SD LogroñésSpain2007–2008inga matcher i vår databas
LugoSpain2009–2015inga matcher i vår databas
Las PalmasSpain2015–2017541413276892551.02
Real BetisSpain2017–2019923822321281281361.48
BarcelonaSpain20202315444518492.13
VillarrealSpain2022–202339186157254601.54
Beijing GuoanChina2024–nu3419878449651.91

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.04 p/mBarcelonapå 24 matcher
Bästa målskillnad+1.03 per matchBeijing Guoan84–49 på 34 matcher
Flest matcher92Real Betis38–22–32
Flest vinster38Real Betispå 92 matcher
Flest poäng136Real Betispå 92 matcher
Längsta sejour92 matcherReal Betis2017–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232006 · Equatorial Guinea · 0.00 p/m på 1 matcher062015 · Las Palmas · 1.22 p/m på 18 matcher152016 · Las Palmas · 0.92 p/m på 36 matcher162017 · Real Betis · 1.58 p/m på 38 matcher172018 · Real Betis · 1.41 p/m på 54 matcher182019 · Barcelona · 2.04 p/m på 24 matcher192022 · Villarreal · 1.63 p/m på 35 matcher222023 · Villarreal · 0.75 p/m på 4 matcher232025 · Beijing Guoan · 1.91 p/m på 34 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Las PalmasReal BetisBarcelonaVillarrealBeijing Guoansnitt 1.50match 1244
Starkaste sträckan2.00 p/m+0.50 mot karriärsnittetMatch 199236 · 2023-04-272025-08-25VillarrealBeijing Guoan22 vinster av 38 · 9248
Svagaste sträckan0.89 p/m0.61 mot karriärsnittetMatch 1956 · 2016-05-082017-08-20Las PalmasReal Betis8 vinster av 38 · 4473

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-5-2 1.91 mot 1.57.

4-3-358 26.4 %1.57 p/m
4-1-4-137 16.8 %1.14 p/m
3-5-223 10.5 %1.91 p/m
3-1-4-221 9.5 %1.71 p/m
3-4-2-120 9.1 %1.20 p/m
4-4-220 9.1 %1.55 p/m
4-2-3-116 7.3 %1.25 p/m
3-4-1-25 2.3 %
4-3-1-25 2.3 %
3-4-34 1.8 %
3-5-1-14 1.8 %
5-3-23 1.4 %
5-4-12 0.9 %
4-1-3-21 0.5 %
4-4-1-11 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Real Betis
3-4-2-1
92
Villarreal
4-3-34-2-3-1
38
Las Palmas
4-1-4-14-3-3
36
Beijing Guoan
3-5-24-4-2
30
Barcelona
4-3-34-3-1-2
24

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 220 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Real Betis2017-08-202019-05-19

UnderHan1.48 92
EfterJoan Francesc Ferrer Sicilia1.24 33−0.24

Barcelona2020-01-192020-08-14

FöreErnesto Valverde Tejedor2.21 136
UnderHan2.04 24−0.17

Villarreal2022-10-272023-09-01

FöreUnai Emery Etxegoien1.77 128
UnderHan1.54 39−0.23
EfterJosé Rojo Martín1.36 11−0.18

Beijing Guoan2025-02-222025-09-12

UnderHan2.00 28+0.11

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 3 andraplatser sedan 2001
01
03
05
07
09
11
13
15
17
19

Ett steg per år från 2001 till 2019, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • La LigaSpain2019/2020Tvåa
  • Algarve Football CupEurope2017Tvåa
  • Segunda DivisiónSpain2001/2002Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.02 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.87snitt 1.502.19
HögstBarcelona2.04 p/m på 24
LägstLas Palmas1.02 p/m på 54
Spann1.02 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.32 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Enrique Setién Solar
  • Rutinerad244 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Enrique Setién Solar med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare