Villarreal
La Liga 2017/18 · Estadio de la Cerámica · Grundad 1923
- Poäng
- 61
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 18–7–13
- Mål
- 57–50
- Målskillnad
- +7
- Poäng/match
- 1.61
- Vinstprocent
- 47 %
- Fran Escribátill 1 sep
- Javi Callejafrån 1 sep
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
16matcher
- 11
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 11 poäng av 48
Lika i paus
12matcher
- 6
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Låg under i paus
10matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.82mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 3.00
- Hemma
- 2.63
- Borta
- Över 1.5 mål29 av 3876 %
- Över 2.5 mål21 av 3855 %
- Över 3.5 mål12 av 3832 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
25 mål i första halvlek, 26 i andra (46 % efter paus). Insläppta: 18 och 29 (57 % efter paus).
Bygger på 56 gjorda och 51 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 57 gjorda och 50 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- +0.22 (+15.7 %)
- I ligan
- 5 av 20
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- +0.15 (+11.3 %)
- I ligan
- 8 av 20
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- -0.03 (-2.3 %)
- I ligan
- 8 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 30.4 %
- Skillnad
- -1.4 % (-4.8 %)
- I ligan
- 10 av 20
- Ligasnitt
- 30.4 %
- Skillnad
- -9.3 % (-30.7 %)
- I ligan
- 4 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
2 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.64
- Skillnad
- +0.26 (+15.6 %)
- I ligan
- 6 av 20
- Ligasnitt
- 1.13
- Skillnad
- +0.18 (+16.0 %)
- I ligan
- 6 av 20
- Ligasnitt
- 0.51
- Skillnad
- +0.07 (+14.6 %)
- Störst i ligan
- 7 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-1-216 matcher 42 %
- 4-4-211 matcher 29 %
- 4-2-3-18 matcher 21 %
- 4-1-3-21 match 3 %
- 4-4-1-11 match 3 %
- 4-5-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sergio Asenjo28 år | 23 | 2070 | 0 | — | 3 | 0 | 6.87 |
M. Barbosa33 år | 13 | 1124 | 0 | — | 0 | 0 | 6.89 |
Andrés Fernández30 år | 3 | 225 | 0 | — | 0 | — | 6.73 |
Försvarare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Álvaro González27 år | 33 | 2899 | 0 | 2 | 14 | 1 | 6.89 |
Mario Gaspar26 år | 32 | 2805 | 2 | 3 | 6 | 0 | 7.11 |
Jaume Costa29 år | 30 | 2549 | 0 | — | 14 | 1 | 6.87 |
Víctor Ruiz28 år | 27 | 2417 | 2 | 1 | 10 | 1 | 6.99 |
Antonio Rukavina33 år | 17 | 1270 | 0 | — | 5 | 0 | 6.70 |
D. Bonera36 år | 15 | 1191 | 0 | 1 | 4 | 1 | 6.88 |
Adrián Marín20 år | 3 | 233 | 0 | — | 1 | — | 6.17 |
Rúben Semedo23 år | 4 | 231 | 0 | — | 0 | — | 6.40 |
Pau Torres20 år | 2 | 50 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rodri21 år | 37 | 3228 | 1 | 3 | 8 | 0 | 7.20 |
Manu Trigueros25 år | 34 | 2709 | 3 | 4 | 10 | 1 | 7.09 |
Pablo Fornals21 år | 35 | 2622 | 3 | 12 | 4 | 0 | 6.98 |
Samu Castillejo22 år | 30 | 2084 | 6 | 5 | 4 | 0 | 6.95 |
R. Soriano26 år | 22 | 1135 | 0 | — | 3 | 0 | 6.65 |
D. Cheryshev26 år | 24 | 920 | 2 | 1 | 2 | 0 | 6.70 |
Javi Fuego33 år | 11 | 535 | 0 | — | 2 | 0 | 6.65 |
A. N'Diaye27 år | 2 | 100 | 0 | — | 0 | 0 | 6.75 |
Chuca20 år | 4 | 86 | 0 | — | 1 | 0 | 6.63 |
| 4 | 67 | 0 | — | 1 | 0 | 6.30 | |
Salem Al Dawsari25 år | 1 | 33 | 0 | — | 1 | 0 | 6.30 |
L. Suárez21 år | 1 | 28 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
C. Bacca30 år | 35 | 2511 | 15 | 6 | 9 | 0 | 7.05 |
C. Bakambu26 år | 15 | 1269 | 9 | — | 5 | — | 7.01 |
Dani Raba21 år | 21 | 1115 | 2 | 4 | 3 | 1 | 6.73 |
N. Sansone25 år | 18 | 626 | 5 | 1 | 1 | 0 | 6.83 |
| 7 | 597 | 5 | 1 | 0 | — | 6.51 | |
Roger Martínez23 år | 8 | 225 | 1 | — | 1 | 0 | 6.63 |
Mario González21 år | 2 | 16 | 0 | — | 0 | — | 6.50 |
Darío Poveda20 år | 1 | 1 | 0 | — | 0 | — | — |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 41 rader är märkta.
9 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.