Joao Pedro Pinheiro
Portugal · 273 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 240 av 273 matcher (88 %), frisparkar i 233 och straffar i 229. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som João Pedro Pinheiro (187) och Joao Pedro Pinheiro, Portugal (86).
Domaren i siffror
4.78 kort per match — 9 % under snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 21 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
Toppmötena
24 av 198 matcher var toppmöten
Han får 1,9 gånger så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| FC Porto2–0AroucaPrimeira Liga | 23 aug. 2026 | 1 | Öppna |
| Benfica1–1Sporting CPPrimeira Liga | 10 maj 2025 | 8 | Öppna |
| FC Porto1–4BenficaPrimeira Liga | 6 apr. 2025 | 4 | Öppna |
| FC Porto1–1Sporting CPPrimeira Liga | 7 feb. 2025 | 9 | Öppna |
| FC Porto2–1SC BragaPrimeira Liga | 6 okt. 2024 | 4 | Öppna |
| Benfica3–1SC BragaPrimeira Liga | 27 apr. 2024 | 6 | Öppna |
| FC Porto5–0BenficaPrimeira Liga | 3 mars 2024 | 5 | Öppna |
| SC Braga1–1Vitória SCPrimeira Liga | 6 jan. 2024 | 2 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | Primeira Liga | 12 | 10 | 47 | 4.70 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 1 | 0 | — | — |
| 2016/17 | Primeira Liga | 18 | 18 | 80 | 4.44 |
| 2017/18 | Primeira Liga | 15 | 15 | 50 | 3.33 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2018/19 | Primeira Liga | 19 | 19 | 100 | 5.26 |
| 2018/19 | Pro League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2019/20 | Primeira Liga | 19 | 18 | 82 | 4.56 |
| 2019/20 | Taça de Portugal | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Taça da Liga | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Pro League | 2 | 0 | — | — |
| 2019 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
| 2019 | UEFA Euro qualification | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2020/21 | Primeira Liga | 20 | 20 | 78 | 3.90 |
| 2020/21 | Taça de Portugal | 3 | 0 | — | — |
| 2020/21 | Taça da Liga | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2020/21 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2020 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2021/22 | Primeira Liga | 20 | 20 | 124 | 6.20 |
| 2021/22 | Taça de Portugal | 4 | 0 | — | — |
| 2021/22 | Super League 1 | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2021/22 | 1. Division | 2 | 0 | — | — |
| 2021 | Super Cup | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 3 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 2 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 5 | 3 | 11 | 3.67 |
| 2022/23 | Primeira Liga | 21 | 21 | 112 | 5.33 |
| 2022/23 | Taça de Portugal | 2 | 1 | 10 | 10.00 |
| 2022/23 | Taça da Liga | 3 | 3 | 21 | 7.00 |
| 2022/23 | Super League 1 | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2022/23 | Pro League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2022/23 | 1. Division | 1 | 0 | — | — |
| 2022 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 10 | 3.33 |
| 2023/24 | Primeira Liga | 20 | 20 | 90 | 4.50 |
| 2023/24 | Taça de Portugal | 2 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 5 | 5 | 15 | 3.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 12 | 4.00 |
| 2024/25 | Primeira Liga | 16 | 16 | 78 | 4.88 |
| 2024/25 | Taça de Portugal | 2 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2024/25 | Taça da Liga | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2024/25 | Pro League | 3 | 3 | 7 | 2.33 |
| 2024 | Super Cup | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2024 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2025/26 | Primeira Liga | 4 | 4 | 21 | 5.25 |
| 2025 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2026/27 | Primeira Liga | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2026 | World Cup | 3 | 3 | 10 | 3.33 |
Rekord och milstolpar
sökt i 240 matcher med data · 27 svitar bröts av en lucka
sökt i 240 matcher med data · 23 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenAcademica–Boavista
- 2015Första gula kortetAcademica–Boavista
- 2016Första röda kortet (första kända)Rio Ave–Tondela
- 2016Första straffen (första kända)Rio Ave–Tondela
- 201850:e matchenDesportivo Aves–Maritimo
- 2020100:e matchenRio Ave–Benfica
- 2023200:e matchenGIL Vicente–Benfica
- 2026Senaste matchenFC Porto–Arouca
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 91 | Vitoria Setubal0–2Santa ClaraPrimeira Liga | 22 dec. 2018 | 8 | 0 | 1 | 47 | Öppna |
| 89 | Belenenses1–1FC PortoPrimeira Liga | 8 dec. 2019 | 9 | 0 | 1 | 38 | Öppna |
| 89 | Vitória SC0–1FC PortoPrimeira Liga | 10 apr. 2022 | 7 | 1 | 2 | 35 | Öppna |
| 88 | Feirense2–1MaritimoPrimeira Liga | 30 apr. 2017 | 8 | 1 | 1 | 37 | Öppna |
| 85 | Feirense1–0Vitoria SetubalPrimeira Liga | 17 dec. 2017 | 6 | 0 | 1 | 47 | Öppna |
| 85 | FC Porto3–1SC BragaPrimeira Liga | 19 sep. 2020 | 5 | 1 | 2 | 36 | Öppna |
| 83 | Vitória SC2–4GIL VicentePrimeira Liga | 14 mars 2021 | 6 | 1 | 2 | 32 | Öppna |
| 82 | Desportivo Aves2–3NacionalPrimeira Liga | 2 dec. 2018 | 7 | 0 | 1 | 35 | Öppna |
| 80 | Moreirense1–1Vitória SCPrimeira Liga | 2 nov. 2019 | 8 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 78 | Estoril1–4Santa ClaraPrimeira Liga | 11 aug. 2024 | 9 | 0 | 1 | 30 | Öppna |
När korten kommer
1 147 kort i 240 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 35:e minuten (median 32), räknat på de 234 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Mest varnade klubben
Feirense har fått 3.22 gula kort per match av honom — 29 på 9 matcher.
Flest straffar för sig
Farense har fått 4 straffar tilldömda på 7 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 7 matcher med två eller fler röda kort — av 240 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
6 av 240 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 3 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 30 % av matcherna — 69 av 229 med straffdata.
Korten kommer sent
54 % av hans kort delas ut efter timmen — 622 av 1147. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- N. Otamendi9på 21 matcher
- S. Coates8på 18 matcher
- Tiago Silva8på 16 matcher
- Pepe6på 17 matcher
- Otávio6på 17 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- S. Coates2på 18 matcher
- S. Eustáquio1på 23 matcher
- N. Otamendi1på 21 matcher
- Fábio Cardoso1på 18 matcher
- Pepe1på 17 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- Rafa244 gula
- S. Eustáquio235 gula, 1 rött
- N. Otamendi219 gula, 1 rött
- Galeno212 gula
- M. Taremi204 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- Vítor Tormena3på 12 matcher
- Carlinhos3på 11 matcher
- Osama Rashid3på 7 matcher
- N. Otamendi2på 21 matcher
- S. Coates2på 18 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- Otávio38på 17 matcher
- Filipe Augusto38på 11 matcher
- Tiago Silva33på 15 matcher
- M. Uribe30på 12 matcher
- Éber Bessa27på 12 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- Rafa52på 22 matcher
- Otávio45på 17 matcher
- Galeno35på 17 matcher
- Éber Bessa32på 12 matcher
- M. Taremi31på 19 matcher
Senaste matcherna
15 av 273| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23 aug. 2026 | Primeira Liga | FC Porto–Arouca | 2–0 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 17 aug. 2026 | Primeira Liga | Casa Pia–Benfica | 0–7 | 3 | 1 | 0 | Öppna |
| 11 juli 2026 | World Cup | Argentina–Switzerland | 3–1 | 5 | 1 | 0 | Öppna |
| 28 juni 2026 | World Cup | South Africa–Canada | 0–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 18 juni 2026 | World Cup | Switzerland–Bosnia-Herzegovina | 4–1 | 3 | 1 | 1 | Öppna |
| 30 apr. 2026 | UEFA Europa League | Nottingham Forest–Aston Villa | 1–0 | 1 | 0 | 1 | Öppna |
| 22 dec. 2025 | Primeira Liga | Alverca–FC Porto | 0–3 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 9 nov. 2025 | Primeira Liga | SC Braga–Moreirense | 2–1 | 5 | 0 | 1 | Öppna |
| 1 nov. 2025 | Primeira Liga | Vitória SC–Benfica | 0–3 | 7 | 1 | 0 | Öppna |
| 24 okt. 2025 | Primeira Liga | Alverca–GIL Vicente | 0–4 | 7 | 1 | 1 | Öppna |
| 20 maj 2025 | Pro League | Al Shabab–Al-Ittihad FC | 2–3 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 maj 2025 | Primeira Liga | Benfica–Sporting CP | 1–1 | 7 | 1 | 0 | Öppna |
| 8 maj 2025 | UEFA Europa Conference League | Chelsea–Djurgårdens IF | 1–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 apr. 2025 | Pro League | Al Wehda Club–Al-Ahli Jeddah | 2–3 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 19 apr. 2025 | Primeira Liga | Estoril–SC Braga | 0–2 | 1 | 0 | 0 | Öppna |