Desportivo Aves
Primeira Liga 2019/20 · Estádio Clube Desportivo das Aves · Grundad 1930
- Poäng
- 17
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 5–2–27
- Mål
- 24–68
- Målskillnad
- -44
- Poäng/match
- 0.50
- Vinstprocent
- 15 %
- Augusto Ináciotill 1 okt
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
5matcher
- 3
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 6 poäng av 15
Lika i paus
17matcher
- 2
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 13
- Förlust
Låg under i paus
12matcher
- 0
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 12
- Förlust
Tog inga poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.71mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 2.24
- Hemma
- 3.18
- Borta
- Över 1.5 mål24 av 3471 %
- Över 2.5 mål18 av 3453 %
- Över 3.5 mål10 av 3429 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
15 mål i första halvlek, 12 i andra (43 % efter paus). Insläppta: 23 och 36 (56 % efter paus).
Bygger på 28 gjorda och 64 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 24 gjorda och 68 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.87 (-63.5 %)
- I ligan
- 18 av 18
- Ligasnitt
- 1.25
- Skillnad
- -0.54 (-43.4 %)
- I ligan
- 18 av 18
- Ligasnitt
- 1.25
- Skillnad
- +0.75 (+60.4 %)
- I ligan
- 18 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 29.4 %
- Skillnad
- -17.6 % (-60.0 %)
- I ligan
- 18 av 18
- Ligasnitt
- 29.4 %
- Skillnad
- +23.5 % (+80.0 %)
- I ligan
- 18 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.49
- Skillnad
- -0.73 (-48.8 %)
- I ligan
- 18 av 18
- Ligasnitt
- 1.25
- Skillnad
- -1.01 (-81.2 %)
- I ligan
- 18 av 18
- Ligasnitt
- 0.25
- Skillnad
- +0.28 (+116.0 %)
- Störst i ligan
- 5 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-16 matcher 19 %
- 4-3-36 matcher 19 %
- 4-4-26 matcher 19 %
- 4-1-4-15 matcher 16 %
- 5-3-25 matcher 16 %
- 3-4-1-22 matcher 6 %
- 5-4-12 matcher 6 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter4
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Q. Beunardeau25 år | 21 | 1890 | 0 | — | 5 | 0 | 6.54 |
Fábio Szymonek29 år | 6 | 540 | 0 | — | 1 | 0 | 6.85 |
| 5 | 450 | 0 | — | 0 | 0 | 6.62 | |
D. Sheytanov20 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 6.90 |
Försvarare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ricardo Mangas21 år | 20 | 1679 | 1 | — | 6 | 1 | 6.70 |
Afonso Figueiredo26 år | 21 | 1605 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6.76 |
O. Diakhité25 år | 16 | 1400 | 0 | — | 3 | 1 | 6.63 |
A. Dźwigała23 år | 16 | 1312 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.62 |
M. Miloš26 år | 15 | 1303 | 0 | — | 3 | 0 | 6.38 |
Bruno Morais21 år | 15 | 1207 | 0 | — | 4 | 1 | 6.35 |
Jaílson28 år | 17 | 1121 | 0 | — | 7 | 0 | 6.71 |
Jonathan Buatu25 år | 12 | 1080 | 0 | — | 3 | 0 | 6.95 |
A. Mehremić27 år | 8 | 703 | 1 | — | 2 | 0 | 6.80 |
Cláudio Tavares22 år | 3 | 141 | 0 | — | 1 | 0 | 6.13 |
A. Šimunec24 år | 2 | 136 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
Bruninho25 år | 4 | 107 | 0 | — | 0 | 0 | 6.35 |
Hélder Baldé21 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
Bruno Jesus22 år | 2 | 49 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
E. Veiga22 år | 2 | 20 | 0 | — | 0 | 0 | 6.25 |
Mittfältare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cláudio Falcão25 år | 26 | 2227 | 0 | 1 | 6 | 1 | 6.65 |
Rúben Oliveira24 år | 24 | 2005 | 0 | 1 | 6 | 0 | 6.70 |
Estrela23 år | 21 | 1560 | 0 | — | 2 | 0 | 6.62 |
Zidane Banjaqui20 år | 23 | 1381 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.71 |
Reko Silva20 år | 12 | 959 | 1 | — | 3 | 0 | 6.68 |
Luiz Fernando24 år | 13 | 674 | 0 | — | 5 | 1 | 6.52 |
E. Zidane24 år | 10 | 507 | 2 | — | 2 | 0 | 6.50 |
A. Tshibola24 år | 4 | 127 | 0 | — | 0 | 0 | 6.33 |
Pedro Delgado22 år | 4 | 100 | 0 | — | 1 | 0 | 6.07 |
Bruno Xavier22 år | 5 | 49 | 0 | — | 1 | 0 | 6.49 |
Anfallare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Mohammadi25 år | 28 | 2330 | 8 | 5 | 2 | 0 | 6.89 |
Welinton Júnior26 år | 23 | 1852 | 7 | 3 | 6 | 0 | 6.94 |
K. Yamga22 år | 21 | 1548 | 1 | — | 5 | 0 | 6.57 |
Rúben Macedo23 år | 21 | 750 | 1 | — | 3 | 1 | 6.54 |
Pedro Soares20 år | 9 | 513 | 0 | — | 2 | 0 | 6.37 |
M. Mouandilmadji21 år | 12 | 508 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
Miguel Tavares20 år | 12 | 450 | 0 | — | 1 | 0 | 6.64 |
José Varela21 år | 10 | 435 | 0 | — | 1 | 0 | 6.33 |
Kahraba25 år | 5 | 138 | 1 | — | 0 | 0 | 6.60 |
M. Touré22 år | 4 | 102 | 0 | — | 0 | 0 | 6.58 |
A. Dialló23 år | 3 | 48 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
Bruno Lourenço21 år | 5 | 41 | 0 | — | 1 | 0 | 6.45 |
Ricardo Rodrigues24 år | 3 | 24 | 0 | — | 0 | 0 | 6.27 |
Peu26 år | 2 | 13 | 0 | — | 0 | 0 | 6.40 |
K. Boateng19 år | 2 | 12 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
1 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.