FootSam
FOOTBALL DATA

Yeni Malatya Stadyumu

Malatya, Turkiet·Yeni Malatyaspor

1.23poäng per match
33 %hemmavinster
127spelade matcher
Kapacitet
27 044
Underlag
Naturgräs

Süper Lig, 1. Lig, Türkiye Kupası och 1 tävling till, oktober 2017 till september 2025. 131 spelade matcher.

12 matcherobesegrade i rad här 2018–2019 för Yeni Malatyaspor. 9 vinster, 3 oavgjorda.
5–0mot Trabzonspor 2018 — den största segern platsen sett.
0 av 5Kayserispor har aldrig vunnit här, på 5 besök.

Yeni Malatyaspor har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Yeni Malatyaspor på sin hemmaplan2017/18–2024/25

1.23poäng per match
33 %vinstprocent
423055V–O–F på 127 matcher
166214målskillnad -48
30hållna nollor
36matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2017/18–2024/25
Visa säsong för säsong14 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2017/18Süper Lig136431814+4221.694
2017/18Türkiye Kupası101011011.000
2018/19Süper Lig179443119+12311.825
2018/19Türkiye Kupası540197+2122.403
2019/20UEFA Europa League211032+142.001
2019/20Süper Lig1744922220160.944
2019/20Türkiye Kupası220052+363.000
2020/21Süper Lig207852622+4291.455
2020/21Türkiye Kupası4310101+9102.503
2021/22Süper Lig1933132043-23120.633
2021/22Türkiye Kupası210154+131.500
2022/231. Lig10235716-990.902
2022/23Türkiye Kupası201134-110.500
2024/251. Lig130013657-5100.000
Totalt127423055166214-481561.2330
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Yeni Malatyaspor på den här arenan

12obesegrad i följd22 sep. 2018 – 6 feb. 20199 vinster, 3 oavgjorda
5raka segrar3 okt. 2020 – 25 nov. 2020
3hållna nollor i följd28 okt. 2018 – 9 nov. 2018
13och räknarraka förluster23 nov. 2024 – 10 maj 2025

Största förluster

27 apr. 2025Yeni Malatyaspor09Iğdır FK+9 mål emot
15 feb. 2025Yeni Malatyaspor06Manisa F.K.+6 mål emot
21 maj 2022Yeni Malatyaspor05Fenerbahçe+5 mål emot
9 mars 2025Yeni Malatyaspor05Ümraniyespor+5 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Yeni Malatyaspor vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

5
16 jan. 2019Bodrum FK32låg under med 2
31 mars 2018Gençlerbirliği S.K.41låg under med 1
23 jan. 2020Sivasspor21låg under med 1
25 okt. 2020Gençlerbirliği S.K.21låg under med 1
17 jan. 2021Rizespor41låg under med 1

Räddade en poäng

16
7 okt. 2018Sivasspor44låg under med 2
20 okt. 2022Ağrı 197033låg under med 2
13 dec. 2017Ankaraspor11låg under med 1
2 feb. 2019Kayserispor11låg under med 1
25 juli 2019Olimpija22låg under med 1

och 11 till

Tappade ledningen

16
20 feb. 2021Konyaspor23ledde med 2
17 sep. 2021Fatih Karagümrük34ledde med 2
23 dec. 2021Kayserispor22ledde med 2
5 nov. 2022Gençlerbirliği S.K.22ledde med 2
9 feb. 2018Kasımpaşa11ledde med 1

och 11 till

Läst ur målen i 126 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Yeni Malatyaspor här

49klubbar har gästat
33av dem har vunnit här
Beşiktaşbästa gäst · 2.20 p/match på 5 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Galatasaray723298+191.29
Göztepe731310100101.43
Sivasspor62221110+181.33
Beşiktaş532052+3112.20
Başakşehir531185+3102.00
Fenerbahçe522182+681.60
Alanyaspor5221117+481.60
Gençlerbirliği S.K.512298+151.00
Trabzonspor5302108+291.80
Kayserispor5032611-530.60
Visa alla49 klubbar
Kasımpaşa521266071.40
Rizespor5302106+491.80
Konyaspor431085+3102.50
Antalyaspor420245-161.50
Erzurumspor FK4301124+892.25
Akhisarspor302124-220.67
Ankaragücü310235-231.00
Gaziantep FK311134-141.33
Fatih Karagümrük321063+372.33
Adanaspor211051+442.00
Altay201112-110.50
Denizlispor200217-600.00
Hatayspor211031+242.00
Bodrum FK210154+131.50
Bandırmaspor220063+363.00
Etimesgut SK200204-400.00
Keçiörengücü200214-300.00
FK Partizan100101-100.00
Olimpija101022011.00
Ankaraspor101011011.00
Kardemir Karabükspor100113-200.00
Bursaspor110021+133.00
Adana Demirspor100101-100.00
Boluspor110042+233.00
Giresunspor110010+133.00
Ümraniyespor110050+533.00
İstanbulspor110041+333.00
Eyüpspor100112-100.00
Kırklarelispor100101-100.00
Manisa F.K.110060+633.00
Pendikspor110030+333.00
Uşak Spor110010+133.00
Şanlıurfaspor110041+333.00
1461 Trabzon FK100105-500.00
Ağrı 1970101033011.00
Artvin Hopaspor100102-200.00
Esenler Erokspor110010+133.00
Kocaelispor110031+233.00
Iğdır FK110090+933.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 131 färdigspelade matcher

3.03mål per match
397mål totalt
54 %båda lagen målat
53 %över 2,5 mål
39 %över 3,5 mål
7mållösa matcher · 5 %

Vanligaste resultat

1–11612 %
0–1129 %
1–0118 %
0–286 %
1–286 %

Målrikaste matcherna

Målklockan

När målen faller här — 393 mål, 173 av hemmalaget och 220 av gästen

55
14 %1–15
52
13 %16–30
72
18 %31–45
54
14 %46–60
69
18 %61–75
91
23 %76–90
Hemmalaget 173 Gästen 220Flest mål i 76–9091 stycken

Klockan bygger på 130 av arenans 131 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 393 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Yeni Malatyaspor på arenan.

  1. 1A. Büyük22mål
  2. 2D. Aleksić12mål
  3. 3B. Tetteh10mål
  4. 4A. Jahović9mål
  5. 5K. Boutaïb7mål
  6. 6Guilherme Marques6mål
  7. 7M. Donald6mål
  8. 8U. Bulut6mål
  9. 9K. Kanatsızkuş5mål
  10. 10M. Eskihellaç5mål

Listorna bygger på 130 av arenans 131 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 393 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.