Stade Michel d'Ornano
Caen, Frankrike·

- Kapacitet
- 20 453
- Underlag
- Naturgräs
Ligue 2, Ligue 1, Coupe de France och 1 tävling till, augusti 2010 till januari 2026. 306 spelade matcher.
Caen har ytterligare 2 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Caen på sin hemmaplan2010/11–2024/25
Visa säsong för säsong29 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Ligue 1 | 19 | 6 | 7 | 6 | 22 | 25 | -3 | 25 | 1.32 | 8 |
| 2011/12 | Ligue 1 | 19 | 6 | 5 | 8 | 20 | 25 | -5 | 23 | 1.21 | 7 |
| 2011/12 | Coupe de la Ligue | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2011/12 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | Ligue 2 | 19 | 11 | 3 | 5 | 26 | 13 | +13 | 36 | 1.89 | 9 |
| 2012/13 | Coupe de la Ligue | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2012/13 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | Ligue 2 | 19 | 11 | 5 | 3 | 33 | 16 | +17 | 38 | 2.00 | 7 |
| 2013/14 | Coupe de la Ligue | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2014/15 | Ligue 1 | 17 | 7 | 3 | 7 | 26 | 23 | +3 | 24 | 1.41 | 4 |
| 2014/15 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 3 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2014/15 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | Ligue 1 | 19 | 9 | 3 | 7 | 19 | 23 | -4 | 30 | 1.58 | 8 |
| 2015/16 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | Coupe de France | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2016/17 | Ligue 1 | 19 | 7 | 2 | 10 | 21 | 37 | -16 | 23 | 1.21 | 5 |
| 2017/18 | Ligue 1 | 19 | 7 | 5 | 7 | 17 | 19 | -2 | 26 | 1.37 | 8 |
| 2017/18 | Coupe de France | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2018/19 | Ligue 1 | 19 | 4 | 5 | 10 | 16 | 27 | -11 | 17 | 0.89 | 4 |
| 2019/20 | Ligue 2 | 14 | 4 | 5 | 5 | 14 | 17 | -3 | 17 | 1.21 | 5 |
| 2019/20 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | Ligue 2 | 19 | 6 | 9 | 4 | 17 | 19 | -2 | 27 | 1.42 | 7 |
| 2020/21 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Ligue 2 | 19 | 9 | 3 | 7 | 30 | 18 | +12 | 30 | 1.58 | 6 |
| 2022/23 | Ligue 2 | 19 | 11 | 6 | 2 | 33 | 17 | +16 | 39 | 2.05 | 6 |
| 2022/23 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2023/24 | Ligue 2 | 19 | 11 | 3 | 5 | 25 | 12 | +13 | 36 | 1.89 | 11 |
| 2024/25 | Ligue 2 | 17 | 3 | 5 | 9 | 15 | 24 | -9 | 14 | 0.82 | 2 |
| 2024/25 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 3 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 294 | 119 | 70 | 105 | 363 | 345 | +18 | 427 | 1.45 | 102 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Caen på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Caen vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
16och 11 till
Räddade en poäng
25och 20 till
Läst ur målen i 294 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Caen här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Guingamp | 11 | 4 | 3 | 4 | 9 | 11 | -2 | 15 | 1.36 |
| Toulouse | 10 | 2 | 3 | 5 | 7 | 13 | -6 | 9 | 0.90 |
| Saint Etienne | 10 | 6 | 1 | 3 | 19 | 9 | +10 | 19 | 1.90 |
| Bordeaux | 9 | 4 | 2 | 3 | 10 | 6 | +4 | 14 | 1.56 |
| Marseille | 9 | 7 | 2 | 0 | 20 | 6 | +14 | 23 | 2.56 |
| Paris Saint Germain | 9 | 7 | 2 | 0 | 21 | 5 | +16 | 23 | 2.56 |
| Dijon | 9 | 2 | 2 | 5 | 12 | 18 | -6 | 8 | 0.89 |
| Lyon | 8 | 2 | 1 | 5 | 12 | 14 | -2 | 7 | 0.88 |
| Nice | 8 | 2 | 4 | 2 | 8 | 9 | -1 | 10 | 1.25 |
| Nancy | 8 | 4 | 0 | 4 | 9 | 9 | 0 | 12 | 1.50 |
Visa alla58 klubbar
| Auxerre | 8 | 1 | 3 | 4 | 7 | 10 | -3 | 6 | 0.75 |
| Estac Troyes | 8 | 3 | 3 | 2 | 8 | 6 | +2 | 12 | 1.50 |
| Angers | 7 | 3 | 2 | 2 | 7 | 6 | +1 | 11 | 1.57 |
| Montpellier | 7 | 3 | 2 | 2 | 12 | 9 | +3 | 11 | 1.57 |
| Amiens | 7 | 0 | 1 | 6 | 3 | 11 | -8 | 1 | 0.14 |
| Monaco | 7 | 4 | 2 | 1 | 11 | 6 | +5 | 14 | 2.00 |
| Lorient | 7 | 4 | 0 | 3 | 11 | 9 | +2 | 12 | 1.71 |
| Valenciennes | 7 | 1 | 3 | 3 | 6 | 10 | -4 | 6 | 0.86 |
| Metz | 7 | 1 | 2 | 4 | 4 | 9 | -5 | 5 | 0.71 |
| Bastia | 7 | 0 | 2 | 5 | 3 | 11 | -8 | 2 | 0.29 |
| Lille | 6 | 6 | 0 | 0 | 14 | 5 | +9 | 18 | 3.00 |
| Nantes | 6 | 5 | 0 | 1 | 10 | 4 | +6 | 15 | 2.50 |
| Rennes | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 5 | +2 | 10 | 1.67 |
| Ajaccio | 6 | 1 | 1 | 4 | 1 | 7 | -6 | 4 | 0.67 |
| Clermont Foot | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 12 | -6 | 4 | 0.67 |
| Grenoble | 6 | 3 | 1 | 2 | 6 | 6 | 0 | 10 | 1.67 |
| Le Havre | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 6 | +3 | 10 | 1.67 |
| Niort | 6 | 2 | 0 | 4 | 7 | 9 | -2 | 6 | 1.00 |
| Lens | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 8 | -3 | 5 | 0.83 |
| Nimes | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 11 | -6 | 4 | 0.80 |
| Paris FC | 5 | 4 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 12 | 2.40 |
| Sochaux | 5 | 4 | 1 | 0 | 12 | 3 | +9 | 13 | 2.60 |
| Laval | 5 | 1 | 1 | 3 | 3 | 5 | -2 | 4 | 0.80 |
| PAU | 5 | 1 | 3 | 1 | 6 | 7 | -1 | 6 | 1.20 |
| Rodez | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 11 | -6 | 4 | 0.80 |
| Stade Brestois 29 | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 3 | +1 | 5 | 1.25 |
| Chateauroux | 4 | 0 | 3 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 0.75 |
| Dunkerque | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.00 |
| Reims | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 7 | -2 | 3 | 1.00 |
| Quevilly | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 |
| Annecy | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 | 2 | 0.67 |
| Arles | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.33 |
| Strasbourg | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Gazelec FC Ajaccio | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Tours | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 |
| Chambly Thelle FC | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1.00 |
| Le Mans | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 4 | 2.00 |
| Evian TG | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 1 | 0.50 |
| Istres | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Orleans | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| RED Star FC 93 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Concarneau | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Créteil-Lusitanos | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Sedan | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| CA Bastia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Martigues | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Vire | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Bolbec | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 306 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 750 mål, 375 av hemmalaget och 375 av gästen
Klockan bygger på 306 av arenans 306 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 750 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Caen på arenan.
- 1Alexandre Mendy41mål
- 2Mathieu Duhamel24mål
- 3I. Santini18mål
- 4F. Fajr14mål
- 5R. Rodelin12mål
- 6J. Deminguet9mål
- 7A. Abdi9mål
- 8J. Féret8mål
- 9L. Nabab8mål
- 10B. Brahimi8mål
Listorna bygger på 306 av arenans 306 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 750 mål.