FootSam
FOOTBALL DATA

Stade Marcel-Tribut

Dunkerque, Frankrike·Dunkerque

1.33poäng per match
35 %hemmavinster
99spelade matcher
Kapacitet
4 933
Underlag
Naturgräs

Ligue 2 och Coupe de France, november 2011 till augusti 2026. 104 spelade matcher.

6–2mot Amiens 2025 — den största segern platsen sett.
0 av 5PAU har aldrig vunnit här, på 5 besök.

Har även hetat Stade Marcel Tribut (2018–2027)

Dunkerque har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Dunkerque på sin hemmaplan2011/12–2026/27

1.33poäng per match
35 %vinstprocent
352737V–O–F på 99 matcher
113113målskillnad 0
31hållna nollor
33matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong11 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2011/12Coupe de France110010+133.001
2013/14Coupe de France100101-100.000
2014/15Coupe de France100112-100.000
2017/18Coupe de France100124-200.000
2020/21Ligue 2196852218+4261.377
2020/21Coupe de France101011011.000
2021/22Ligue 2195681421-7211.117
2023/24Ligue 21944111530-15160.844
2024/25Ligue 21813142914+15402.228
2025/26Ligue 2175752419+5221.294
2026/27Ligue 2210143+131.500
Totalt9935273711311301321.3331
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Dunkerque på den här arenan

8obesegrad i följd30 aug. 2024 – 16 dec. 20248 vinster, 0 oavgjorda
8raka segrar30 aug. 2024 – 16 dec. 2024
3hållna nollor i följd18 apr. 2025 – 14 maj 2025
7raka förluster23 sep. 2023 – 19 dec. 2023

Största segrar

27 sep. 2025Dunkerque62Amiens+4 mål
21 feb. 2025Dunkerque30Clermont Foot+3 mål
28 okt. 2025Dunkerque30RED Star FC 93+3 mål
8 aug. 2026Dunkerque42Grenoble+2 mål
23 jan. 2021Dunkerque31Ajaccio+2 mål

Största förluster

5 dec. 2023Dunkerque05Bastia+5 mål emot
16 apr. 2022Dunkerque03Grenoble+3 mål emot
7 jan. 2018Dunkerque24Metz+2 mål emot
7 maj 2022Dunkerque13Guingamp+2 mål emot
21 okt. 2023Dunkerque13Paris FC+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Dunkerque vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

2
24 sep. 2024Bastia21låg under med 1
4 okt. 2024Estac Troyes21låg under med 1

Räddade en poäng

12
5 aug. 2023Estac Troyes22låg under med 2
19 jan. 2021Amiens11låg under med 1
17 apr. 2021Grenoble11låg under med 1
28 apr. 2021Amiens11låg under med 1
15 maj 2021Toulouse33låg under med 1

och 7 till

Tappade ledningen

14
15 maj 2021Toulouse33ledde med 2
29 aug. 2020Clermont Foot11ledde med 1
28 nov. 2020PAU22ledde med 1
18 dec. 2020Caen23ledde med 1
13 feb. 2021Nancy12ledde med 1

och 9 till

Läst ur målen i 98 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Dunkerque här

40klubbar har gästat
26av dem har vunnit här
Grenoblebästa gäst · 1.33 p/match på 6 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Amiens6132611-561.00
Guingamp621356-171.17
Grenoble622277081.33
PAU5014510-510.20
Rodez512235-251.00
Caen412178-151.25
Ajaccio410326-430.75
Estac Troyes402236-320.50
Paris FC421153+271.75
Bastia411275+241.00
Visa alla40 klubbar
Clermont Foot302136-320.67
Nancy321052+372.33
Valenciennes310234-131.00
Auxerre330061+593.00
Laval321040+472.33
Annecy330050+593.00
Montpellier220020+263.00
Toulouse211053+242.00
RED Star FC 93200205-500.00
Le Havre210111031.50
Metz220074+363.00
Niort210123-131.50
Sochaux201101-110.50
Quevilly211021+142.00
Saint Etienne200202-200.00
Angers110010+133.00
Bordeaux110020+233.00
Dijon100112-100.00
Nimes110020+233.00
Reims101011011.00
Rennes110021+133.00
Lorient110010+133.00
Chateauroux100102-200.00
Chambly Thelle FC101011011.00
Le Mans101022011.00
Boulogne101011011.00
Concarneau101022011.00
Martigues110010+133.00
Romorantin110010+133.00
Rouen100101-100.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 104 färdigspelade matcher

2.38mål per match
248mål totalt
45 %båda lagen målat
38 %över 2,5 mål
26 %över 3,5 mål
8mållösa matcher · 8 %

Vanligaste resultat

0–11615 %
1–01313 %
1–11212 %
0–088 %
0–288 %

Målrikaste matcherna

27 sep. 2025Dunkerque62Amiens8 mål
7 jan. 2018Dunkerque24Metz6 mål
8 aug. 2026Dunkerque42Grenoble6 mål
15 maj 2021Dunkerque33Toulouse6 mål

Målklockan

När målen faller här — 242 mål, 118 av hemmalaget och 124 av gästen

27
11 %1–15
38
16 %16–30
38
16 %31–45
42
17 %46–60
43
18 %61–75
54
22 %76–90
Hemmalaget 118 Gästen 124Flest mål i 76–9054 stycken

Klockan bygger på 102 av arenans 104 spelade matcher (98 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 242 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Dunkerque på arenan.

  1. 1M. Tchokounté13mål
  2. 2E. Bardeli9mål
  3. 3Y. Sekongo6mål
  4. 4Y. Bammou5mål
  5. 5M. Essimi Ateba5mål
  6. 6G. Courtet4mål
  7. 7Opa Sanganté4mål
  8. 8F. Diarra4mål
  9. 9T. Robinet4mål
  10. 10A. Niané3mål

Listorna bygger på 102 av arenans 104 spelade matcher (98 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 242 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.