FootSam
FOOTBALL DATA

Stade Francis Le Basser

Laval, Frankrike·Laval

1.47poäng per match
39 %hemmavinster
220spelade matcher
Kapacitet
18 607
Underlag
Naturgräs

Ligue 2, Coupe de la Ligue och Coupe de France, augusti 2010 till augusti 2026. 222 spelade matcher.

18 matcherobesegrade i rad här 2014–2015 för Laval. 10 vinster, 8 oavgjorda.
0–7mot Saint-Berthevin 2014 — den största segern platsen sett.
0 av 7Dijon har aldrig vunnit här, på 7 besök.

Har även hetat Stade Francis-Le Basser (2016–2019)

Laval har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Laval på sin hemmaplan2010/11–2026/27

1.47poäng per match
39 %vinstprocent
856867V–O–F på 220 matcher
303261målskillnad +42
60hållna nollor
52matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong24 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2010/11Ligue 217980269+17352.0610
2011/12Ligue 2199552921+8321.685
2012/13Ligue 2197572928+1261.375
2012/13Coupe de la Ligue101000011.001
2012/13Coupe de France100112-100.000
2013/14Ligue 2198653224+8301.587
2013/14Coupe de la Ligue100101-100.000
2014/15Ligue 2198922619+7331.744
2014/15Coupe de la Ligue220030+363.002
2014/15Coupe de France110070+733.001
2015/16Ligue 2197662624+2271.423
2015/16Coupe de la Ligue110010+133.001
2016/17Ligue 2193882126-5170.893
2016/17Coupe de la Ligue210112-131.501
2016/17Coupe de France110021+133.000
2018/19Coupe de la Ligue100103-300.000
2021/22Coupe de France101011011.000
2022/23Ligue 2199282724+3291.534
2023/24Ligue 2196581927-8231.214
2024/25Ligue 2178362418+6271.595
2024/25Coupe de France101022011.000
2025/26Ligue 2183871825-7170.943
2025/26Coupe de France110060+633.001
2026/27Ligue 2210124-231.500
Totalt220856867303261+423231.4760
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Laval på den här arenan

18obesegrad i följd6 maj 2014 – 27 feb. 201510 vinster, 8 oavgjorda
9raka segrar22 apr. 2023 – 30 sep. 2023
5hållna nollor i följd15 okt. 2010 – 21 dec. 2010
4raka förluster21 apr. 2017 – 14 aug. 2018

Största segrar

15 nov. 2014Saint-Berthevin07Laval+7 mål
29 nov. 2025Laval60Saint-Pauloise+6 mål
6 apr. 2012Laval51Sedan+4 mål
25 feb. 2011Laval40Boulogne+4 mål

Största förluster

11 dec. 2012Laval14Angers+3 mål emot
18 mars 2016Laval03Valenciennes+3 mål emot
14 aug. 2018Laval03Clermont Foot+3 mål emot
30 dec. 2022Laval03Amiens+3 mål emot
11 nov. 2023Laval03Concarneau+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Laval vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

15
16 sep. 2011Reims32låg under med 2
14 apr. 2017Reims52låg under med 2
19 jan. 2011Le Mans21låg under med 1
6 apr. 2012Sedan51låg under med 1
1 nov. 2013Créteil-Lusitanos51låg under med 1

och 10 till

Räddade en poäng

27
9 maj 2011Evian TG22låg under med 2
12 aug. 2011Boulogne22låg under med 2
18 okt. 2013Le Havre22låg under med 2
17 okt. 2014Stade Brestois 2922låg under med 2
19 feb. 2016Dijon22låg under med 2

och 22 till

Tappade ledningen

52
2 mars 2012Lens22ledde med 2
19 okt. 2012Tours22ledde med 2
1 feb. 2013Auxerre45ledde med 2
10 sep. 2010Chateauroux11ledde med 1
12 feb. 2011Tours22ledde med 1

och 47 till

Läst ur målen i 218 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Laval här

54klubbar har gästat
35av dem har vunnit här
Le Havrebästa gäst · 2.13 p/match på 8 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Clermont Foot10361129+3151.50
Nimes9504109+1151.67
Estac Troyes922558-380.89
Le Havre8521147+7172.13
Dijon7025210-820.29
Guingamp7412119+2131.86
Tours72321110+191.29
Angers6213910-171.17
Amiens6222107+381.33
Grenoble631298+1101.67
Visa alla54 klubbar
Auxerre62221013-381.33
Metz623176+191.50
Niort613277061.00
Le Mans603358-330.50
Caen520359-461.20
Ajaccio505033051.00
Valenciennes511345-140.80
Chateauroux503268-230.60
Sochaux512268-251.00
Lens523074+391.80
Bastia521276+171.40
Nantes402214-320.50
Nancy412133051.25
RED Star FC 93412144051.25
Stade Brestois 29411246-241.00
Paris FC411248-441.00
PAU421144071.75
Rodez401326-410.25
Annecy422073+482.00
Istres411267-141.00
Arles411255041.00
Reims3012610-410.33
Gazelec FC Ajaccio330051+493.00
Saint Etienne311155041.33
Boulogne301238-510.33
Concarneau311164+241.33
Dunkerque320165+162.00
Créteil-Lusitanos301249-510.33
Sedan3003111-1000.00
Bordeaux210122031.50
Montpellier220030+363.00
Monaco201101-110.50
Orleans201124-210.50
Bourg-en-bresse 01220073+463.00
Quevilly220052+363.00
Evian TG201134-110.50
Strasbourg110021+133.00
Lorient100102-200.00
CA Bastia100102-200.00
Vannes100101-100.00
Martigues110010+133.00
Rouen100101-100.00
Saint-Berthevin100107-700.00
Saint-Pauloise100106-600.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 222 färdigspelade matcher

2.56mål per match
568mål totalt
57 %båda lagen målat
50 %över 2,5 mål
24 %över 3,5 mål
18mållösa matcher · 8 %

Vanligaste resultat

1–13315 %
1–02511 %
2–12411 %
0–1219 %
1–2209 %

Målrikaste matcherna

1 feb. 2013Laval45Auxerre9 mål
15 nov. 2014Saint-Berthevin07Laval7 mål
14 apr. 2017Laval52Reims7 mål
21 feb. 2014Laval34Istres7 mål
29 nov. 2025Laval60Saint-Pauloise6 mål

Målklockan

När målen faller här — 558 mål, 295 av hemmalaget och 263 av gästen

60
11 %1–15
82
15 %16–30
82
15 %31–45
100
18 %46–60
97
17 %61–75
137
25 %76–90
Hemmalaget 295 Gästen 263Flest mål i 76–90137 stycken

Klockan bygger på 220 av arenans 222 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 558 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Laval på arenan.

  1. 1Christian Bekamenga Bekamengo Aymard17mål
  2. 2G. Gimbert16mål
  3. 3Hassane Alla15mål
  4. 4M. Tchokounté14mål
  5. 5Jérôme Lebouc14mål
  6. 6M. Sellouki13mål
  7. 7A. Gonçalves11mål
  8. 8Julien Viale10mål
  9. 9L. Gamboa8mål
  10. 10M. Camara8mål

Listorna bygger på 220 av arenans 222 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 558 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.