Stade du Roudourou
Guingamp, Frankrike·

- Kapacitet
- 19 003
- Underlag
- Naturgräs
Ligue 2, Ligue 1, Coupe de France och 3 andra tävlingar, juli 2011 till augusti 2026. 317 spelade matcher.
Har även hetat Stade de Roudourou (2017–2027)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Guingamp på sin hemmaplan2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong32 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Ligue 2 | 19 | 8 | 8 | 3 | 25 | 14 | +11 | 32 | 1.68 | 9 |
| 2011/12 | Coupe de la Ligue | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2012/13 | Ligue 2 | 19 | 12 | 6 | 1 | 41 | 16 | +25 | 42 | 2.21 | 10 |
| 2013/14 | Ligue 1 | 19 | 8 | 4 | 7 | 21 | 16 | +5 | 28 | 1.47 | 8 |
| 2013/14 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2014/15 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 9 | 2.25 | 2 |
| 2014/15 | Ligue 1 | 19 | 9 | 1 | 9 | 23 | 25 | -2 | 28 | 1.47 | 5 |
| 2014/15 | Coupe de France | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2015/16 | Ligue 1 | 19 | 6 | 7 | 6 | 31 | 28 | +3 | 25 | 1.32 | 5 |
| 2015/16 | Coupe de la Ligue | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 | 1 |
| 2016/17 | Ligue 1 | 19 | 12 | 3 | 4 | 28 | 13 | +15 | 39 | 2.05 | 8 |
| 2016/17 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2017/18 | Ligue 1 | 19 | 8 | 7 | 4 | 30 | 24 | +6 | 31 | 1.63 | 7 |
| 2017/18 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | Ligue 1 | 19 | 3 | 7 | 9 | 16 | 27 | -11 | 16 | 0.84 | 5 |
| 2018/19 | Coupe de la Ligue | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 | 1 |
| 2018/19 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | Ligue 2 | 14 | 5 | 6 | 3 | 20 | 14 | +6 | 21 | 1.50 | 3 |
| 2020/21 | Ligue 2 | 19 | 4 | 10 | 5 | 19 | 23 | -4 | 22 | 1.16 | 8 |
| 2020/21 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Ligue 2 | 19 | 9 | 6 | 4 | 31 | 24 | +7 | 33 | 1.74 | 3 |
| 2021/22 | Coupe de France | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2022/23 | Ligue 2 | 19 | 7 | 4 | 8 | 26 | 24 | +2 | 25 | 1.32 | 5 |
| 2023/24 | Ligue 2 | 19 | 5 | 7 | 7 | 24 | 21 | +3 | 22 | 1.16 | 7 |
| 2023/24 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | Ligue 2 | 17 | 9 | 3 | 5 | 33 | 19 | +14 | 30 | 1.76 | 6 |
| 2024/25 | Coupe de France | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2025/26 | Ligue 2 | 17 | 6 | 5 | 6 | 19 | 22 | -3 | 23 | 1.35 | 6 |
| 2025/26 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026/27 | Ligue 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| Totalt | 304 | 124 | 90 | 90 | 429 | 343 | +86 | 462 | 1.52 | 106 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Guingamp på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Guingamp vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
13och 8 till
Räddade en poäng
40och 35 till
Läst ur målen i 304 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Guingamp här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Caen | 14 | 3 | 5 | 6 | 14 | 20 | -6 | 14 | 1.00 |
| Amiens | 10 | 3 | 4 | 3 | 12 | 14 | -2 | 13 | 1.30 |
| Monaco | 10 | 3 | 3 | 4 | 14 | 19 | -5 | 12 | 1.20 |
| Bastia | 10 | 3 | 4 | 3 | 10 | 14 | -4 | 13 | 1.30 |
| Nantes | 9 | 2 | 3 | 4 | 10 | 12 | -2 | 9 | 1.00 |
| Saint Etienne | 9 | 4 | 2 | 3 | 11 | 9 | +2 | 14 | 1.56 |
| Angers | 8 | 1 | 3 | 4 | 6 | 9 | -3 | 6 | 0.75 |
| Bordeaux | 8 | 4 | 2 | 2 | 12 | 8 | +4 | 14 | 1.75 |
| Montpellier | 8 | 3 | 4 | 1 | 10 | 6 | +4 | 13 | 1.63 |
| Toulouse | 8 | 2 | 2 | 4 | 10 | 13 | -3 | 8 | 1.00 |
Visa alla61 klubbar
| Estac Troyes | 8 | 2 | 2 | 4 | 3 | 14 | -11 | 8 | 1.00 |
| Laval | 8 | 2 | 1 | 5 | 4 | 11 | -7 | 7 | 0.88 |
| Lille | 7 | 2 | 3 | 2 | 4 | 3 | +1 | 9 | 1.29 |
| Lyon | 7 | 6 | 0 | 1 | 14 | 6 | +8 | 18 | 2.57 |
| Nice | 7 | 4 | 2 | 1 | 18 | 9 | +9 | 14 | 2.00 |
| Rennes | 7 | 3 | 1 | 3 | 7 | 7 | 0 | 10 | 1.43 |
| Lorient | 7 | 2 | 1 | 4 | 10 | 13 | -3 | 7 | 1.00 |
| Grenoble | 7 | 1 | 4 | 2 | 10 | 12 | -2 | 7 | 1.00 |
| Rodez | 7 | 0 | 4 | 3 | 6 | 13 | -7 | 4 | 0.57 |
| Marseille | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 9 | +2 | 10 | 1.67 |
| Paris Saint Germain | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 5 | +5 | 10 | 1.67 |
| Dijon | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 16 | -14 | 0 | 0.00 |
| Reims | 6 | 5 | 0 | 1 | 10 | 6 | +4 | 15 | 2.50 |
| Ajaccio | 6 | 0 | 3 | 3 | 5 | 10 | -5 | 3 | 0.50 |
| Clermont Foot | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 7 | +3 | 10 | 1.67 |
| Valenciennes | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 9 | -5 | 5 | 0.83 |
| Le Havre | 6 | 2 | 1 | 3 | 9 | 9 | 0 | 7 | 1.17 |
| Metz | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 4 | +4 | 11 | 1.83 |
| Sochaux | 6 | 2 | 3 | 1 | 8 | 10 | -2 | 9 | 1.50 |
| PAU | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 15 | -9 | 7 | 1.17 |
| Nancy | 5 | 0 | 3 | 2 | 4 | 7 | -3 | 3 | 0.60 |
| Auxerre | 5 | 0 | 1 | 4 | 5 | 10 | -5 | 1 | 0.20 |
| Niort | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 8 | -4 | 3 | 0.60 |
| Paris FC | 5 | 2 | 3 | 0 | 3 | 1 | +2 | 9 | 1.80 |
| Dunkerque | 5 | 1 | 2 | 2 | 4 | 5 | -1 | 5 | 1.00 |
| Nimes | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 9 | -4 | 4 | 1.00 |
| Chateauroux | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 7 | -5 | 1 | 0.25 |
| Lens | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 13 | -12 | 1 | 0.25 |
| Le Mans | 4 | 0 | 2 | 2 | 5 | 13 | -8 | 2 | 0.50 |
| Annecy | 4 | 3 | 1 | 0 | 13 | 3 | +10 | 10 | 2.50 |
| Quevilly | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 3 | +2 | 5 | 1.67 |
| Boulogne | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.33 |
| Evian TG | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 | 2.33 |
| Strasbourg | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Gazelec FC Ajaccio | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| RED Star FC 93 | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 3 | +5 | 6 | 3.00 |
| Tours | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1.00 |
| Sedan | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Istres | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Arles | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Orleans | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Dinamo Minsk | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Fiorentina | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Dynamo Kyiv | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| PAOK | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Chambly Thelle FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Concarneau | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Vannes | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Martigues | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Stade Briochin | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Dinan-Léhon | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 317 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 807 mål, 435 av hemmalaget och 372 av gästen
Klockan bygger på 316 av arenans 317 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 807 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Guingamp på arenan.
- 1M. Yatabaré28mål
- 2C. Beauvue20mål
- 3Jimmy Briand19mål
- 4Christophe Mandanne19mål
- 5Thibault Giresse15mål
- 6F. Pierrot14mål
- 7Y. Salibur14mål
- 8Moustapha Diallo14mål
- 9A. El Ouazzani11mål
- 10D. Gomis10mål
Listorna bygger på 316 av arenans 317 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 807 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.