Stade du Hainaut
Valenciennes, Frankrike·

- Kapacitet
- 24 926
- Underlag
- Naturgräs
Ligue 2, Ligue 1, Coupe de France och 2 andra tävlingar, augusti 2011 till december 2024. 264 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Valenciennes på sin hemmaplan2011/12–2024/25
Visa säsong för säsong27 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Ligue 1 | 19 | 11 | 3 | 5 | 29 | 16 | +13 | 36 | 1.89 | 11 |
| 2011/12 | Coupe de France | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2012/13 | Ligue 1 | 19 | 9 | 6 | 4 | 32 | 21 | +11 | 33 | 1.74 | 7 |
| 2013/14 | Ligue 1 | 19 | 4 | 5 | 10 | 23 | 31 | -8 | 17 | 0.89 | 1 |
| 2013/14 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | Ligue 2 | 19 | 6 | 6 | 7 | 23 | 27 | -4 | 24 | 1.26 | 4 |
| 2014/15 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2015/16 | Ligue 2 | 19 | 3 | 11 | 5 | 18 | 21 | -3 | 20 | 1.05 | 6 |
| 2015/16 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | Ligue 2 | 19 | 7 | 8 | 4 | 25 | 18 | +7 | 29 | 1.53 | 9 |
| 2017/18 | Ligue 2 | 19 | 5 | 7 | 7 | 25 | 25 | 0 | 22 | 1.16 | 5 |
| 2017/18 | Coupe de la Ligue | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | Ligue 2 | 19 | 7 | 4 | 8 | 31 | 32 | -1 | 25 | 1.32 | 5 |
| 2018/19 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2019/20 | Ligue 2 | 14 | 7 | 5 | 2 | 14 | 7 | +7 | 26 | 1.86 | 9 |
| 2019/20 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | Ligue 2 | 19 | 7 | 6 | 6 | 24 | 23 | +1 | 27 | 1.42 | 7 |
| 2020/21 | Coupe de France | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2021/22 | Ligue 2 | 19 | 5 | 5 | 9 | 19 | 28 | -9 | 20 | 1.05 | 6 |
| 2021/22 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | Ligue 2 | 19 | 6 | 11 | 2 | 27 | 23 | +4 | 29 | 1.53 | 6 |
| 2022/23 | Coupe de France | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2023/24 | Ligue 2 | 19 | 4 | 6 | 9 | 15 | 24 | -9 | 18 | 0.95 | 5 |
| 2023/24 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 3 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 260 | 90 | 84 | 86 | 335 | 325 | +10 | 354 | 1.36 | 84 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Valenciennes på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Valenciennes vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
16och 11 till
Räddade en poäng
25och 20 till
Läst ur målen i 260 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Valenciennes här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sochaux | 13 | 1 | 4 | 8 | 14 | 25 | -11 | 7 | 0.54 |
| Ajaccio | 12 | 2 | 6 | 4 | 9 | 17 | -8 | 12 | 1.00 |
| Nancy | 9 | 2 | 4 | 3 | 8 | 13 | -5 | 10 | 1.11 |
| Auxerre | 9 | 4 | 3 | 2 | 14 | 10 | +4 | 15 | 1.67 |
| Le Havre | 9 | 4 | 3 | 2 | 12 | 6 | +6 | 15 | 1.67 |
| Niort | 9 | 2 | 5 | 2 | 12 | 14 | -2 | 11 | 1.22 |
| Paris FC | 9 | 4 | 2 | 3 | 16 | 13 | +3 | 14 | 1.56 |
| Clermont Foot | 8 | 4 | 1 | 3 | 13 | 8 | +5 | 13 | 1.63 |
| Estac Troyes | 8 | 3 | 3 | 2 | 12 | 10 | +2 | 12 | 1.50 |
| Lorient | 7 | 2 | 1 | 4 | 7 | 17 | -10 | 7 | 1.00 |
Visa alla55 klubbar
| Stade Brestois 29 | 7 | 4 | 2 | 1 | 7 | 3 | +4 | 14 | 2.00 |
| Dijon | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 8 | +2 | 11 | 1.83 |
| Guingamp | 6 | 1 | 4 | 1 | 3 | 3 | 0 | 7 | 1.17 |
| Nimes | 6 | 3 | 2 | 1 | 14 | 10 | +4 | 11 | 1.83 |
| Grenoble | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 7 | -2 | 6 | 1.00 |
| Bastia | 6 | 1 | 1 | 4 | 11 | 16 | -5 | 4 | 0.67 |
| Bordeaux | 5 | 4 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 13 | 2.60 |
| Amiens | 5 | 3 | 2 | 0 | 7 | 2 | +5 | 11 | 2.20 |
| Caen | 5 | 0 | 3 | 2 | 5 | 8 | -3 | 3 | 0.60 |
| Reims | 5 | 1 | 2 | 2 | 4 | 6 | -2 | 5 | 1.00 |
| Toulouse | 5 | 1 | 1 | 3 | 3 | 7 | -4 | 4 | 0.80 |
| Chateauroux | 5 | 2 | 1 | 2 | 4 | 4 | 0 | 7 | 1.40 |
| Lens | 5 | 2 | 0 | 3 | 5 | 8 | -3 | 6 | 1.20 |
| Laval | 5 | 0 | 3 | 2 | 4 | 8 | -4 | 3 | 0.60 |
| Saint Etienne | 5 | 3 | 2 | 0 | 9 | 4 | +5 | 11 | 2.20 |
| Rodez | 5 | 2 | 2 | 1 | 7 | 3 | +4 | 8 | 1.60 |
| Lille | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | 1.75 |
| Nice | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 6 | -5 | 1 | 0.25 |
| Rennes | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 8 | -3 | 3 | 0.75 |
| Gazelec FC Ajaccio | 4 | 0 | 3 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 0.75 |
| Orleans | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 7 | -2 | 6 | 1.50 |
| RED Star FC 93 | 4 | 0 | 3 | 1 | 2 | 5 | -3 | 3 | 0.75 |
| Metz | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 3 | +5 | 7 | 1.75 |
| Quevilly | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | 5 | 1.25 |
| Tours | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 3 | +3 | 7 | 1.75 |
| PAU | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 6 | -1 | 4 | 1.00 |
| Dunkerque | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 6 | 1.50 |
| Evian TG | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 3 | +2 | 6 | 1.50 |
| Lyon | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | 2.00 |
| Marseille | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 4 | 1.33 |
| Montpellier | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 | 2 | 0.67 |
| Paris Saint Germain | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 | 9 | 3.00 |
| Bourg-en-bresse 01 | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | 6 | 0 | 3 | 1.00 |
| Angers | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Strasbourg | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Chambly Thelle FC | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Créteil-Lusitanos | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1.00 |
| Annecy | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Nantes | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 3 | 3.00 |
| Monaco | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Beziers | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 | 5 | +1 | 3 | 3.00 |
| Le Mans | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Concarneau | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Arles | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Neuilly sur Marne | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 264 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 671 mål, 340 av hemmalaget och 331 av gästen
Klockan bygger på 264 av arenans 264 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 671 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Valenciennes på arenan.
- 1B. Guillaume16mål
- 2Anthony Le Tallec12mål
- 3J. Cuffaut11mål
- 4T. Mauricio11mål
- 5G. Robail11mål
- 6Nuno da Costa11mål
- 7T. Chevalier10mål
- 8Gregory Pujol10mål
- 9V. Aboubakar9mål
- 10Sébastien Roudet9mål
Listorna bygger på 264 av arenans 264 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 671 mål.