FootSam
FOOTBALL DATA

Stade des Alpes

Grenoble, Frankrike·Grenoble

1.55poäng per match
40 %hemmavinster
172spelade matcher
Kapacitet
20 068
Underlag
Naturgräs

Ligue 2, Coupe de France och Coupe de la Ligue, augusti 2010 till augusti 2026. 175 spelade matcher.

12 matcherobesegrade i rad här 2019–2020 för Grenoble. 3 vinster, 9 oavgjorda.
5–1mot Caen 2024 — den största segern platsen sett.
0 av 8Rodez har aldrig vunnit här, på 8 besök.
SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Grenoble på sin hemmaplan2010/11–2026/27

1.55poäng per match
40 %vinstprocent
686242V–O–F på 172 matcher
202163målskillnad +39
66hållna nollor
52matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong18 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2010/11Ligue 2195862123-2231.214
2016/17Coupe de France100112-100.000
2017/18Coupe de France210133031.501
2018/19Ligue 2198561918+1291.539
2018/19Coupe de France100101-100.000
2019/20Ligue 21438313130171.214
2019/20Coupe de la Ligue101011011.000
2020/21Ligue 22013613714+23452.2511
2020/21Coupe de France100101-100.000
2021/22Ligue 2177462117+4251.476
2022/23Ligue 2199551916+3321.688
2022/23Coupe de France220030+363.002
2023/24Ligue 2197752321+2281.477
2024/25Ligue 2178542517+8291.715
2024/25Coupe de France101011011.000
2025/26Ligue 217510214140251.478
2025/26Coupe de France101011011.000
2026/27Ligue 2101000011.001
Totalt172686242202163+392661.5566
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Grenoble på den här arenan

12obesegrad i följd13 aug. 2019 – 14 feb. 20203 vinster, 9 oavgjorda
6raka segrar15 maj 2021 – 2 okt. 2021
4hållna nollor i följd24 nov. 2020 – 22 dec. 2020
4raka förluster17 aug. 2010 – 1 okt. 2010

Största segrar

3 feb. 2024Grenoble51Caen+4 mål
12 dec. 2020Grenoble40Dunkerque+4 mål
21 sep. 2021Grenoble41Nancy+3 mål
2 dec. 2017Grenoble30Tarbes+3 mål
19 apr. 2022Grenoble30Valenciennes+3 mål

Största förluster

5 apr. 2019Grenoble04Orleans+4 mål emot
8 feb. 2018Grenoble03Strasbourg+3 mål emot
4 nov. 2023Grenoble03Ajaccio+3 mål emot
17 jan. 2026Grenoble03RED Star FC 93+3 mål emot
6 mars 2020Grenoble13Valenciennes+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Grenoble vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

7
26 apr. 2019Beziers42låg under med 1
2 feb. 2021Guingamp21låg under med 1
11 sep. 2021Nimes21låg under med 1
3 maj 2024Concarneau21låg under med 1
16 sep. 2024Caen31låg under med 1

och 2 till

Räddade en poäng

15
9 jan. 2021Auxerre22låg under med 2
29 okt. 2010Ajaccio11låg under med 1
15 jan. 2011Sedan11låg under med 1
22 apr. 2011Chateauroux11låg under med 1
20 maj 2011Clermont Foot22låg under med 1

och 10 till

Tappade ledningen

31
3 apr. 2021Chateauroux22ledde med 2
13 jan. 2024Dunkerque22ledde med 2
1 okt. 2010Vannes12ledde med 1
12 nov. 2010Tours22ledde med 1
18 mars 2011Laval12ledde med 1

och 26 till

Läst ur målen i 172 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Grenoble här

53klubbar har gästat
33av dem har vunnit här
Paris FCbästa gäst · 1.57 p/match på 7 besök
Paris FCflest segrar · 3 av 7 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Rodez8035611-530.38
Ajaccio723288091.29
Estac Troyes722367-181.14
Paris FC732256-1111.57
Amiens622286+281.33
Caen6105513-830.50
Clermont Foot6132710-361.00
Nancy602439-620.33
Valenciennes6114814-640.67
Le Havre613245-161.00
Visa alla53 klubbar
PAU614156-171.17
Guingamp513143+161.20
Metz512224-251.00
Niort501428-610.20
Laval521287+171.40
Dunkerque511338-540.80
Bastia513144061.20
Nimes400437-400.00
Chateauroux413043+161.50
Auxerre413043+161.50
Sochaux410335-230.75
Annecy411244041.00
Dijon311134-141.33
RED Star FC 93311132+141.33
Quevilly300315-400.00
Saint Etienne321040+472.33
Angers211020+242.00
Bordeaux201102-210.50
Reims202011021.00
Strasbourg220040+463.00
Toulouse210155031.50
Lorient220031+263.00
Orleans211040+442.00
Lens211042+242.00
Chambly Thelle FC201102-210.50
Le Mans211021+142.00
Boulogne202022021.00
Villefranche201113-210.50
Montpellier101011011.00
Nantes100102-200.00
Monaco110010+133.00
Gazelec FC Ajaccio101011011.00
Stade Brestois 29110021+133.00
Beziers100124-200.00
Tours101022011.00
Concarneau100112-100.00
Sedan101011011.00
Evian TG101011011.00
Fréjus St-Raphaël110021+133.00
Vannes110021+133.00
Martigues100101-100.00
Tarbes100103-300.00
Istres110020+233.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 175 färdigspelade matcher

2.16mål per match
378mål totalt
45 %båda lagen målat
34 %över 2,5 mål
18 %över 3,5 mål
24mållösa matcher · 14 %

Vanligaste resultat

1–12816 %
0–02414 %
1–02213 %
2–0169 %
0–2137 %

Målrikaste matcherna

29 aug. 2020Grenoble53Toulouse8 mål
3 feb. 2024Grenoble51Caen6 mål
14 sep. 2018Grenoble42Valenciennes6 mål
26 apr. 2019Grenoble42Beziers6 mål
4 jan. 2015Grenoble33Marseille6 mål

Målklockan

När målen faller här — 378 mål, 205 av hemmalaget och 173 av gästen

36
10 %1–15
45
12 %16–30
71
19 %31–45
62
16 %46–60
57
15 %61–75
107
28 %76–90
Hemmalaget 205 Gästen 173Flest mål i 76–90107 stycken

Klockan bygger på 175 av arenans 175 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 378 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Grenoble på arenan.

  1. 1J. Benet29mål
  2. 2P. Meïssa Ba13mål
  3. 3Yoric Ravet10mål
  4. 4M. Djitté9mål
  5. 5A. Anani9mål
  6. 6F. Sotoca8mål
  7. 7A. Sanyang8mål
  8. 8Willy Semedo8mål
  9. 9L. Nestor7mål
  10. 10A. Sbaï6mål

Listorna bygger på 175 av arenans 175 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 378 mål.