Stade de l'Abbé Deschamps
Auxerre, Frankrike·

- Kapacitet
- 23 467
- Underlag
- Naturgräs
Ligue 2, Ligue 1, Coupe de France och 1 tävling till, augusti 2010 till augusti 2026. 320 spelade matcher.
Har även hetat Stade de l'Abbé-Deschamps (2016–2026)
Auxerre har ytterligare 2 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Auxerre på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong33 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Ligue 1 | 19 | 6 | 10 | 3 | 26 | 18 | +8 | 28 | 1.47 | 5 |
| 2011/12 | Ligue 1 | 19 | 6 | 6 | 7 | 30 | 28 | +2 | 24 | 1.26 | 4 |
| 2011/12 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2011/12 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2012/13 | Ligue 2 | 19 | 8 | 7 | 4 | 27 | 21 | +6 | 31 | 1.63 | 5 |
| 2012/13 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2013/14 | Ligue 2 | 19 | 8 | 7 | 4 | 24 | 17 | +7 | 31 | 1.63 | 9 |
| 2013/14 | Coupe de France | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2014/15 | Ligue 2 | 19 | 6 | 7 | 6 | 25 | 22 | +3 | 25 | 1.32 | 4 |
| 2014/15 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2014/15 | Coupe de France | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2015/16 | Ligue 2 | 19 | 9 | 5 | 5 | 29 | 19 | +10 | 32 | 1.68 | 7 |
| 2015/16 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2016/17 | Ligue 2 | 19 | 6 | 4 | 9 | 17 | 23 | -6 | 22 | 1.16 | 6 |
| 2016/17 | Coupe de la Ligue | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2016/17 | Coupe de France | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2017/18 | Ligue 2 | 19 | 7 | 6 | 6 | 26 | 21 | +5 | 27 | 1.42 | 6 |
| 2017/18 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | Ligue 2 | 19 | 6 | 6 | 7 | 17 | 15 | +2 | 24 | 1.26 | 11 |
| 2018/19 | Coupe de la Ligue | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2019/20 | Ligue 2 | 14 | 5 | 7 | 2 | 19 | 12 | +7 | 22 | 1.57 | 5 |
| 2019/20 | Coupe de la Ligue | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2020/21 | Ligue 2 | 19 | 10 | 6 | 3 | 38 | 18 | +20 | 36 | 1.89 | 3 |
| 2020/21 | Coupe de France | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2021/22 | Ligue 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021/22 | Ligue 2 | 20 | 11 | 5 | 4 | 33 | 19 | +14 | 38 | 1.90 | 9 |
| 2022/23 | Ligue 1 | 19 | 5 | 7 | 7 | 18 | 28 | -10 | 22 | 1.16 | 5 |
| 2022/23 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Ligue 2 | 19 | 12 | 5 | 2 | 39 | 14 | +25 | 41 | 2.16 | 8 |
| 2024/25 | Ligue 1 | 17 | 7 | 6 | 4 | 24 | 17 | +7 | 27 | 1.59 | 7 |
| 2024/25 | Coupe de France | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | Ligue 1 | 17 | 6 | 4 | 7 | 18 | 17 | +1 | 22 | 1.29 | 7 |
| 2026/27 | Ligue 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 320 | 131 | 101 | 88 | 447 | 336 | +111 | 494 | 1.54 | 110 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Auxerre på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Auxerre vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
20och 15 till
Räddade en poäng
38och 33 till
Tappade ledningen
46och 41 till
Läst ur målen i 320 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Auxerre här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nancy | 12 | 1 | 7 | 4 | 14 | 19 | -5 | 10 | 0.83 |
| Le Havre | 12 | 6 | 2 | 4 | 15 | 16 | -1 | 20 | 1.67 |
| Ajaccio | 11 | 0 | 5 | 6 | 5 | 18 | -13 | 5 | 0.45 |
| Valenciennes | 11 | 1 | 7 | 3 | 8 | 12 | -4 | 10 | 0.91 |
| Stade Brestois 29 | 11 | 4 | 3 | 4 | 10 | 15 | -5 | 15 | 1.36 |
| Sochaux | 11 | 1 | 2 | 8 | 7 | 17 | -10 | 5 | 0.45 |
| Clermont Foot | 10 | 4 | 4 | 2 | 9 | 6 | +3 | 16 | 1.60 |
| Estac Troyes | 10 | 4 | 1 | 5 | 11 | 13 | -2 | 13 | 1.30 |
| Niort | 10 | 1 | 3 | 6 | 9 | 26 | -17 | 6 | 0.60 |
| Lens | 10 | 6 | 3 | 1 | 17 | 11 | +6 | 21 | 2.10 |
Visa alla58 klubbar
| Angers | 9 | 3 | 2 | 4 | 11 | 13 | -2 | 11 | 1.22 |
| Caen | 9 | 2 | 5 | 2 | 13 | 13 | 0 | 11 | 1.22 |
| Chateauroux | 8 | 3 | 1 | 4 | 9 | 14 | -5 | 10 | 1.25 |
| Dijon | 7 | 0 | 3 | 4 | 7 | 14 | -7 | 3 | 0.43 |
| Nimes | 7 | 0 | 3 | 4 | 4 | 11 | -7 | 3 | 0.43 |
| Toulouse | 7 | 3 | 1 | 3 | 12 | 10 | +2 | 10 | 1.43 |
| Paris FC | 7 | 2 | 3 | 2 | 5 | 6 | -1 | 9 | 1.29 |
| Marseille | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 6 | +2 | 11 | 1.83 |
| Guingamp | 6 | 1 | 3 | 2 | 7 | 8 | -1 | 6 | 1.00 |
| Rennes | 6 | 3 | 1 | 2 | 6 | 6 | 0 | 10 | 1.67 |
| Strasbourg | 6 | 2 | 1 | 3 | 3 | 4 | -1 | 7 | 1.17 |
| Lorient | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 6 | 0 | 6 | 1.00 |
| Gazelec FC Ajaccio | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 7 | +1 | 11 | 1.83 |
| Tours | 6 | 1 | 2 | 3 | 8 | 13 | -5 | 5 | 0.83 |
| Laval | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 13 | -8 | 4 | 0.67 |
| Saint Etienne | 6 | 0 | 4 | 2 | 6 | 12 | -6 | 4 | 0.67 |
| Lille | 5 | 2 | 3 | 0 | 9 | 6 | +3 | 9 | 1.80 |
| Lyon | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0 | 7 | 1.40 |
| Nice | 5 | 0 | 1 | 4 | 4 | 9 | -5 | 1 | 0.20 |
| Paris Saint Germain | 5 | 2 | 2 | 1 | 4 | 3 | +1 | 8 | 1.60 |
| Monaco | 5 | 4 | 1 | 0 | 11 | 4 | +7 | 13 | 2.60 |
| Grenoble | 5 | 1 | 2 | 2 | 2 | 8 | -6 | 5 | 1.00 |
| Orleans | 5 | 3 | 1 | 1 | 8 | 6 | +2 | 10 | 2.00 |
| Montpellier | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 3 | +1 | 6 | 1.50 |
| Nantes | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 3 | +1 | 5 | 1.25 |
| Amiens | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 5 | -2 | 3 | 0.75 |
| Reims | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 4 | +3 | 7 | 1.75 |
| RED Star FC 93 | 4 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | -1 | 4 | 1.00 |
| Metz | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 7 | -3 | 4 | 1.00 |
| Bourg-en-bresse 01 | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 6 | +1 | 7 | 1.75 |
| Rodez | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 6 | -1 | 6 | 1.50 |
| Dunkerque | 4 | 2 | 0 | 2 | 3 | 3 | 0 | 6 | 1.50 |
| Arles | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 6 | -2 | 2 | 0.50 |
| Bordeaux | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 | 2.00 |
| Quevilly | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 6 | -3 | 0 | 0.00 |
| PAU | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 8 | -4 | 1 | 0.33 |
| Créteil-Lusitanos | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 6 | -2 | 2 | 0.67 |
| Beziers | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Chambly Thelle FC | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | -4 | 1 | 0.50 |
| Le Mans | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Bastia | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Evian TG | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Istres | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| Concarneau | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Les Herbiers | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Sedan | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| CA Bastia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Annecy | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 17 av arenans 320 spelade matcher (5 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 320 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 783 mål, 447 av hemmalaget och 336 av gästen
Klockan bygger på 320 av arenans 320 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 783 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Auxerre på arenan.
- 1G. Courtet19mål
- 2R. Dugimont18mål
- 3G. Perrin15mål
- 4M. Le Bihan14mål
- 5L. Sinayoko14mål
- 6Jubal13mål
- 7M. Yattara12mål
- 8G. Hein12mål
- 9D. Oliech12mål
- 10G. Charbonnier11mål
Listorna bygger på 320 av arenans 320 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 783 mål.