FootSam
FOOTBALL DATA

Osmanlı Stadı

Ankara, Turkiet·Ankaraspor

poäng per match
1.46
hemmavinster
39 %
spelade matcher
67
Kapacitet
18 029
Underlag
Naturgräs

1. Lig, Türkiye Kupası, Süper Lig och 2 andra tävlingar, januari 2012 till oktober 2024. 107 spelade matcher.

Ankaraspor har ytterligare 2 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Ankaraspor på sin hemmaplan2014/15–2022/23

1.46poäng per match
39 %vinstprocent
262021V–O–F på 67 matcher
10083målskillnad +17
18hållna nollor
17matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2014/15–2022/23
Visa säsong för säsong10 säsonger
Hemmaplan, säsong för säsong
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2014/15Türkiye Kupası100102-200.000
2015/16Süper Lig126422514+11221.834
2015/16Türkiye Kupası210161+531.501
2018/191. Lig1461715150191.365
2019/201. Lig155732220+2221.473
2019/20Türkiye Kupası101011011.000
2020/211. Lig174671825-7181.064
2020/21Türkiye Kupası211042+242.000
2021/22Türkiye Kupası110020+233.001
2022/23Türkiye Kupası220073+463.000
Totalt6726202110083+17981.4618
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Ankaraspor på den här arenan

9obesegrad i följd23 jan. 2016 – 19 maj 20166 vinster, 3 oavgjorda
4raka segrar11 nov. 2018 – 17 feb. 2019
2hållna nollor i följd9 apr. 2016 – 23 apr. 2016
3raka förluster18 aug. 2018 – 21 sep. 2018

Största segrar

5 feb. 2016Ankaraspor40Sivasspor+4 mål
27 sep. 2022Ankaraspor52Kepezspor+3 mål
23 apr. 2016Ankaraspor30Antalyaspor+3 mål

Största förluster

12 feb. 2021Ankaraspor03Altınordu+3 mål emot
6 apr. 2019Ankaraspor24Eskişehirspor+2 mål emot
9 feb. 2020Ankaraspor24Bursaspor+2 mål emot
16 mars 2019Ankaraspor13Hatayspor+2 mål emot
27 sep. 2020Ankaraspor13Adana Demirspor+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Ankaraspor vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

7
23 jan. 2016Galatasaray32låg under med 1
21 feb. 2016Mersin İdman Yurdu31låg under med 1
12 maj 2019Altay31låg under med 1
17 aug. 2019Boluspor21låg under med 1
19 juli 2020Balıkesirspor43låg under med 1

och 2 till

Räddade en poäng

5
7 maj 2016Bursaspor33låg under med 3
5 mars 2016Gaziantepspor11låg under med 1
22 dec. 2019İstanbulspor11låg under med 1
12 mars 2020Eskişehirspor11låg under med 1
7 nov. 2020Bursaspor11låg under med 1

Tappade ledningen

13
16 aug. 2015Kayserispor11ledde med 1
13 sep. 2015Konyaspor12ledde med 1
21 dec. 2015Beşiktaş23ledde med 1
6 apr. 2019Eskişehirspor24ledde med 1
30 aug. 2019Adanaspor22ledde med 1

och 8 till

Läst ur målen i 67 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Ankaraspor här

39klubbar har gästat
18av dem har vunnit här
Gästerna som lyckats bäst
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Eskişehirspor412154+151.25
Akhisarspor300337-400.00
Bursaspor312086+251.67
Adana Demirspor320164+262.00
Altay302135-220.67
Altınordu320152+362.00
Balıkesirspor310256-131.00
Boluspor310246-231.00
Giresunspor312032+151.67
İstanbulspor311132+141.33
Visa alla39 klubbar
Gästerna som lyckats sämst
Gençlerbirliği S.K.210123-131.50
Adanaspor211042+242.00
Hatayspor220041+363.00
Ümraniyespor202000021.00
Keçiörengücü201101-110.50
Menemen FK201113-210.50
Pazarspor200225-300.00
Beşiktaş110032+133.00
Konyaspor110021+133.00
Galatasaray100123-100.00
Kardemir Karabükspor100103-300.00
Kayserispor101011011.00
Sivasspor100104-400.00
Antalyaspor100103-300.00
Gaziantepspor101011011.00
Denizlispor110020+233.00
Gaziantep FK110010+133.00
Bandırmaspor100123-100.00
Fatih Karagümrük101011011.00
Samsunspor110021+133.00
Beykoz Anadolu101000011.00
İnegölspor100102-200.00
Kepezspor100125-300.00
Yeni Mersin Idmanyurdu101011011.00
Kızılcabölükspor100106-600.00
Muğlaspor101011011.00
Tepecikspor110010+133.00
Kırıkhanspor110020+233.00
Mersin İdman Yurdu100113-200.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 107 färdigspelade matcher

2.66mål per match
285mål totalt
49 %båda lagen målat
49 %över 2,5 mål
29 %över 3,5 mål
9mållösa matcher · 8 %

Vanligaste resultat

1–01413 %
1–11312 %
0–098 %
2–198 %
2–077 %

Målrikaste matcherna

27 sep. 2022Ankaraspor52Kepezspor7 mål

Målklockan

När målen faller här — 285 mål, 168 av hemmalaget och 117 av gästen

28
10 %1–15
41
14 %16–30
47
16 %31–45
47
16 %46–60
43
15 %61–75
79
28 %76–90
Hemmalaget 168 Gästen 117Flest mål i 76–9079 stycken

Klockan bygger på 107 av arenans 107 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 285 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Ankaraspor på arenan.

  1. 1R. Rusescu10mål
  2. 2A. Umar9mål
  3. 3B. Şimşek9mål
  4. 4M. Pedersen7mål
  5. 5M. Gueye6mål
  6. 6E. Ayuk4mål
  7. 7M. Öztürk4mål
  8. 8Pierre Achille Webó Kouamo4mål
  9. 9B. Ndiaye3mål
  10. 10A. Regattin3mål

Listorna bygger på 107 av arenans 107 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 285 mål.