MDCC-Arena
Magdeburg, Tyskland·

- Kapacitet
- 30 000
- Underlag
- Naturgräs
2. Bundesliga och DFB Pokal, augusti 2013 till augusti 2026. 99 spelade matcher.
Har även hetat Avnet Arena (2024–2026), Avnet-Arena (2025–2027)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
1. FC Magdeburg på sin hemmaplan2013/14–2026/27
Visa säsong för säsong13 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013/14 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | DFB Pokal | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2017/18 | DFB Pokal | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2018/19 | 2. Bundesliga | 17 | 2 | 10 | 5 | 16 | 19 | -3 | 16 | 0.94 | 4 |
| 2018/19 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | 2. Bundesliga | 17 | 6 | 4 | 7 | 23 | 22 | +1 | 22 | 1.29 | 5 |
| 2022/23 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | 2. Bundesliga | 17 | 6 | 6 | 5 | 27 | 23 | +4 | 24 | 1.41 | 4 |
| 2023/24 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | 2. Bundesliga | 17 | 5 | 7 | 5 | 28 | 29 | -1 | 22 | 1.29 | 5 |
| 2025/26 | 2. Bundesliga | 17 | 5 | 2 | 10 | 23 | 28 | -5 | 17 | 1.00 | 4 |
| 2026/27 | 2. Bundesliga | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 6 | -3 | 3 | 1.50 | 1 |
| Totalt | 96 | 27 | 30 | 39 | 128 | 145 | -17 | 111 | 1.16 | 25 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för 1. FC Magdeburg på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta 1. FC Magdeburg vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
4Räddade en poäng
13och 8 till
Tappade ledningen
23och 18 till
Läst ur målen i 96 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött 1. FC Magdeburg här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fortuna Düsseldorf | 5 | 3 | 0 | 2 | 9 | 10 | -1 | 9 | 1.80 |
| SpVgg Greuther Fürth | 5 | 1 | 2 | 2 | 9 | 10 | -1 | 5 | 1.00 |
| SV Darmstadt 98 | 5 | 3 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 10 | 2.00 |
| SC Paderborn 07 | 5 | 1 | 4 | 0 | 4 | 3 | +1 | 7 | 1.40 |
| Holstein Kiel | 5 | 1 | 3 | 1 | 7 | 8 | -1 | 6 | 1.20 |
| Eintracht Braunschweig | 5 | 3 | 1 | 1 | 11 | 4 | +7 | 10 | 2.00 |
| Hannover 96 | 4 | 4 | 0 | 0 | 12 | 1 | +11 | 12 | 3.00 |
| 1. FC Nürnberg | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 8 | -1 | 7 | 1.75 |
| Hamburger SV | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 5 | +3 | 7 | 1.75 |
| FC St. Pauli | 4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 5 | +2 | 9 | 2.25 |
Visa alla36 klubbar
| 1. FC Kaiserslautern | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 8 | -6 | 3 | 0.75 |
| Karlsruher SC | 4 | 1 | 3 | 0 | 7 | 5 | +2 | 6 | 1.50 |
| Hertha BSC | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 8 | -1 | 3 | 1.00 |
| FC Schalke 04 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 |
| Jahn Regensburg | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 3 | 1.00 |
| Arminia Bielefeld | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 4 | 1.33 |
| SV Elversberg | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 1 | +5 | 7 | 2.33 |
| FC Augsburg | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| VfL Bochum | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| 1. FC Heidenheim | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Dynamo Dresden | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 |
| SV Sandhausen | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| 1. FC Köln | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Preußen Münster | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 3 | 1.50 |
| Hansa Rostock | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 |
| Borussia Dortmund | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 3 | 3.00 |
| Bayer Leverkusen | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Eintracht Frankfurt | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Union Berlin | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Ingolstadt | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| MSV Duisburg | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Erzgebirge Aue | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| SV Wehen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Energie Cottbus | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| VfL Osnabrück | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| SSV Ulm 1846 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 99 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 281 mål, 131 av hemmalaget och 150 av gästen
Klockan bygger på 99 av arenans 99 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 281 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för 1. FC Magdeburg på arenan.
- 1B. Atik11mål
- 2C. Beck9mål
- 3M. Żukowski9mål
- 4M. El Hankouri7mål
- 5M. Kaars6mål
- 6J. Çeka6mål
- 7T. Ito5mål
- 8A. Condé4mål
- 9X. Amaechi4mål
- 10C. Piccini3mål
Listorna bygger på 99 av arenans 99 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 281 mål.