FootSam
FOOTBALL DATA

Karlsruher SC

2. Bundesliga 2026/27 · BBBank Wildpark · Grundad 1898

8i tabellen
Poäng
4
Matcher
3
V–O–F
1–1–1
Mål
4–6
Målskillnad
-2
Poäng/match
1.33
Vinstprocent
33 %
FormVOF
Hemma
Poäng/match
1.50
V–O–F
1–0–1
Mål
4–6
Borta
Poäng/match
1.00
V–O–F
0–1–0
Mål
0–0
Placering under säsongen
Högsta
3
Lägsta
8
Räknad ur matchresultaten.
Tränare

Beräknad slutplacering

14:e

10,00förväntad placering

  • 1:a3,5 %
  • 2:a4,3 %
  • 3:e4,8 %
  • 4:e5,1 %
  • 5:e5,3 %
  • 6:e5,8 %
  • 7:e5,6 %
  • 8:e5,8 %
  • 9:e6,0 %
  • 10:e5,9 %
  • 11:e6,1 %
  • 12:e6,0 %
  • 13:e6,0 %
  • 14:e6,1 %
  • 15:e5,9 %
  • 16:e6,0 %
  • 17:e5,9 %
  • 18:e5,8 %
Vinner ligan
3,5 %
Slutspel
4,8 %
Nedflyttningskval
6,0 %
Nedflyttning
11,7 %

Byggd på 27 av säsongens 306 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

4 poäng på 3 matcher1.33 poäng per match
0123VOF123

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 8:a av 18Högsta placering 3, lägsta 8
1246810121416185:a8:aVOF123

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

1match

1
Vann
0
Oavgjort
0
Förlust

Höll varenda ledning

Lika i paus

1match

0
Vann
1
Oavgjort
0
Förlust

Låg under i paus

1match

0
Vann
0
Oavgjort
1
Förlust

Tog inga poäng

Anfall och försvar

Målrika eller målsnåla matcher

3.33mål per match, båda lagens · 3 matcher

5.00
Hemma
0.00
Borta
  • Över 1.5 mål2 av 367 %
  • Över 2.5 mål2 av 367 %
  • Över 3.5 mål1 av 333 %

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan210–1550 %17 %14 %116–3017 %15 %1131–4525 %17 %21 %46–6012 %61–7512 %1376–9025 %50 %25 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

3 mål i första halvlek, 1 i andra (25 % efter paus). Insläppta: 3 och 3 (50 % efter paus).

Bygger på 4 gjorda och 6 insläppta mål med minutangivelse.

Mot ligan

Poäng per match
1.33
Ligasnitt
1.41
Skillnad
-0.07 (-5.3 %)
I ligan
7 av 18
Gjorda mål per match
1.33
Ligasnitt
1.80
Skillnad
-0.46 (-25.8 %)
I ligan
10 av 18
Insläppta mål per match
2.00
Ligasnitt
1.80
Skillnad
+0.20 (+11.3 %)
I ligan
9 av 18

Stabilitet

Hållna nollor
33.3 %
Ligasnitt
25.9 %
Skillnad
+7.4 % (+28.6 %)
I ligan
4 av 18
Matcher utan mål
33.3 %
Ligasnitt
25.9 %
Skillnad
+7.4 % (+28.6 %)
I ligan
8 av 18

Disciplin

Kort och straffar

Gula kort

51.67 per match

Utvisningar

00.00 per match

0 direkt rött · 0 efter två gula

Straffar

Laget fick ingen straff under säsongen.

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
1.50
Ligasnitt
1.31
Skillnad
+0.19 (+14.9 %)
I ligan
6 av 18
Poäng per bortamatch
1.00
Ligasnitt
1.53
Skillnad
-0.53 (-34.5 %)
I ligan
11 av 18
Hemmafördel
0.50
Ligasnitt
-0.22
Skillnad
+0.72 (-325.0 %)
Störst i ligan
5 av 18

Sviter

Längsta vinstsvit
1 matcher
Slutade i omgång 1
Längsta obesegrade svit
2 matcher
Slutade i omgång 2
Längsta förlustsvit
1 matcher
Slutade i omgång 3

Ytterligheter

Största segrarna
21Arminia Bielefeldhemma · 2026-08-08
Värsta förlusterna
25VfL Wolfsburghemma · 2026-08-29

Formationer

  • 4-1-3-21 match 33 %
  • 4-2-3-11 match 33 %
  • 4-4-21 match 33 %

Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.

Truppen

Målvakter1

Spelare
1H. Bernat25 år
327000006.47

Försvarare6

Spelare
22C. Kobald28 år
327000006.90
2S. Jung36 år
326200006.63
323900206.77
28M. Franke33 år
322501006.80
33V. Bergh27 år
313000006.70
25300005.90

Mittfältare8

Spelare
10M. Wanitzek33 år
327012007.57
318700006.53
216800106.80
314800006.83
25L. Egloff23 år
312200106.40
28300006.55
26801006.80
23T. Civeja24 år
11200106.30

Anfallare4

Spelare
11N. Eichinger25 år
321100006.77
213420007.85
29100006.10
13S. Fukuda22 år
14510007.90

3 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.