Gaziantep Stadyumu
Gaziantep, Turkiet·

- Kapacitet
- 35 558
- Underlag
- Naturgräs
Süper Lig, 1. Lig, Türkiye Kupası och 1 tävling till, januari 2017 till augusti 2026. 140 spelade matcher.
Har även hetat Kalyon Stadyumu (2025–2026)
Gaziantep FK har ytterligare 14 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Gaziantep FK på sin hemmaplan2017/18–2026/27
Visa säsong för säsong14 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017/18 | Türkiye Kupası | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | 1. Lig | 18 | 9 | 4 | 5 | 28 | 15 | +13 | 31 | 1.72 | 8 |
| 2019/20 | Süper Lig | 17 | 6 | 7 | 4 | 30 | 21 | +9 | 25 | 1.47 | 2 |
| 2019/20 | Türkiye Kupası | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | Süper Lig | 20 | 10 | 6 | 4 | 37 | 24 | +13 | 36 | 1.80 | 6 |
| 2020/21 | Türkiye Kupası | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | Süper Lig | 19 | 11 | 7 | 1 | 35 | 17 | +18 | 40 | 2.11 | 7 |
| 2021/22 | Türkiye Kupası | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 | 0 |
| 2022/23 | Süper Lig | 14 | 1 | 3 | 10 | 10 | 31 | -21 | 6 | 0.43 | 0 |
| 2022/23 | Türkiye Kupası | 4 | 3 | 1 | 0 | 10 | 2 | +8 | 10 | 2.50 | 2 |
| 2024/25 | Süper Lig | 16 | 9 | 4 | 3 | 22 | 12 | +10 | 31 | 1.94 | 7 |
| 2024/25 | Türkiye Kupası | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | Süper Lig | 17 | 5 | 5 | 7 | 22 | 27 | -5 | 20 | 1.18 | 2 |
| 2026/27 | Süper Lig | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 | 0 |
| Totalt | 135 | 59 | 39 | 37 | 214 | 164 | +50 | 216 | 1.60 | 36 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Gaziantep FK på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Gaziantep FK vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
13och 8 till
Räddade en poäng
19och 14 till
Tappade ledningen
21och 16 till
Läst ur målen i 128 matcher. 7 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Gaziantep FK här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Konyaspor | 7 | 1 | 2 | 4 | 9 | 12 | -3 | 5 | 0.71 |
| Fenerbahçe | 7 | 5 | 0 | 2 | 18 | 9 | +9 | 15 | 2.14 |
| Alanyaspor | 7 | 2 | 3 | 2 | 9 | 8 | +1 | 9 | 1.29 |
| Beşiktaş | 6 | 1 | 3 | 2 | 7 | 8 | -1 | 6 | 1.00 |
| Başakşehir | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 9 | -4 | 7 | 1.17 |
| Galatasaray | 6 | 5 | 0 | 1 | 12 | 4 | +8 | 15 | 2.50 |
| Kayserispor | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 11 | -7 | 4 | 0.67 |
| Kasımpaşa | 6 | 1 | 3 | 2 | 10 | 10 | 0 | 6 | 1.00 |
| Rizespor | 6 | 2 | 1 | 3 | 9 | 12 | -3 | 7 | 1.17 |
| Göztepe | 5 | 1 | 2 | 2 | 4 | 6 | -2 | 5 | 1.00 |
Visa alla46 klubbar
| Trabzonspor | 5 | 1 | 4 | 0 | 4 | 3 | +1 | 7 | 1.40 |
| Antalyaspor | 5 | 0 | 2 | 3 | 3 | 8 | -5 | 2 | 0.40 |
| Hatayspor | 5 | 0 | 2 | 3 | 5 | 11 | -6 | 2 | 0.40 |
| Gençlerbirliği S.K. | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 8 | -3 | 3 | 0.75 |
| Sivasspor | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 11 | -6 | 6 | 1.50 |
| Adana Demirspor | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 2 | +3 | 7 | 1.75 |
| Fatih Karagümrük | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 6 | +1 | 5 | 1.25 |
| Yeni Malatyaspor | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.00 |
| Denizlispor | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 6 | 2.00 |
| Giresunspor | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 3 | +3 | 5 | 1.67 |
| Ankaraspor | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
| Ankaragücü | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Altay | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Boluspor | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| İstanbulspor | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 4 | 2.00 |
| Eyüpspor | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
| Kocaelispor | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Kardemir Karabükspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Bursaspor | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Erzurumspor FK | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Adanaspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Afjet Afyonspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Altınordu | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Balıkesirspor | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Elazığspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Eskişehirspor | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Ümraniyespor | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Ankara Demirspor | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bodrum FK | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Kırklarelispor | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sakaryaspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Samsunspor | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sarıyer | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Serik Spor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Turgutluspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Kütahyaspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 140 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 370 mål, 220 av hemmalaget och 150 av gästen
Klockan bygger på 133 av arenans 140 spelade matcher (95 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 370 mål. De 7 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Gaziantep FK på arenan.
- 1A. Maxim32mål
- 2M. Demir19mål
- 3João Figueiredo11mål
- 4O. Kayode8mål
- 5D. Sorescu7mål
- 6P. Djilobodji6mål
- 7F. Soyalp6mål
- 8K. Özer6mål
- 9K. Kozłowski6mål
- 10G. Vural5mål
Listorna bygger på 133 av arenans 140 spelade matcher (95 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 370 mål. De 7 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.