FootSam
FOOTBALL DATA

Estadio El Toralín

Ponferrada, Spanien·Ponferradina

1.56poäng per match
40 %hemmavinster
88spelade matcher
Kapacitet
8 800
Underlag
Naturgräs

Segunda División och Copa del Rey, augusti 2019 till januari 2025. 88 spelade matcher.

13 matcherobesegrade i rad här 2019–2020 för Ponferradina. 6 vinster, 7 oavgjorda.
4–0mot Tenerife 2019 — den största segern platsen sett.

Ponferradina har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Ponferradina på sin hemmaplan2019/20–2024/25

1.56poäng per match
40 %vinstprocent
353221V–O–F på 88 matcher
11295målskillnad +17
27hållna nollor
21matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2019/20–2024/25
Visa säsong för säsong6 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2019/20Segunda División219932617+9361.717
2020/21Segunda División219752724+3341.628
2021/22Segunda División2110743725+12371.765
2021/22Copa del Rey211032+142.000
2022/23Segunda División216781824-6251.197
2024/25Copa del Rey201113-210.500
Totalt8835322111295+171371.5627
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Ponferradina på den här arenan

13obesegrad i följd5 okt. 2019 – 24 juni 20206 vinster, 7 oavgjorda
4raka segrar14 aug. 2021 – 19 sep. 2021
2hållna nollor i följd14 dec. 2019 – 4 jan. 2020
2raka förluster1 juli 2020 – 8 juli 2020

Största segrar

1 sep. 2019Ponferradina40Tenerife+4 mål
19 sep. 2021Ponferradina40Malaga+4 mål

Största förluster

18 maj 2021Ponferradina14Espanyol+3 mål emot
22 apr. 2023Ponferradina14FC Andorra+3 mål emot
1 juli 2020Ponferradina03Fuenlabrada+3 mål emot
1 nov. 2020Ponferradina03Sabadell+3 mål emot
21 maj 2022Ponferradina03Leganes+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Ponferradina vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

7
22 sep. 2019Oviedo21låg under med 1
15 juni 2020Elche21låg under med 1
22 nov. 2020Zaragoza21låg under med 1
29 nov. 2020Leganes32låg under med 1
21 mars 2021Almeria21låg under med 1

och 2 till

Räddade en poäng

14
7 mars 2021Sporting Gijon22låg under med 2
30 mars 2021UD Logroñés22låg under med 2
25 aug. 2019Zaragoza11låg under med 1
30 nov. 2019Albacete11låg under med 1
24 juni 2020Racing Santander11låg under med 1

och 9 till

Tappade ledningen

13
20 mars 2022Eibar22ledde med 2
14 sep. 2019Alcorcon11ledde med 1
19 okt. 2019Numancia11ledde med 1
17 nov. 2019Girona11ledde med 1
18 jan. 2020Rayo Vallecano11ledde med 1

och 8 till

Läst ur målen i 88 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Ponferradina här

40klubbar har gästat
17av dem har vunnit här
Las Palmasflest segrar · 3 av 4 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Las Palmas431051+4102.50
Malaga401318-710.25
Lugo410326-430.75
Oviedo411245-141.00
Tenerife411248-441.00
Sporting Gijon411268-241.00
Zaragoza412144051.25
Mirandes401315-410.25
Leganes320163+362.00
Girona302134-120.67
Visa alla40 klubbar
Alcorcon301214-310.33
Albacete312032+151.67
Almeria300325-300.00
Huesca301225-310.33
Fuenlabrada312030+351.67
FC Cartagena320174+362.00
Ibiza301235-210.33
Espanyol211052+342.00
Eibar211032+142.00
Rayo Vallecano201114-310.50
Racing Santander202022021.00
Castellón211032+142.00
Burgos210134-131.50
Levante101000011.00
Alaves100101-100.00
Deportivo La Coruna100102-200.00
Real Sociedad110020+233.00
Granada CF101000011.00
Numancia101011011.00
Valladolid101022011.00
Cadiz101000011.00
Elche100112-100.00
Mallorca101022011.00
Extremadura UD101000011.00
UD Logroñés101022011.00
FC Andorra110041+333.00
Amorebieta101011011.00
Real Sociedad II100123-100.00
Sabadell110030+333.00
Villarreal II100112-100.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 88 färdigspelade matcher

2.35mål per match
207mål totalt
56 %båda lagen målat
44 %över 2,5 mål
20 %över 3,5 mål
9mållösa matcher · 10 %

Vanligaste resultat

1–11719 %
1–01011 %
2–11011 %
0–0910 %
1–267 %

Målrikaste matcherna

18 maj 2021Ponferradina14Espanyol5 mål
22 apr. 2023Ponferradina14FC Andorra5 mål
29 nov. 2020Ponferradina32Leganes5 mål

Målklockan

När målen faller här — 207 mål, 112 av hemmalaget och 95 av gästen

23
11 %1–15
26
13 %16–30
38
18 %31–45
39
19 %46–60
33
16 %61–75
48
23 %76–90
Hemmalaget 112 Gästen 95Flest mål i 76–9048 stycken

Klockan bygger på 88 av arenans 88 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 207 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Ponferradina på arenan.

  1. 1Yuri40mål
  2. 2Edu Espiau7mål
  3. 3Pablo Valcarce6mål
  4. 4José Naranjo6mål
  5. 5Dani Ojeda5mål
  6. 6Kaxe5mål
  7. 7Sergi Enrich4mål
  8. 8Curro Sánchez4mål
  9. 9Óscar Sielva4mål
  10. 10Hugo Vallejo3mål

Listorna bygger på 88 av arenans 88 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 207 mål.