Başakşehir Fatih Terim Stadyumu
İstanbul·

- Kapacitet
- 17 319
- Underlag
- Naturgräs
Süper Lig, Türkiye Kupası, UEFA Europa Conference League och 5 andra tävlingar, augusti 2014 till augusti 2026. 302 spelade matcher.
Har även hetat Başakşehir Fatih Terim Stadium (2014–2015), Basaksehir Fatih Terim Stadium (2025–2027)
Başakşehir och Qarabag har ytterligare 28 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan — Başakşehir
Başakşehir på den arena klubben delar2014/15–2026
Visa säsong för säsong37 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | Süper Lig | 17 | 8 | 8 | 1 | 31 | 15 | +16 | 32 | 1.88 | 6 |
| 2014/15 | Türkiye Kupası | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 5 | +3 | 9 | 2.25 | 1 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | Süper Lig | 17 | 11 | 3 | 3 | 33 | 17 | +16 | 36 | 2.12 | 7 |
| 2015/16 | Türkiye Kupası | 5 | 3 | 1 | 1 | 13 | 7 | +6 | 10 | 2.00 | 1 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 | 1 |
| 2016/17 | Süper Lig | 17 | 12 | 5 | 0 | 39 | 15 | +24 | 41 | 2.41 | 6 |
| 2016/17 | Türkiye Kupası | 6 | 3 | 3 | 0 | 13 | 6 | +7 | 12 | 2.00 | 2 |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | +1 | 5 | 1.67 | 1 |
| 2017/18 | Süper Lig | 17 | 13 | 3 | 1 | 36 | 14 | +22 | 42 | 2.47 | 6 |
| 2017/18 | Türkiye Kupası | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2018/19 | Süper Lig | 17 | 10 | 5 | 2 | 27 | 11 | +16 | 35 | 2.06 | 7 |
| 2018/19 | Türkiye Kupası | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 5 | 3 | 1 | 1 | 7 | 5 | +2 | 10 | 2.00 | 2 |
| 2019/20 | Süper Lig | 17 | 12 | 4 | 1 | 38 | 13 | +25 | 40 | 2.35 | 6 |
| 2019/20 | Türkiye Kupası | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 7 | -2 | 3 | 1.00 | 0 |
| 2020/21 | Süper Lig | 20 | 5 | 8 | 7 | 26 | 28 | -2 | 23 | 1.15 | 4 |
| 2020/21 | Türkiye Kupası | 2 | 2 | 0 | 0 | 12 | 1 | +11 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | Süper Lig | 19 | 12 | 2 | 5 | 30 | 15 | +15 | 38 | 2.00 | 7 |
| 2021/22 | Türkiye Kupası | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2022/23 | Süper Lig | 18 | 12 | 2 | 4 | 31 | 17 | +14 | 38 | 2.11 | 10 |
| 2022/23 | Türkiye Kupası | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 7 | 4 | 2 | 1 | 15 | 7 | +8 | 14 | 2.00 | 3 |
| 2023/24 | Süper Lig | 19 | 10 | 3 | 6 | 30 | 19 | +11 | 33 | 1.74 | 7 |
| 2023/24 | Türkiye Kupası | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2024/25 | Süper Lig | 18 | 9 | 4 | 5 | 34 | 23 | +11 | 31 | 1.72 | 6 |
| 2024/25 | Türkiye Kupası | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 6 | 4 | 1 | 1 | 15 | 5 | +10 | 13 | 2.17 | 2 |
| 2025/26 | Süper Lig | 17 | 8 | 6 | 3 | 33 | 17 | +16 | 30 | 1.76 | 7 |
| 2025/26 | Türkiye Kupası | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 3 | +3 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2026/27 | Süper Lig | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2026 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| Totalt | 282 | 160 | 71 | 51 | 520 | 272 | +248 | 551 | 1.95 | 104 |
Historien
Rekorden — Başakşehir
Ytterligheterna för Başakşehir på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — Başakşehir
Hur ofta Başakşehir vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
20och 15 till
Räddade en poäng
28och 23 till
Tappade ledningen
44och 39 till
Läst ur målen i 280 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna — Başakşehir
Hur det gått för lagen som mött Başakşehir här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fenerbahçe | 13 | 6 | 3 | 4 | 20 | 16 | +4 | 21 | 1.62 |
| Galatasaray | 13 | 6 | 3 | 4 | 21 | 20 | +1 | 21 | 1.62 |
| Trabzonspor | 13 | 5 | 3 | 5 | 20 | 20 | 0 | 18 | 1.38 |
| Kasımpaşa | 13 | 0 | 5 | 8 | 13 | 34 | -21 | 5 | 0.38 |
| Beşiktaş | 12 | 4 | 3 | 5 | 16 | 17 | -1 | 15 | 1.25 |
| Konyaspor | 12 | 1 | 4 | 7 | 6 | 18 | -12 | 7 | 0.58 |
| Kayserispor | 11 | 2 | 3 | 6 | 7 | 17 | -10 | 9 | 0.82 |
| Sivasspor | 11 | 2 | 4 | 5 | 11 | 15 | -4 | 10 | 0.91 |
| Antalyaspor | 11 | 2 | 2 | 7 | 10 | 27 | -17 | 8 | 0.73 |
| Rizespor | 11 | 1 | 3 | 7 | 8 | 22 | -14 | 6 | 0.55 |
Visa alla88 klubbar
| Alanyaspor | 10 | 1 | 3 | 6 | 9 | 17 | -8 | 6 | 0.60 |
| Göztepe | 9 | 2 | 1 | 6 | 10 | 20 | -10 | 7 | 0.78 |
| Gençlerbirliği S.K. | 7 | 0 | 1 | 6 | 5 | 16 | -11 | 1 | 0.14 |
| Ankaragücü | 7 | 0 | 1 | 6 | 8 | 14 | -6 | 1 | 0.14 |
| Gaziantep FK | 7 | 1 | 0 | 6 | 5 | 18 | -13 | 3 | 0.43 |
| Hatayspor | 7 | 1 | 1 | 5 | 6 | 13 | -7 | 4 | 0.57 |
| Akhisarspor | 6 | 0 | 1 | 5 | 4 | 17 | -13 | 1 | 0.17 |
| Yeni Malatyaspor | 5 | 0 | 1 | 4 | 3 | 10 | -7 | 1 | 0.20 |
| Bursaspor | 5 | 0 | 1 | 4 | 1 | 7 | -6 | 1 | 0.20 |
| Adana Demirspor | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 8 | -3 | 4 | 0.80 |
| Fatih Karagümrük | 5 | 3 | 1 | 1 | 6 | 3 | +3 | 10 | 2.00 |
| Kardemir Karabükspor | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 11 | -4 | 5 | 1.25 |
| Ankaraspor | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.33 |
| Gaziantepspor | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.33 |
| Giresunspor | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 8 | -5 | 0 | 0.00 |
| Samsunspor | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 8 | -8 | 0 | 0.00 |
| Erzurumspor FK | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Boluspor | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Denizlispor | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.50 |
| Eskişehirspor | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Ümraniyespor | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| İstanbulspor | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Bodrum FK | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| Eyüpspor | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Şanlıurfaspor | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Kocaelispor | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Mersin İdman Yurdu | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Manchester United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Burnley | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Paris Saint Germain | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Borussia Mönchengladbach | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| 1899 Hoffenheim | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| RB Leipzig | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 3 | +1 | 3 | 3.00 |
| 1. FC Heidenheim | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| AZ Alkmaar | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| SC Braga | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sporting CP | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Heart Of Midlothian | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Breidablik | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| FC Copenhagen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| AS Roma | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Fiorentina | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Sevilla | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Shakhtar Donetsk | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Olympiakos Piraeus | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| HNK Rijeka | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Ludogorets | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Club Brugge KV | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Gent | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| Universitatea Craiova | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Antwerp | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Viking | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Rapid Vienna | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Cherno more | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Wolfsberger AC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Inter Turku | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| La Fiorita | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Petrocub | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Iberia 1999 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Adanaspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Altay | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Balıkesirspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Amed | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bandırmaspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Kahramanmaraşspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Kırklarelispor | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Pendikspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Tokatspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Beykoz Anadolu | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| St Patrick's Athl. | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Rīgas FS | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Maccabi Netanya | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| 1461 Trabzon FK | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Çorum FK | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Tepecikspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Turgutluspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Kayseri Erciyesspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Yeni Amasyaspor | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 302 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 853 mål, 557 av hemmalaget och 296 av gästen
Klockan bygger på 300 av arenans 302 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 853 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Başakşehir på arenan.
- 1E. Višća59mål
- 2K. Piątek29mål
- 3D. Aleksić19mål
- 4Emmanuel Adebayor18mål
- 5D. Türüç17mål
- 6E. Shomurodov14mål
- 7F. Gulbrandsen13mål
- 8Márcio Mossoró13mål
- 9İ. Kahveci13mål
- 10D. Ba13mål
Listorna bygger på 300 av arenans 302 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 853 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.