FootSam
FOOTBALL DATA

Antalya Stadyumu

Turkiet·Antalyaspor

1.52poäng per match
40 %hemmavinster
121spelade matcher

Süper Lig, Türkiye Kupası, FIFA World Cup qualification och 1 tävling till, januari 2016 till maj 2022. 127 spelade matcher.

16 matcherobesegrade i rad här 2021–2022 för Antalyaspor. 11 vinster, 5 oavgjorda, och den räknar fortfarande.
5–0mot Diyarbekirspor 2021 — den största segern platsen sett.
0 av 6Kasımpaşa har aldrig vunnit här, på 6 besök.

Antalyaspor har ytterligare 72 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Antalyaspor på sin hemmaplan2016/17–2021/22

1.52poäng per match
40 %vinstprocent
493735V–O–F på 121 matcher
173152målskillnad +21
38hållna nollor
27matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2016/17–2021/22
Visa säsong för säsong11 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2016/17Süper Lig179442016+4311.827
2017/18Süper Lig177462523+2251.473
2017/18Türkiye Kupası200225-300.000
2018/19Süper Lig1765622220231.356
2018/19Türkiye Kupası303066031.000
2019/20Süper Lig175662229-7211.244
2019/20Türkiye Kupası302123-120.671
2020/21Süper Lig206772428-4251.256
2020/21Türkiye Kupası330050+593.003
2021/22Süper Lig1910633419+15361.896
2021/22Türkiye Kupası3300111+1093.002
Totalt121493735173152+211841.5238
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Antalyaspor på den här arenan

16och räknarobesegrad i följd28 okt. 2021 – 20 maj 202211 vinster, 5 oavgjorda
6raka segrar5 nov. 2016 – 18 feb. 2017
4hållna nollor i följd25 nov. 2020 – 21 dec. 2020
4raka förluster7 apr. 2021 – 2 maj 2021

Största segrar

30 nov. 2021Antalyaspor40Amed+4 mål
20 mars 2022Antalyaspor41Giresunspor+3 mål
11 apr. 2022Antalyaspor41Hatayspor+3 mål

Största förluster

29 dec. 2020Antalyaspor06Hatayspor+6 mål emot
3 feb. 2019Antalyaspor26Beşiktaş+4 mål emot
4 mars 2018Antalyaspor14Sivasspor+3 mål emot
22 apr. 2017Antalyaspor03Trabzonspor+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Antalyaspor vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

10
25 dec. 2016Kasımpaşa21låg under med 1
28 jan. 2017Alanyaspor21låg under med 1
20 okt. 2017Kasımpaşa21låg under med 1
22 dec. 2017Alanyaspor31låg under med 1
2 sep. 2018Rizespor21låg under med 1

och 5 till

Räddade en poäng

10
18 aug. 2018Konyaspor33låg under med 2
20 aug. 2017Akhisarspor22låg under med 1
10 sep. 2017Galatasaray11låg under med 1
9 dec. 2017Gençlerbirliği S.K.11låg under med 1
25 nov. 2019Gaziantep FK11låg under med 1

och 5 till

Tappade ledningen

25
15 jan. 2019Göztepe33ledde med 2
18 sep. 2021Beşiktaş23ledde med 2
17 okt. 2016Rizespor11ledde med 1
20 aug. 2017Akhisarspor22ledde med 1
12 dec. 2017Orhangazispor23ledde med 1

och 20 till

Läst ur målen i 120 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Antalyaspor här

37klubbar har gästat
19av dem har vunnit här
Başakşehirbästa gäst · 2.67 p/match på 6 besök
Başakşehirflest segrar · 5 av 6 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Alanyaspor8206514-960.75
Kayserispor713379-260.86
Beşiktaş6420147+7142.33
Başakşehir651081+7162.67
Konyaspor614187+171.17
Fenerbahçe623165+191.50
Galatasaray633096+3122.00
Göztepe6321138+5111.83
Trabzonspor6321116+5111.83
Sivasspor621397+271.17
Visa alla37 klubbar
Kasımpaşa6024510-520.33
Yeni Malatyaspor5014211-910.20
Rizespor5113811-340.80
Gençlerbirliği S.K.411274+341.00
Akhisarspor312043+151.67
Bursaspor310224-231.00
Ankaragücü311165+141.33
Gaziantep FK303022031.00
Ankaraspor201103-310.50
Kardemir Karabükspor200213-200.00
Erzurumspor FK201124-210.50
Denizlispor210121+131.50
Giresunspor200226-400.00
Hatayspor210174+331.50
Fatih Karagümrük200216-500.00
Gaziantepspor100114-300.00
Adana Demirspor110021+133.00
Adanaspor100101-100.00
Altay100101-100.00
Boluspor100101-100.00
Amed100104-400.00
Darıca Gençlerbirliği101022011.00
Eyüpspor101022011.00
Pendikspor100102-200.00
Diyarbekirspor100105-500.00
Yomraspor101011011.00
Orhangazispor110032+133.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 127 färdigspelade matcher

2.61mål per match
332mål totalt
53 %båda lagen målat
49 %över 2,5 mål
28 %över 3,5 mål
13mållösa matcher · 10 %

Vanligaste resultat

1–11713 %
1–01512 %
0–01310 %
2–1119 %
0–176 %

Målrikaste matcherna

29 dec. 2020Antalyaspor06Hatayspor6 mål
7 apr. 2021Antalyaspor24Sivasspor6 mål

Målklockan

När målen faller här — 328 mål, 177 av hemmalaget och 151 av gästen

38
12 %1–15
49
15 %16–30
67
20 %31–45
51
16 %46–60
47
14 %61–75
76
23 %76–90
Hemmalaget 177 Gästen 151Flest mål i 76–9076 stycken

Klockan bygger på 125 av arenans 127 spelade matcher (98 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 328 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Antalyaspor på arenan.

  1. 1Samuel Eto'o Fils14mål
  2. 2Fredy9mål
  3. 3D. Kadah9mål
  4. 4H. Wright8mål
  5. 5H. Özmert8mål
  6. 6M. Erdinç8mål
  7. 7G. Bayrakdar8mål
  8. 8S. Doukara6mål
  9. 9Maicón Marques Bitencourt5mål
  10. 10Naldo5mål

Listorna bygger på 125 av arenans 127 spelade matcher (98 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 328 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.