FootSam
FOOTBALL DATA

Yosef AbukasisAktiv

Israel · 55 år · Maccabi Netanya

235 matcher, 6 klubbar mellan 2017 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

235matcher
95–56–84V–O–F
1.45poäng/match
40 %vinstprocent
341poäng
325–311mål
+14målskillnad
67hållna nollor
955684
Bäst iMaccabi Netanya1.57 p/m46 matcher
Svagast iBeitar Jerusalem1.33 p/m81 matcher
Bästa säsong20251.75 p/m16 matcher
Flest matcherBeitar Jerusalem81 matcher

205 av 235 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Bnei Yehuda2011–2012
Hapoel Tel Aviv2012–2013
Bnei Yehuda2013–2015
Bnei Sakhnin2015–2017
Bnei Yehuda2017–2020
Bnei Yehuda2021–2022
Beitar Jerusalem2022–2024

Poäng per match, period för period

Maccabi Netanya 2024–nu1.5746
Bnei Yehuda 2017–20201.5632
Hapoel Beer Sheva 2020–20211.5654
Beitar Jerusalem 2022–20241.3381
Bnei Yehuda 2021–20221.2818
Poäng per match, period för period
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Bnei YehudaIsrael2011–2012inga matcher i vår databas
Hapoel Tel AvivIsrael2012–2013inga matcher i vår databas
Bnei YehudaIsrael2013–2015inga matcher i vår databas
Bnei SakhninIsrael2015–2017inga matcher i vår databas
Bnei YehudaIsrael2017–202032131183530501.56
Hapoel Beer ShevaIsrael2020–2021542315166960841.56
Bnei YehudaIsrael2021–2022186572323231.28
Beitar JerusalemIsrael2022–2024813018331211191081.33
Hapoel Tel AvivIsrael2024inga matcher i vår databas
Maccabi NetanyaIsrael2024–nu46226187372721.57

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.57 p/mMaccabi Netanyapå 46 matcher
Bästa målskillnad+0.12 per matchHapoel Beer Sheva72–65 på 57 matcher
Flest matcher81Beitar Jerusalem30–18–33
Flest vinster30Beitar Jerusalempå 81 matcher
Flest poäng108Beitar Jerusalempå 81 matcher
Längsta sejour81 matcherBeitar Jerusalem2022–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232017 · Bnei Yehuda · 1.75 p/m på 4 matcher172018 · Bnei Yehuda · 2.33 p/m på 6 matcher182019 · Hapoel Beer Sheva · 1.41 p/m på 46 matcher192020 · Hapoel Beer Sheva · 1.38 p/m på 48 matcher202021 · Beitar Jerusalem · 1.71 p/m på 17 matcher212022 · Beitar Jerusalem · 1.39 p/m på 44 matcher222023 · Beitar Jerusalem · 1.13 p/m på 24 matcher232024 · Maccabi Netanya · 1.47 p/m på 30 matcher242025 · Maccabi Netanya · 1.75 p/m på 16 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Hapoel Beer ShevaBnei YehudaBeitar JerusalemMaccabi Netanyasnitt 1.45match 1235
Starkaste sträckan1.68 p/m+0.23 mot karriärsnittetMatch 3067 · 2019-12-192020-10-25Bnei YehudaHapoel Beer Sheva18 vinster av 38 · 5238
Svagaste sträckan1.18 p/m0.27 mot karriärsnittetMatch 65102 · 2020-10-012021-05-01Hapoel Beer ShevaBnei Yehuda11 vinster av 38 · 4352

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-5-1 1.60 mot 1.53.

4-3-340 28.2 %1.53 p/m
5-3-236 25.4 %1.25 p/m
4-2-3-124 16.9 %1.25 p/m
4-5-110 7 %1.60 p/m
5-4-110 7 %1.10 p/m
3-5-29 6.3 %
4-4-24 2.8 %
3-4-1-23 2.1 %
3-4-32 1.4 %
3-4-2-11 0.7 %
4-1-3-21 0.7 %
4-1-4-11 0.7 %
4-3-1-21 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 142 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Bnei Yehuda2017-07-132020-01-06

UnderHan1.52 33
EfterE. Levy1.77 26+0.25

Hapoel Beer Sheva2020-01-112021-02-13

FöreB. Bakhar1.48 64
UnderHan1.54 57+0.06
EfterR. Levy1.77 56+0.23

Maccabi Netanya2024-11-022025-11-08

FöreM. Balbul1.29 21
UnderHan1.60 45+0.31
EfterRonny Levy1.00 9−0.60

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 5 andraplatser sedan 2011
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2014 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupIsrael2023/2024Tvåa
  • State CupIsrael2022/2023Vinnare
  • Super CupIsrael2020/2021Tvåa
  • State CupIsrael2019/2020Vinnare
  • Super CupIsrael2019/2020Tvåa
  • State CupIsrael2018/2019Vinnare
  • Super CupIsrael2017/2018Tvåa
  • Liga LeumitIsrael2014/2015Vinnare
  • Toto Cup Ligat LeumitIsrael2014/2015Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.24 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.18snitt 1.451.72
HögstMaccabi Netanya1.57 p/m på 46
LägstBeitar Jerusalem1.33 p/m på 81
Spann0.24 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.10 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Yosef Abukasis med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.