FootSam
FOOTBALL DATA

R. Levy

Aktiv

Israel · 59 år · Hapoel Haifa

221 matcher, 8 klubbar, 3 länder mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

221matcher
94–64–63V–O–F
1.57poäng/match
43 %vinstprocent
346poäng
309–247mål
+62målskillnad
79hållna nollor
946463
Bäst iBeitar Jerusalem1.78 p/m46 matcher
Svagast iHapoel Haifa1.38 p/m113 matcher
Bästa säsong20212.05 p/m40 matcher
Flest matcherHapoel Haifa113 matcher

192 av 221 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20052026
Unirea Urziceni2009–2010
FCSB2011
Anorthosis2011–2013
Beitar Jerusalem2013–2014
Maccabi Haifa2015–2016
Anorthosis2016–2018
Beitar Jerusalem2019–2020
Hapoel Haifa2022–nu

Poäng per match, period för period

Beitar Jerusalem 2019–20201.8245
Hapoel Beer Sheva 2021–20221.6752
Hapoel Haifa 2022–nu1.38113
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Maccabi HaifaIsrael2005inga matcher i vår databas
Unirea Urziceni2009–2010inga matcher i vår databas
Beitar JerusalemIsrael2011inga matcher i vår databas
FCSBRomania2011inga matcher i vår databas
AnorthosisCyprus2011–2013inga matcher i vår databas
Beitar JerusalemIsrael2013–2014inga matcher i vår databas
Maccabi NetanyaIsrael2015inga matcher i vår databas
Maccabi HaifaIsrael2015–2016inga matcher i vår databas
AnorthosisCyprus2016–20184211437
Beitar JerusalemIsrael2019–202045231397140821.82
Hapoel Beer ShevaIsrael2021–2022522318117344871.67
Hapoel HaifaIsrael2022–nu1134230411481541561.38

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.78 p/mBeitar Jerusalempå 46 matcher
Bästa målskillnad+0.68 per matchHapoel Beer Sheva84–46 på 56 matcher
Flest matcher113Hapoel Haifa42–30–41
Flest vinster42Hapoel Haifapå 113 matcher
Flest poäng156Hapoel Haifapå 113 matcher
Längsta sejour113 matcherHapoel Haifa2022–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Maccabi Haifa · 1.00 p/m på 2 matcher162018 · Anorthosis · 1.75 p/m på 4 matcher182019 · Beitar Jerusalem · 1.82 p/m på 45 matcher192020 · Hapoel Beer Sheva · 1.00 p/m på 17 matcher202021 · Hapoel Beer Sheva · 2.05 p/m på 40 matcher212022 · Hapoel Haifa · 1.26 p/m på 27 matcher222023 · Hapoel Haifa · 1.51 p/m på 43 matcher232024 · Hapoel Haifa · 1.33 p/m på 43 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123AnorthosisBeitar JerusalemHapoel Beer ShevaHapoel Haifasnitt 1.57match 1221
Starkaste sträckan2.05 p/m+0.48 mot karriärsnittetMatch 340 · 2018-07-122020-03-01AnorthosisBeitar Jerusalem24 vinster av 38 · 6532
Svagaste sträckan1.21 p/m0.36 mot karriärsnittetMatch 3572 · 2020-02-022021-08-05Beitar JerusalemHapoel Beer Sheva10 vinster av 38 · 4843

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.57.

4-3-369 50.4 %1.57 p/m
4-2-3-126 19 %1.19 p/m
4-5-18 5.8 %
3-5-26 4.4 %
4-4-26 4.4 %
5-3-26 4.4 %
4-1-4-14 2.9 %
3-4-1-23 2.2 %
4-1-3-23 2.2 %
3-4-32 1.5 %
4-3-2-12 1.5 %
4-3-1-21 0.7 %
4-4-1-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 137 matcher mellan 2018 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Hapoel Beer Sheva2021-02-212022-03-19

FöreYosef Abukasis1.54 57
UnderHan1.77 56+0.23
EfterElyaniv Felix Barda1.77 110

Hapoel Haifa2022-10-292025-05-24

FöreN. Klinger0.69 13
UnderHan1.38 113+0.69
EfterGal Arel1.43 14+0.05

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 3 andraplatser sedan 2005
09
11
13
15
17
19
21

Ett steg per år från 2009 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Toto Cup Ligat AlIsrael2021Tvåa
  • Toto Cup Ligat AlIsrael2019Vinnare
  • State CupIsrael2015/2016Vinnare
  • SupercupaRomania2011/2012Tvåa
  • Liga IRomania2009/2010Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.40 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.23snitt 1.571.93
HögstBeitar Jerusalem1.78 p/m på 46
LägstHapoel Haifa1.38 p/m på 113
Spann0.40 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför R. Levy med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.