FootSam
FOOTBALL DATA

B. Bakhar

Uppdrag avslutade

Israel · 46 år

295 matcher, 4 klubbar, 2 länder mellan 2014 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

295matcher
167–52–76V–O–F
1.87poäng/match
57 %vinstprocent
553poäng
553–341mål
+212målskillnad
102hållna nollor
1675276
Bäst iMaccabi Haifa2.00 p/m203 matcher
Svagast iHapoel Beer Sheva1.48 p/m64 matcher
Bästa säsong20202.15 p/m48 matcher
Flest matcherMaccabi Haifa203 matcher

271 av 295 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Maccabi Haifa 2020–20232.06162
FK Crvena Zvezda 20231.9521
Maccabi Haifa 2024–20251.8340
Hapoel Beer Sheva 2015–20201.5163
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Ironi Kiryat ShmonaIsrael2012inga matcher i vår databas
Ironi Kiryat ShmonaIsrael2013–20152011231
Hapoel Beer ShevaIsrael2015–2020632714228382951.51
Maccabi HaifaIsrael2020–202316210325343251633342.06
FK Crvena ZvezdaSerbia20232113265029411.95
Maccabi HaifaIsrael2024–202540211098151731.83

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.00 p/mMaccabi Haifapå 203 matcher
Bästa målskillnad+0.96 per matchFK Crvena Zvezda61–36 på 26 matcher
Flest matcher203Maccabi Haifa124–35–44
Flest vinster124Maccabi Haifapå 203 matcher
Flest poäng407Maccabi Haifapå 203 matcher
Längsta sejour162 matcherMaccabi Haifa2020–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232014 · Ironi Kiryat Shmona · 0.50 p/m på 2 matcher142015 · Hapoel Beer Sheva · 0.50 p/m på 2 matcher152016 · Hapoel Beer Sheva · 1.36 p/m på 14 matcher162017 · Hapoel Beer Sheva · 1.33 p/m på 12 matcher172018 · Hapoel Beer Sheva · 1.50 p/m på 8 matcher182019 · Hapoel Beer Sheva · 1.68 p/m på 28 matcher192020 · Maccabi Haifa · 2.15 p/m på 48 matcher202021 · Maccabi Haifa · 2.03 p/m på 60 matcher212022 · Maccabi Haifa · 2.02 p/m på 54 matcher222023 · FK Crvena Zvezda · 1.92 p/m på 26 matcher232024 · Maccabi Haifa · 1.78 p/m på 41 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Hapoel Beer ShevaMaccabi HaifaFK Crvena ZvezdaMaccabi Haifasnitt 1.87match 1295
Starkaste sträckan2.26 p/m+0.39 mot karriärsnittetMatch 71108 · 2020-08-302021-04-26Maccabi Haifa27 vinster av 38 · 7936
Svagaste sträckan1.29 p/m0.58 mot karriärsnittetMatch 138 · 2014-07-312019-01-15Ironi Kiryat ShmonaHapoel Beer Sheva13 vinster av 38 · 4856

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 2.16.

4-3-3100 49.3 %2.16 p/m
4-2-3-121 10.3 %2.10 p/m
3-5-217 8.4 %1.82 p/m
5-3-216 7.9 %1.13 p/m
5-4-19 4.4 %
3-4-38 3.9 %
4-5-17 3.4 %
3-4-1-25 2.5 %
4-1-4-15 2.5 %
4-3-1-24 2 %
3-4-2-13 1.5 %
4-3-2-13 1.5 %
3-2-4-11 0.5 %
3-5-1-11 0.5 %
4-1-3-21 0.5 %
4-4-1-11 0.5 %
4-4-21 0.5 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 203 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Hapoel Beer Sheva2015-07-162020-01-05

UnderHan1.48 64
EfterYosef Abukasis1.54 57+0.06

Maccabi Haifa2020-08-092023-05-20

FöreM. Balbul1.67 9
UnderHan2.06 162+0.39
EfterM. Dego1.92 60−0.14

FK Crvena Zvezda2023-07-302023-12-03

FöreMiloš Milojević2.35 43
UnderHan2.00 22−0.35

Maccabi Haifa2024-07-202025-05-03

FöreM. Dego1.92 60
UnderHan1.78 41−0.14

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

12titlar och 5 andraplatser sedan 2012
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2013 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 17 meriter
  • Toto Cup Ligat AlIsrael2024/2025Tvåa
  • Ligat Ha'alIsrael2022/2023Vinnare
  • Super CupIsrael2022/2023Tvåa
  • Ligat Ha'alIsrael2021/2022Vinnare
  • State CupIsrael2021/2022Tvåa
  • Super CupIsrael2021/2022Vinnare
  • Toto Cup Ligat AlIsrael2021Vinnare
  • Ligat Ha'alIsrael2020/2021Vinnare
  • Super CupIsrael2018/2019Tvåa
  • Ligat Ha'alIsrael2017/2018Vinnare
  • Super CupIsrael2017/2018Vinnare
  • Toto Cup Ligat AlIsrael2017/2018Tvåa
  • Ligat Ha'alIsrael2016/2017Vinnare
  • Super CupIsrael2016/2017Vinnare
  • Toto Cup Ligat AlIsrael2016/2017Vinnare
  • Ligat Ha'alIsrael2015/2016Vinnare
  • State CupIsrael2013/2014Vinnare
2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2012 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Liga LeumitIsrael2009/2010Vinnare
  • Toto Cup Ligat LeumitIsrael2009/2010Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.52 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.33snitt 1.882.15
HögstMaccabi Haifa2.00 p/m på 203
LägstHapoel Beer Sheva1.48 p/m på 64
Spann0.52 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.21 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

B. Bakhar
  • Resultatstark1.87 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad295 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare74 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför B. Bakhar med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare