FootSam
FOOTBALL DATA

V. Sharan

Uppdrag avslutade

Ukraine · 54 år

279 matcher, 3 klubbar mellan 2011 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

279matcher
84–86–109V–O–F
1.21poäng/match
30 %vinstprocent
338poäng
307–361mål
-54målskillnad
78hållna nollor
8486109
Bäst iOleksandria1.28 p/m234 matcher
Svagast iMinai0.87 p/m45 matcher
Bästa säsong20151.52 p/m33 matcher
Flest matcherOleksandria234 matcher

218 av 279 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
Oleksandria2010–2011
Oleksandria2013–2021
Minai2022–2023

Poäng per match, period för period

Oleksandria 2013–20211.34212
Minai 2022–20230.8843
Oleksandria 2010–20110.7419
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
OleksandriaUkraine2010–20111935111537140.74
KarpatyUkraine2012inga matcher i vår databas
OleksandriaUkraine2013–20212127366732622612851.34
MinaiUkraine2022–202343814212855380.88

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.28 p/mOleksandriapå 234 matcher
Bästa målskillnad-0.11 per matchOleksandria279–304 på 234 matcher
Flest matcher234Oleksandria76–71–87
Flest vinster76Oleksandriapå 234 matcher
Flest poäng299Oleksandriapå 234 matcher
Längsta sejour212 matcherOleksandria2013–2021

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231113141516171819202223

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Minaisnitt 1.21match 1279
Starkaste sträckan1.92 p/m+0.71 mot karriärsnittetMatch 118155 · 2018-02-242019-04-24Oleksandria21 vinster av 38 · 4929
Svagaste sträckan0.84 p/m0.37 mot karriärsnittetMatch 80117 · 2017-03-052018-02-17Oleksandria5 vinster av 38 · 2849

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.38.

4-2-3-169 39.2 %1.38 p/m
4-1-4-128 15.9 %1.00 p/m
4-3-323 13.1 %1.30 p/m
4-4-1-123 13.1 %0.87 p/m
4-4-26 3.4 %
5-4-16 3.4 %
3-4-35 2.8 %
3-4-2-14 2.3 %
3-5-1-14 2.3 %
5-3-23 1.7 %
4-1-2-32 1.1 %
4-5-12 1.1 %
3-5-21 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Oleksandria
4-2-3-1
134
Minai
4-2-3-1
42

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 176 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Minai2022-08-292023-11-10

UnderHan0.87 45
EfterŽ. Ljubenović1.15 20+0.28

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 1 andraplats sedan 2010
10
11
12
13
14

Ett steg per år från 2010 till 2014, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Persha LigaUkraine2014/2015Vinnare
  • Persha LigaUkraine2013/2014Tvåa
  • Persha LigaUkraine2010/2011Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.41 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.72snitt 1.211.43
HögstOleksandria1.28 p/m på 234
LägstMinai0.87 p/m på 45
Spann0.41 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

V. Sharan
  • Tunga uppdrag1.21 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Rutinerad279 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare140 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför V. Sharan med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare