FootSam
FOOTBALL DATA

T. Thomasberg

Aktiv

Denmark · 51 år · FC Midtjylland

326 matcher, 4 klubbar mellan 2012 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

326matcher
143–76–107V–O–F
1.55poäng/match
44 %vinstprocent
505poäng
510–419mål
+91målskillnad
93hållna nollor
14376107
Bäst iFC Midtjylland1.83 p/m105 matcher
Svagast iRanders FC1.40 p/m181 matcher
Bästa säsong20231.88 p/m41 matcher
Flest matcherRanders FC181 matcher

318 av 326 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
FC Fredericia2010–2013
Hobro2017–2018
Randers FC2018–2023

Poäng per match, period för period

FC Midtjylland 2023–nu1.83105
Hobro 2017–20181.4238
Randers FC 2018–20231.40178
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
FC FredericiaDenmark2010–20132200516
HobroDenmark2017–201838159145246541.42
Randers FCDenmark2018–20231786845652422352491.40
FC MidtjyllandDenmark2023–nu1055721272071331921.83

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.83 p/mFC Midtjyllandpå 105 matcher
Bästa målskillnad+0.70 per matchFC Midtjylland207–133 på 105 matcher
Flest matcher181Randers FC69–46–66
Flest vinster69Randers FCpå 181 matcher
Flest poäng253Randers FCpå 181 matcher
Längsta sejour178 matcherRanders FC2018–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123121718192021222324

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123HobroRanders FCFC MidtjyllandRanders FCFC Midtjyllandsnitt 1.55match 1326
Starkaste sträckan2.13 p/m+0.58 mot karriärsnittetMatch 248285 · 2023-09-032024-08-16FC Midtjylland24 vinster av 38 · 8740
Svagaste sträckan1.16 p/m0.39 mot karriärsnittetMatch 1249 · 2017-09-172018-09-15HobroRanders FC11 vinster av 38 · 4955

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.83 mot 1.64.

4-4-2196 68.8 %1.64 p/m
4-3-327 9.5 %1.11 p/m
4-2-3-118 6.3 %1.83 p/m
3-5-213 4.6 %0.31 p/m
4-4-1-111 3.9 %1.45 p/m
4-3-1-26 2.1 %
3-4-34 1.4 %
4-1-4-13 1.1 %
4-2-2-22 0.7 %
3-4-1-21 0.4 %
3-4-2-11 0.4 %
4-3-2-11 0.4 %
5-3-21 0.4 %
5-4-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Randers FC
4-4-2
161
FC Midtjylland
4-4-24-3-3
100
Hobro
4-4-2
24

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 285 matcher mellan 2017 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Hobro2017-07-162018-05-13

UnderHan1.42 38
EfterA. Kuhn1.00 26−0.42

Randers FC2018-07-162023-03-19

FöreRasmus Bertelsen1.14 14
UnderHan1.40 181+0.26
EfterRasmus Bertelsen1.25 121−0.15

FC Midtjylland2023-03-062025-05-25

UnderHan1.83 105
EfterMike Tullberg2.08 66+0.25

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

3titlar och 0 andraplatser sedan 2010
16
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2016 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • SuperligaDenmark2023/2024Vinnare
  • DBU PokalenDenmark2020/2021Vinnare
  • 1. DivisionDenmark2016/2017Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.43 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.25snitt 1.541.98
HögstFC Midtjylland1.83 p/m på 105
LägstRanders FC1.40 p/m på 181
Spann0.43 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

T. Thomasberg
  • Rutinerad326 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare82 matcher per klubb i 4 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför T. Thomasberg med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare