FootSam
FOOTBALL DATA

Rasmus Bertelsen

Aktiv

Randers FC

135 matcher, 1 klubb mellan 2018 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

135matcher
43–38–54V–O–F
1.24poäng/match
32 %vinstprocent
167poäng
186–206mål
-20målskillnad
33hållna nollor
433854
Bäst iRanders FC1.24 p/m135 matcher
Bästa säsong20241.46 p/m35 matcher
Flest matcherRanders FC135 matcher

123 av 135 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20182026
Randers FC2018–2025
Randers FC2025–nu

Poäng per match, period för period

Randers FC 2018–20251.2694
Randers FC 2025–nu1.2041
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Randers FCDenmark2018–2025943028361421501181.26
Randers FCDenmark2025–nu411310184456491.20

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.24 p/mRanders FCpå 135 matcher
Bästa målskillnad-0.15 per matchRanders FC186–206 på 135 matcher
Flest matcher135Randers FC43–38–54
Flest vinster43Randers FCpå 135 matcher
Flest poäng167Randers FCpå 135 matcher
Längsta sejour94 matcherRanders FC2018–2025

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123172223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123snitt 1.24match 1135
Starkaste sträckan1.58 p/m+0.34 mot karriärsnittetMatch 4178 · 2023-11-102024-12-01Randers FC16 vinster av 38 · 6642
Svagaste sträckan1.00 p/m0.24 mot karriärsnittetMatch 542 · 2018-03-042023-11-26Randers FC9 vinster av 38 · 4870

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-1-1 1.31 mot 1.30.

4-4-244 39.6 %1.30 p/m
4-2-3-139 35.1 %1.28 p/m
4-4-1-113 11.7 %1.31 p/m
4-3-2-15 4.5 %
4-3-35 4.5 %
3-4-2-11 0.9 %
3-4-31 0.9 %
4-1-4-11 0.9 %
4-3-1-21 0.9 %
4-5-11 0.9 %

Startformationen som källan skrev den, för 111 matcher mellan 2017 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Randers FC2018-02-102018-04-29

FöreR. Moniz1.11 9
UnderHan1.14 14+0.03
EfterT. Thomasberg1.40 181+0.26

Randers FC2023-04-032026-08-30

FöreT. Thomasberg1.40 181
UnderHan1.25 121−0.15

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2018
  • DBU PokalenDenmark2020/2021Vinnare
09

Vad kännetecknar honom?

Rasmus Bertelsen
  • Klubbyggare135 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Rasmus Bertelsen med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.