FootSam
FOOTBALL DATA

T. Oral

Aktiv

Germany · 53 år · Grasshoppers

146 matcher, 6 klubbar, 2 länder mellan 2011 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

146matcher
39–48–59V–O–F
1.13poäng/match
27 %vinstprocent
165poäng
163–204mål
-41målskillnad
35hållna nollor
394859
Bäst iIngolstadt1.34 p/m62 matcher
Svagast iFSV Frankfurt1.17 p/m30 matcher
Bästa säsong20111.40 p/m20 matcher
Flest matcherIngolstadt62 matcher

59 av 146 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20102026
RB Leipzig2010–2011
Ingolstadt2011–2013
FSV Frankfurt2015–2016
Ingolstadt2020–2021
Grasshoppers2024–nu

Poäng per match, period för period

Ingolstadt 2011–20131.2551
Grasshoppers 2024–nu1.1828
FSV Frankfurt 2015–20161.1730
Karlsruher SC 20160.8015
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
RB LeipzigGermany2010–2011inga matcher i vår databas
IngolstadtGermany2011–2013511422155662641.25
FSV FrankfurtGermany2015–20163098133547351.17
Karlsruher SCGermany2016152671121120.80
IngolstadtGermany2019751117816
IngolstadtGermany2020–20214103463
SV SandhausenGermany202390274232
GrasshoppersSwitzerland2024–nu2889113533331.18

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.34 p/mIngolstadtpå 62 matcher
Bästa målskillnad+0.07 per matchGrasshoppers35–33 på 28 matcher
Flest matcher62Ingolstadt20–23–19
Flest vinster20Ingolstadtpå 62 matcher
Flest poäng83Ingolstadtpå 62 matcher
Längsta sejour51 matcherIngolstadt2011–2013

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · Ingolstadt · 1.40 p/m på 20 matcher112012 · Ingolstadt · 1.16 p/m på 31 matcher122014 · FSV Frankfurt · 3.00 p/m på 1 matcher142015 · FSV Frankfurt · 1.10 p/m på 29 matcher152016 · Karlsruher SC · 0.75 p/m på 16 matcher162018 · Ingolstadt · 2.29 p/m på 7 matcher182019 · Ingolstadt · 0.00 p/m på 1 matcher192020 · Ingolstadt · 1.00 p/m på 3 matcher202022 · SV Sandhausen · 0.20 p/m på 10 matcher222024 · Grasshoppers · 1.18 p/m på 28 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FSV FrankfurtKarlsruher SCIngolstadtSV SandhausenGrasshopperssnitt 1.13match 1146
Starkaste sträckan1.39 p/m+0.26 mot karriärsnittetMatch 340 · 2011-12-022013-02-03Ingolstadt12 vinster av 38 · 4645
Svagaste sträckan0.76 p/m0.37 mot karriärsnittetMatch 104141 · 2019-05-192025-05-10IngolstadtSV SandhausenGrasshoppers6 vinster av 38 · 3365

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 0.96.

4-4-223 37.1 %0.96 p/m
4-2-3-118 29 %0.89 p/m
4-1-4-16 9.7 %
4-1-3-25 8.1 %
4-3-1-23 4.8 %
3-1-4-22 3.2 %
4-3-32 3.2 %
4-3-2-11 1.6 %
4-4-1-11 1.6 %
5-4-11 1.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Grasshoppers
4-4-24-1-4-1
26
Karlsruher SC
4-4-24-2-3-1
16
Ingolstadt
4-2-3-14-4-2
10
SV Sandhausen
4-2-3-14-1-3-2
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 62 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Karlsruher SC2016-08-072016-12-02

FöreM. Kauczinski1.48 120
UnderHan0.75 16−0.73

Ingolstadt2019-04-062019-05-19

FöreJ. Keller0.85 13
UnderHan2.29 7+1.44

SV Sandhausen2023-02-032023-04-09

UnderHan0.20 10
EfterG. Kleppinger1.00 7+0.80

Grasshoppers2024-11-102025-05-30

FöreM. Schällibaum1.13 24
UnderHan1.18 28+0.05

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.17 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.02snitt 1.261.49
HögstIngolstadt1.34 p/m på 62
LägstFSV Frankfurt1.17 p/m på 30
Spann0.17 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.08 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

09

Vad kännetecknar honom?

T. Oral
  • Tunga uppdrag1.13 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför T. Oral med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad har han vunnit, och när?Källan har inga titlar eller andraplatser noterade på honom.