FootSam
FOOTBALL DATA

T. Linderoth

Aktiv

Sweden · 47 år · Norrby IF

155 matcher, 4 klubbar mellan 2020 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

155matcher
70–38–47V–O–F
1.60poäng/match
45 %vinstprocent
248poäng
259–199mål
+60målskillnad
49hållna nollor
703847
Bäst iNorrby IF2.09 p/m32 matcher
Svagast iSkövde AIK1.55 p/m104 matcher
Bästa säsong20252.09 p/m32 matcher
Flest matcherSkövde AIK104 matcher

150 av 155 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20192026
Elfsborg U192019–2020
Skövde AIK2020–2023
Norrby IF2025–nu

Poäng per match, period för period

Norrby IF 2025–nu2.0932
Skövde AIK 2020–20231.55104
Varbergs BoIS FC 20241.0519
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Elfsborg U192019–2020inga matcher i vår databas
Skövde AIKSweden2020–20231044526331651361611.55
Varbergs BoIS FCSweden2024195592530201.05
Norrby IFSweden2025–nu3220756933672.09

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.09 p/mNorrby IFpå 32 matcher
Bästa målskillnad+1.13 per matchNorrby IF69–33 på 32 matcher
Flest matcher104Skövde AIK45–26–33
Flest vinster45Skövde AIKpå 104 matcher
Flest poäng161Skövde AIKpå 104 matcher
Längsta sejour104 matcherSkövde AIK2020–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Varbergs BoIS FCNorrby IFsnitt 1.60match 1155
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.37 mot karriärsnittetMatch 441 · 2020-11-282022-04-24Skövde AIK22 vinster av 38 · 6937
Svagaste sträckan0.95 p/m0.65 mot karriärsnittetMatch 5188 · 2022-07-162023-08-06Skövde AIK8 vinster av 38 · 3756

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-266 84.6 %1.24 p/m
4-2-3-14 5.1 %
3-4-33 3.8 %
4-5-13 3.8 %
3-4-2-11 1.3 %
4-3-31 1.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Varbergs BoIS FC
4-4-24-2-3-1
16

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 78 matcher mellan 2022 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Skövde AIK2020-11-072023-11-26

FöreS. Strind1.26 27
UnderHan1.55 104+0.29

Varbergs BoIS FC2024-02-192024-07-27

FöreM. Skogman0.68 19
UnderHan1.05 19+0.37
EfterRoar Magne Hansen1.51 37+0.46

Norrby IF2025-03-292025-11-23

UnderHan2.09 32
EfterTobias Linderoth1.18 22−0.91

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

7 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2019 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Super CupTurkey2008/2009Vinnare
  • Süper LigTurkey2007/2008Vinnare
  • SuperligaDenmark2006/2007Vinnare
  • DBU PokalenDenmark2006/2007Tvåa
  • SuperligaDenmark2005/2006Vinnare
  • Scandinavian Royal LeagueEurope2005/2006Vinnare
  • Svenska CupenSweden1996/1997Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.54 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.40snitt 1.682.24
HögstNorrby IF2.09 p/m på 32
LägstSkövde AIK1.55 p/m på 104
Spann0.54 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför T. Linderoth med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.