FootSam
FOOTBALL DATA

Sebastian Hoeness

Aktiv

Germany · 44 år · VfB Stuttgart

290 matcher, 4 klubbar mellan 2012 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

290matcher
130–61–99V–O–F
1.56poäng/match
45 %vinstprocent
451poäng
544–453mål
+91målskillnad
66hållna nollor
1306199
Bäst iVfB Stuttgart1.61 p/m209 matcher
Svagast i1899 Hoffenheim1.41 p/m81 matcher
Bästa säsong20232.16 p/m38 matcher
Flest matcherVfB Stuttgart209 matcher

290 av 290 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20172026
1899 Hoffenheim2020–2022
VfB Stuttgart2023–nu

Poäng per match, period för period

VfB Stuttgart 2023–nu1.80152
1899 Hoffenheim 2020–20221.4181
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Bayern München U192017–2019inga matcher i vår databas
Bayern München II2019–2020inga matcher i vår databas
1899 HoffenheimGermany2020–2022813121291431321141.41
VfB StuttgartGermany2023–nu1528227433142102731.80

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.61 p/mVfB Stuttgartpå 209 matcher
Bästa målskillnad+0.38 per matchVfB Stuttgart401–321 på 209 matcher
Flest matcher209VfB Stuttgart99–40–70
Flest vinster99VfB Stuttgartpå 209 matcher
Flest poäng337VfB Stuttgartpå 209 matcher
Längsta sejour152 matcherVfB Stuttgart2023–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232012 · VfB Stuttgart · 2.08 p/m på 12 matcher122013 · VfB Stuttgart · 0.80 p/m på 15 matcher132014 · VfB Stuttgart · 1.15 p/m på 13 matcher142015 · VfB Stuttgart · 0.71 p/m på 17 matcher152020 · 1899 Hoffenheim · 1.41 p/m på 44 matcher202021 · 1899 Hoffenheim · 1.41 p/m på 37 matcher212022 · VfB Stuttgart · 1.60 p/m på 10 matcher222023 · VfB Stuttgart · 2.16 p/m på 38 matcher232024 · VfB Stuttgart · 1.61 p/m på 49 matcher242025 · VfB Stuttgart · 1.75 p/m på 53 matcher252026 · VfB Stuttgart · 1.50 p/m på 2 matcher26

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

01231899 HoffenheimVfB Stuttgartsnitt 1.56match 1290
Starkaste sträckan2.18 p/m+0.62 mot karriärsnittetMatch 144181 · 2023-05-142024-04-13VfB Stuttgart26 vinster av 38 · 8841
Svagaste sträckan0.76 p/m0.80 mot karriärsnittetMatch 2057 · 2014-01-252016-05-14VfB Stuttgart7 vinster av 38 · 5280

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 2.37 mot 1.64.

4-2-3-186 37.2 %1.64 p/m
3-4-2-137 16 %1.59 p/m
3-4-1-224 10.4 %1.46 p/m
4-4-219 8.2 %2.37 p/m
4-2-2-216 6.9 %1.94 p/m
3-5-212 5.2 %1.67 p/m
3-1-4-210 4.3 %0.50 p/m
3-4-36 2.6 %
4-3-36 2.6 %
4-3-1-25 2.2 %
5-3-25 2.2 %
4-4-1-12 0.9 %
3-5-1-11 0.4 %
4-1-3-21 0.4 %
5-4-11 0.4 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

VfB Stuttgart
4-2-3-13-4-2-1
150

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 231 matcher mellan 2020 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

VfB Stuttgart2015-11-212016-04-23

FöreAlexander Zorniger1.67 6
UnderHan0.90 10−0.77

1899 Hoffenheim2020-09-132022-05-14

FöreA. Schreuder1.51 37
UnderHan1.41 81−0.10
EfterA. Breitenreiter1.14 22−0.27

VfB Stuttgart2023-04-152026-08-28

FöreB. Labbadia1.07 14
UnderHan1.80 152+0.73

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 2 andraplatser sedan 2017
19
20
21
22
23
24

Ett steg per år från 2019 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupGermany2024/2025Tvåa
  • BundesligaGermany2023/2024Tvåa
  • 3. LigaGermany2019/2020Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.20 p/mmellan hans bästa och sämsta klubb

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.26snitt 1.551.76
HögstVfB Stuttgart1.61 p/m på 209
Lägst1899 Hoffenheim1.41 p/m på 81
Spann0.20 p/mmellan högsta och lägsta

Med två klubbar är spridningen bara halva avståndet mellan dem, och vi ger därför inget omdöme om hur jämn karriären varit. Spannet ovan är det som går att säga.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Sebastian Hoeness
  • Rutinerad290 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare145 matcher per klubb i 2 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Sebastian Hoeness med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare