FootSam
FOOTBALL DATA

S. Méndez

Uppdrag avslutade

Argentina · 49 år

141 matcher, 12 klubbar, 4 länder mellan 2016 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

141matcher
42–43–56V–O–F
1.20poäng/match
30 %vinstprocent
169poäng
154–193mål
-39målskillnad
29hållna nollor
424356
Bäst iCucuta1.36 p/m25 matcher
Svagast iBelgrano Cordoba1.14 p/m21 matcher
Bästa säsong20191.36 p/m25 matcher
Flest matcherGodoy Cruz42 matcher

129 av 141 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

Poäng per match, period för period

Godoy Cruz 20161.6414
Cucuta 2018–20191.3523
Godoy Cruz 20211.3520
Belgrano Cordoba 20171.2119
Club Tijuana 2021–20221.1422
Palestino 20180.9213
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
BanfieldArgentina2010–2011inga matcher i vår databas
AtlantaArgentina2013inga matcher i vår databas
PlatenseArgentina2013–2014inga matcher i vår databas
Gimnasia JujuyArgentina2015inga matcher i vår databas
Godoy CruzArgentina2016147251718231.64
Belgrano CordobaArgentina2017195861720231.21
PalestinoChile2018132651620120.92
CucutaColombia2018–2019238783131311.35
Godoy CruzArgentina2021208392832271.35
Club TijuanaMexico2021–2022226792132251.14
Union Santa FeArgentina20237232459
Velez SarsfieldArgentina20235032363
Newells Old BoysArgentina2024inga matcher i vår databas

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.36 p/mCucutapå 25 matcher
Bästa målskillnad-0.04 per matchCucuta33–34 på 25 matcher
Flest matcher42Godoy Cruz16–6–20
Flest vinster16Godoy Cruzpå 42 matcher
Flest poäng54Godoy Cruzpå 42 matcher
Längsta sejour23 matcherCucuta2018–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Godoy Cruz · 1.24 p/m på 29 matcher162017 · Belgrano Cordoba · 1.22 p/m på 9 matcher172018 · Palestino · 0.86 p/m på 14 matcher182019 · Cucuta · 1.36 p/m på 25 matcher192020 · Godoy Cruz · 2.00 p/m på 3 matcher202021 · Godoy Cruz · 1.14 p/m på 44 matcher212023 · Union Santa Fe · 1.25 p/m på 16 matcher232024 · Newells Old Boys · 0.00 p/m på 1 matcher24

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Belgrano CordobaPalestinoCucutaGodoy CruzClub TijuanaUnion Santa FeVelez SarsfieldUnion Santa FeVelez SarsfieldNewells Old Boyssnitt 1.20match 1141
Starkaste sträckan1.39 p/m+0.19 mot karriärsnittetMatch 2663 · 2017-05-282019-03-15Belgrano CordobaPalestinoCucuta13 vinster av 38 · 5148
Svagaste sträckan0.95 p/m0.25 mot karriärsnittetMatch 1552 · 2016-12-032018-10-06Godoy CruzBelgrano CordobaPalestino7 vinster av 38 · 3651

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.36.

4-2-3-159 47.2 %1.36 p/m
4-4-214 11.2 %1.07 p/m
4-3-312 9.6 %1.08 p/m
4-4-1-110 8 %1.10 p/m
4-5-110 8 %0.90 p/m
5-3-26 4.8 %
4-1-4-15 4 %
3-4-2-13 2.4 %
4-3-1-23 2.4 %
3-4-1-21 0.8 %
4-2-2-21 0.8 %
5-4-11 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Godoy Cruz
4-2-3-14-4-2
36
Club Tijuana
4-2-3-14-3-3
22
Cucuta
4-2-3-1
20
Belgrano Cordoba
4-2-3-14-4-1-1
18
Palestino
4-5-1
14
Union Santa Fe
5-3-24-4-1-1
10

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 125 matcher mellan 2016 och 2024. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Godoy Cruz2016-07-192016-12-17

UnderHan1.35 17
EfterL. Bernardi1.71 17+0.36

Belgrano Cordoba2017-04-092017-10-15

UnderHan1.14 21+0.47

Palestino2018-05-062018-10-06

UnderHan0.86 14
EfterI. Basay1.28 65+0.42

Godoy Cruz2021-01-052021-08-29

UnderHan1.24 25
EfterRodolfo Diego Flores1.25 28+0.01

Club Tijuana2021-10-152022-05-01

UnderHan1.14 22+0.35

Union Santa Fe2023-04-162023-06-24

UnderHan1.55 11
EfterCristian Alberto González Peret1.38 34−0.17

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2010
  • Cuadrangular Internacional - Copa 45 AnosSouth-America2019Tvåa
11 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2010 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Liga Profesional ArgentinaArgentina2006/2007 ClausuraVinnare
  • Segunda DivisiónSpain2004/2005Tvåa
  • Copa del ReySpain2000/2001Tvåa
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1997/1998 ClausuraVinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America1997Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1995/1996 ClausuraVinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1995/1996 AperturaVinnare
  • CONMEBOL RecopaSouth-America1995Tvåa
  • CONMEBOL LibertadoresSouth-America1994Vinnare
  • Inter Continental CupWorld1994Vinnare
  • Liga Profesional ArgentinaArgentina1993/1994 AperturaTvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.22 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.99snitt 1.251.51
HögstCucuta1.36 p/m på 25
LägstClub Tijuana1.14 p/m på 22
Spann0.22 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.09 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

S. Méndez
  • Tunga uppdrag1.20 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Resande tränare8 klubbar, 18 matcher i snitt på varje
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför S. Méndez med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare