FootSam
FOOTBALL DATA

Robert Dante Siboldi Badiola

Aktiv

Uruguay · 60 år · Mazatlán

199 matcher, 8 klubbar, 2 länder mellan 2017 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

199matcher
77–58–64V–O–F
1.45poäng/match
39 %vinstprocent
289poäng
291–260mål
+31målskillnad
49hållna nollor
775864
Bäst iCruz Azul1.80 p/m44 matcher
Svagast iMazatlán0.90 p/m20 matcher
Bästa säsong20191.81 p/m21 matcher
Flest matcherTigres UANL69 matcher

191 av 199 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Dorados2011–2012
Santos Laguna2017–2018
Veracruz2018–2019
Cruz Azul2019–2020
Al-Ahli Jeddah2022–2023
Tigres UANL2023–2024
Mazatlán2025–nu

Poäng per match, period för period

Cruz Azul 2019–20201.8142
Tigres UANL 2023–20241.7169
Santos Laguna 2017–20181.6133
Mazatlán 2025–nu0.9020
Veracruz 2018–20190.3312
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
DoradosMexico2011–2012inga matcher i vår databas
Santos LagunaMexico2015inga matcher i vår databas
Santos LagunaMexico2017–201833158105341531.61
VeracruzMexico2018–20191204841940.33
Cruz AzulMexico2019–202042237127348761.81
Club TijuanaMexico202191448137
Al-Ahli JeddahSaudi-Arabia2022–20234031353
Tigres UANLMexico2023–202469322215116791181.71
MazatlánMexico2025–nu203982332180.90

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.80 p/mCruz Azulpå 44 matcher
Bästa målskillnad+0.57 per matchCruz Azul77–52 på 44 matcher
Flest matcher69Tigres UANL32–22–15
Flest vinster32Tigres UANLpå 69 matcher
Flest poäng118Tigres UANLpå 69 matcher
Längsta sejour69 matcherTigres UANL2023–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232017 · Santos Laguna · 1.61 p/m på 31 matcher172018 · Veracruz · 0.59 p/m på 17 matcher182019 · Cruz Azul · 1.81 p/m på 21 matcher192020 · Cruz Azul · 1.80 p/m på 25 matcher202021 · Club Tijuana · 0.63 p/m på 16 matcher212022 · Tigres UANL · 1.50 p/m på 12 matcher222023 · Tigres UANL · 1.76 p/m på 51 matcher232024 · Tigres UANL · 1.67 p/m på 6 matcher242025 · Mazatlán · 0.90 p/m på 20 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123VeracruzCruz AzulClub TijuanaAl-Ahli JeddahTigres UANLMazatlánsnitt 1.45match 1199
Starkaste sträckan1.92 p/m+0.47 mot karriärsnittetMatch 4986 · 2019-09-142020-10-25Cruz Azul22 vinster av 38 · 6943
Svagaste sträckan0.97 p/m0.48 mot karriärsnittetMatch 2158 · 2018-03-312019-11-11Santos LagunaVeracruzCruz Azul9 vinster av 38 · 4363

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.57 mot 1.39.

4-2-3-170 41.7 %1.39 p/m
4-4-228 16.7 %1.57 p/m
4-3-316 9.5 %1.19 p/m
4-1-4-111 6.5 %1.27 p/m
5-3-29 5.4 %
3-4-36 3.6 %
4-1-3-25 3 %
4-3-1-25 3 %
3-4-2-14 2.4 %
4-4-1-14 2.4 %
5-4-14 2.4 %
3-4-1-23 1.8 %
3-5-1-11 0.6 %
3-5-21 0.6 %
4-5-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Tigres UANL
4-2-3-1
65
Cruz Azul
4-4-24-3-3
41
Mazatlán
3-4-3
19
Veracruz
4-2-3-1
14
Club Tijuana
4-2-3-14-3-3
14
Santos Laguna
4-4-24-3-1-2
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 168 matcher mellan 2017 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Santos Laguna2017-10-012018-08-05

FöreJ. de la Torre1.27 40
UnderHan1.65 34+0.38
EfterS. Reyes1.55 33−0.10

Cruz Azul2019-09-142020-12-07

FörePedro Caixinha1.67 69
UnderHan1.80 44+0.13

Club Tijuana2021-04-242021-10-04

FöreP. Guede0.94 34
UnderHan0.79 14−0.15
EfterS. Méndez1.14 22+0.35

Tigres UANL2023-04-022024-05-13

UnderHan1.71 69
EfterVeljko Paunović1.83 36+0.12

Mazatlán2025-07-132025-11-08

FöreM. Vucetich1.00 39
UnderHan0.90 20−0.10
EfterSergio Bueno0.88 17−0.02

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

6titlar och 2 andraplatser sedan 2011
17
18
19
20
21
22
23

Ett steg per år från 2017 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Liga MXMexico2023/2024 AperturaTvåa
  • Campeones CupNc-America2023Vinnare
  • Liga MXMexico2022/2023 ClausuraVinnare
  • Campeón de CampeonesMexico2022/2023Vinnare
  • Copa por MéxicoMexico2020Vinnare
  • Leagues Cup 2019-2022Nc-America2019Vinnare
  • Liga MXMexico2017/2018 ClausuraVinnare
  • Campeón de CampeonesMexico2017/2018Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.90 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.75snitt 1.621.95
HögstCruz Azul1.80 p/m på 44
LägstMazatlán0.90 p/m på 20
Spann0.90 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.27 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Robert Dante Siboldi Badiola med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.