FootSam
FOOTBALL DATA

Cristian Alberto González Peret

Aktiv

Argentina · 52 år · Platense

141 matcher, 3 klubbar mellan 2020 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

141matcher
49–38–54V–O–F
1.31poäng/match
35 %vinstprocent
185poäng
159–168mål
-9målskillnad
45hållna nollor
493854
Bäst iUnion Santa Fe1.38 p/m34 matcher
Svagast iPlatense1.26 p/m39 matcher
Bästa säsong20241.43 p/m28 matcher
Flest matcherRosario Central68 matcher

139 av 141 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20202026
Rosario Central2020–2022
Union Santa Fe2023–2025
Platense2025–nu

Poäng per match, period för period

Union Santa Fe 2023–20251.3834
Rosario Central 2020–20221.3265
Platense 2025–nu1.2639
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Rosario CentralArgentina2020–2022652414279394861.32
Union Santa FeArgentina2023–2025341211113029471.38
PlatenseArgentina2025–nu391213143441491.26

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.38 p/mUnion Santa Fepå 34 matcher
Bästa målskillnad+0.03 per matchUnion Santa Fe30–29 på 34 matcher
Flest matcher68Rosario Central25–14–29
Flest vinster25Rosario Centralpå 68 matcher
Flest poäng89Rosario Centralpå 68 matcher
Längsta sejour65 matcherRosario Central2020–2022

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012320212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Union Santa FePlatensesnitt 1.31match 1141
Starkaste sträckan1.55 p/m+0.24 mot karriärsnittetMatch 94131 · 2024-10-282025-09-14Union Santa FePlatense16 vinster av 38 · 3733
Svagaste sträckan1.13 p/m0.18 mot karriärsnittetMatch 3673 · 2021-07-252023-07-24Rosario CentralUnion Santa Fe11 vinster av 38 · 4754

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-1-2 1.56 mot 1.42.

4-2-3-131 23.5 %1.42 p/m
4-4-227 20.5 %1.19 p/m
5-3-220 15.2 %1.55 p/m
4-3-1-218 13.6 %1.56 p/m
3-5-214 10.6 %1.36 p/m
3-4-1-25 3.8 %
4-1-3-23 2.3 %
4-1-4-13 2.3 %
4-2-2-23 2.3 %
3-4-32 1.5 %
4-3-32 1.5 %
3-4-2-11 0.8 %
3-5-1-11 0.8 %
4-4-1-11 0.8 %
4-5-11 0.8 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Rosario Central
4-4-24-3-1-2
64
Platense
4-2-3-14-4-2
35
Union Santa Fe
5-3-23-5-2
33

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 132 matcher mellan 2020 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Rosario Central2020-11-032022-03-20

FöreDiego Martín Cocca Pera1.48 29
UnderHan1.31 68−0.17

Union Santa Fe2023-07-012024-12-15

FöreS. Méndez1.55 11
UnderHan1.38 34−0.17
EfterLeonardo Carol Madelón1.14 42−0.24

Platense2025-01-262025-12-20

FöreF. Orsi1.41 29
UnderHan1.26 39−0.15
EfterWalter Zunino1.21 34−0.05

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2020
  • Copa Santa FeArgentina2023Vinnare
5 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2020 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Serie AItaly2005/2006Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2005/2006Vinnare
  • Super CupItaly2005/2006Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2004/2005Vinnare
  • CONMEBOL Copa AmericaSouth-America2004 PeruTvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.12 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.11snitt 1.311.53
HögstUnion Santa Fe1.38 p/m på 34
LägstPlatense1.26 p/m på 39
Spann0.12 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.04 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Cristian Alberto González Peret med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.