FootSam
FOOTBALL DATA

Roar Magne Hansen

Aktiv

Sweden · 60 år · Varbergs BoIS FC

237 matcher, 6 klubbar mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

237matcher
97–52–88V–O–F
1.45poäng/match
41 %vinstprocent
343poäng
353–358mål
-5målskillnad
65hållna nollor
975288
Bäst iAngelholms FF1.64 p/m108 matcher
Svagast iIFK Värnamo1.07 p/m30 matcher
Bästa säsong20212.24 p/m33 matcher
Flest matcherAngelholms FF108 matcher

181 av 237 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20072026
Angelholms FF2007–2010
Östers IF2011–2012
Helsingborg2012–2014
Atvidabergs FF2015–2017
IFK Värnamo2017–2018
Angelholms FF2018–2023

Poäng per match, period för period

Angelholms FF 2018–20231.64108
Varbergs BoIS FC 2024–nu1.4648
Atvidabergs FF 2015–20171.3546
IFK Värnamo 2017–20181.0730
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Angelholms FFSweden2007–2010inga matcher i vår databas
Östers IFSweden2011–2012inga matcher i vår databas
HelsingborgSweden2012–2014inga matcher i vår databas
Atvidabergs FFSweden2015–201746188206882621.35
IFK VärnamoSweden2017–20183095163148321.07
Angelholms FFSweden2018–20231085221351751521771.64
Varbergs BoIS FCSweden2024–nu481816147868701.46

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.64 p/mAngelholms FFpå 108 matcher
Bästa målskillnad+0.21 per matchAngelholms FF175–152 på 108 matcher
Flest matcher108Angelholms FF52–21–35
Flest vinster52Angelholms FFpå 108 matcher
Flest poäng177Angelholms FFpå 108 matcher
Längsta sejour108 matcherAngelholms FF2018–2023

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Atvidabergs FF · 1.47 p/m på 30 matcher162017 · Atvidabergs FF · 0.95 p/m på 21 matcher172018 · IFK Värnamo · 1.07 p/m på 30 matcher182020 · Angelholms FF · 1.93 p/m på 14 matcher202021 · Angelholms FF · 2.24 p/m på 33 matcher212022 · Angelholms FF · 1.42 p/m på 31 matcher222023 · Angelholms FF · 1.07 p/m på 30 matcher232024 · Varbergs BoIS FC · 1.50 p/m på 18 matcher242025 · Varbergs BoIS FC · 1.43 p/m på 30 matcher25

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123IFK VärnamoAngelholms FFVarbergs BoIS FCsnitt 1.45match 1237
Starkaste sträckan2.24 p/m+0.79 mot karriärsnittetMatch 82119 · 2020-06-222021-10-16Angelholms FF26 vinster av 38 · 9034
Svagaste sträckan0.74 p/m0.71 mot karriärsnittetMatch 2966 · 2016-10-292018-06-30Atvidabergs FFIFK Värnamo7 vinster av 38 · 3073

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-325 58.1 %1.36 p/m
4-4-29 20.9 %
4-2-3-15 11.6 %
4-1-4-12 4.7 %
3-4-2-11 2.3 %
3-4-31 2.3 %

Startformationen som källan skrev den, för 43 matcher mellan 2024 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Atvidabergs FF2016-04-022017-08-28

UnderHan1.25 51
EfterA. Thomsson0.33 9−0.92

IFK Värnamo2018-04-022018-11-10

FöreC. Järdler1.57 30
UnderHan1.07 30−0.50
EfterJ. Thern2.08 36+1.01

Angelholms FF2020-06-222023-11-11

FöreC. Järdler0.63 16
UnderHan1.64 108+1.01
EfterA. Granqvist1.25 83−0.39

Varbergs BoIS FC2024-08-032025-08-15

FöreT. Linderoth1.05 19
UnderHan1.51 37+0.46

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2007
12
13

Ett steg per år från 2012 till 2013, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Svenska CupenSweden2013/2014Tvåa
  • SuperettanSweden2012Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.57 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.92snitt 1.451.79
HögstAngelholms FF1.64 p/m på 108
LägstIFK Värnamo1.07 p/m på 30
Spann0.57 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.21 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Roar Magne Hansen med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.