Varbergs BoIS FC
Superettan 2026 · Påskbergsvallen · Grundad 1925
- Poäng
- 37
- Matcher
- 21
- V–O–F
- 11–4–6
- Mål
- 38–27
- Målskillnad
- +11
- Poäng/match
- 1.76
- Vinstprocent
- 52 %
Beräknad slutplacering
2:a
3,57förväntad placering
- 1:a1,7 %
- 2:a29,0 %
- 3:e27,4 %
- 4:e17,8 %
- 5:e11,3 %
- 6:e6,6 %
- 7:e3,6 %
- 8:e1,7 %
- 9:e0,7 %
- 10:e0,3 %
- 11:e< 0,1 %
- 12:e< 0,1 %
- 13:e—
- 14:e—
- 15:e—
- 16:e—
- Vinner ligan
- 1,7 %
- Slutspel
- 27,4 %
- Nedflyttningskval
- —
- Nedflyttning
- —
Byggd på 168 av säsongens 240 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
9matcher
- 6
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 7 poäng av 27
Lika i paus
9matcher
- 5
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Låg under i paus
3matcher
- 0
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Tog inga poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.10mål per match, båda lagens · 21 matcher
- 2.91
- Hemma
- 3.30
- Borta
- Över 1.5 mål17 av 2181 %
- Över 2.5 mål15 av 2171 %
- Över 3.5 mål9 av 2143 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
19 mål i första halvlek, 19 i andra (50 % efter paus). Insläppta: 10 och 17 (63 % efter paus).
Bygger på 38 gjorda och 27 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.40 (+29.3 %)
- I ligan
- 3 av 16
- Ligasnitt
- 1.46
- Skillnad
- +0.35 (+23.8 %)
- I ligan
- 3 av 16
- Ligasnitt
- 1.46
- Skillnad
- -0.18 (-12.1 %)
- I ligan
- 4 av 16
Stabilitet
- Ligasnitt
- 22.7 %
- Skillnad
- +1.1 % (+4.9 %)
- I ligan
- 7 av 16
- Ligasnitt
- 22.7 %
- Skillnad
- +1.1 % (+4.8 %)
- I ligan
- 10 av 16
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
0 direkt rött · 0 efter två gula
Straffar
1av 1100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- +0.48 (+31.5 %)
- I ligan
- 3 av 16
- Ligasnitt
- 1.20
- Skillnad
- +0.30 (+25.3 %)
- I ligan
- 4 av 16
- Ligasnitt
- 0.32
- Skillnad
- +0.18 (+54.7 %)
- Störst i ligan
- 6 av 16
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-316 matcher 94 %
- 4-1-4-11 match 6 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter1
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 16 | 360 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.63 |
Försvarare5
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 18 | 360 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.80 | |
| 21 | 360 | 1 | 0 | 3 | 0 | 7.13 | |
| 20 | 270 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.80 | |
| 20 | 250 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6.50 | |
| 5 | 128 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.60 |
Mittfältare6
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 | 334 | 0 | 1 | 2 | 0 | 7.28 | |
| 20 | 270 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6.87 | |
| 18 | 226 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.70 | |
| 20 | 216 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.58 | |
| 3 | 61 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.30 | |
| 7 | 39 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.60 |
Anfallare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 12 | 334 | 3 | 0 | 2 | 0 | 7.48 | |
| 21 | 294 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7.00 | |
| 21 | 250 | 1 | 1 | 1 | 0 | 7.00 | |
| 20 | 108 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6.55 | |
| 10 | 98 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.40 | |
| 16 | 94 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.75 | |
| 7 | 39 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.55 | |
| 11 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |