FootSam
FOOTBALL DATA

Razvan Lucescu

Aktiv

Romania · 57 år · PAOK

573 matcher, 8 klubbar, 3 länder mellan 2009 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

573matcher
310–132–131V–O–F
1.85poäng/match
54 %vinstprocent
1062poäng
1003–544mål
+459målskillnad
225hållna nollor
310132131
Bäst iAl-Hilal Saudi FC2.14 p/m70 matcher
Svagast iRomania1.25 p/m20 matcher
Bästa säsong20172.40 p/m42 matcher
Flest matcherPAOK364 matcher

480 av 573 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20042026
Rapid2004–2007
Braşov2007–2009
Romania2009–2011
Rapid2011–2012
El Jaish2012–2014
Xanthi FC2014–2017
PAOK2017–2019
PAOK2021–nu

Poäng per match, period för period

PAOK 2017–20192.3194
Al-Hilal Saudi FC 2019–20212.1967
PAOK 2021–nu1.85270
Xanthi FC 2014–20171.40111
Romania 2009–20111.2520
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Rapid2004–2007inga matcher i vår databas
Braşov2007–2009inga matcher i vår databas
Romania2009–2011206772226251.25
Rapid2011–2012inga matcher i vår databas
El JaishQatar2012–2014inga matcher i vår databas
Petrolul Ploieşti2014631212810
Xanthi FCGreece2014–20171113938341271111551.40
PAOKGreece2017–201994681313194672172.31
Al-Hilal Saudi FCSaudi-Arabia2019–20216744158139631472.19
PAOKGreece2021–nu27014758654932624991.85

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.14 p/mAl-Hilal Saudi FCpå 70 matcher
Bästa målskillnad+1.13 per matchAl-Hilal Saudi FC146–67 på 70 matcher
Flest matcher364PAOK215–71–78
Flest vinster215PAOKpå 364 matcher
Flest poäng716PAOKpå 364 matcher
Längsta sejour270 matcherPAOK2021–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01230926

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Petrolul PloieştiXanthi FCPAOKAl-Hilal Saudi FCPAOKAl Saddsnitt 1.85match 1573
Starkaste sträckan2.53 p/m+0.68 mot karriärsnittetMatch 143180 · 2017-09-162018-07-24PAOK31 vinster av 38 · 8622
Svagaste sträckan0.97 p/m0.88 mot karriärsnittetMatch 65102 · 2015-05-032016-09-17Xanthi FC7 vinster av 38 · 3445

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.97.

4-2-3-1342 89.8 %1.97 p/m
4-4-224 6.3 %1.71 p/m
4-2-2-27 1.8 %
4-3-33 0.8 %
4-4-1-13 0.8 %
3-4-31 0.3 %
4-3-1-21 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

PAOK
4-2-3-1
293
Al-Hilal Saudi FC
4-2-3-14-4-2
58
Xanthi FC
4-2-3-1
30

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 381 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Romania2009-06-062011-03-29

UnderHan1.25 20
EfterV. Piţurcă1.71 35+0.46

PAOK2017-08-172019-05-11

UnderHan2.31 94
EfterAbel Fernando Moreira Ferreira1.91 57−0.40

Al-Hilal Saudi FC2019-08-062021-02-14

UnderHan2.14 70+0.14

PAOK2021-08-032026-05-17

UnderHan1.86 269
EfterAlessio Lisci1.63 8−0.23

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

10titlar och 7 andraplatser sedan 2004
05
07
09
11
13
15
17
19
21
23

Ett steg per år från 2005 till 2023, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 17 meriter
  • Super League 1Greece2023/2024Vinnare
  • CupGreece2022/2023Tvåa
  • Super League 1Greece2021/2022Tvåa
  • CupGreece2021/2022Tvåa
  • Super CupSaudi-Arabia2021Tvåa
  • Saudi LeagueSaudi-Arabia2019/2020Vinnare
  • King's CupSaudi-Arabia2019/2020Vinnare
  • AFC Champions League EliteAsia2019Vinnare
  • Super League 1Greece2018/2019Vinnare
  • CupGreece2018/2019Vinnare
  • Super League 1Greece2017/2018Tvåa
  • CupGreece2017/2018Vinnare
  • CupGreece2014/2015Tvåa
  • QSL CupQatar2012/2013Vinnare
  • Cupa RomânieiRomania2006/2007Vinnare
  • Liga IRomania2005/2006Tvåa
  • Cupa RomânieiRomania2005/2006Vinnare
2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2004 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Liga IRomania1996/1997Tvåa
  • Cupa RomânieiRomania1996/1997Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.89 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.10snitt 1.852.29
HögstAl-Hilal Saudi FC2.14 p/m på 70
LägstRomania1.25 p/m på 20
Spann0.89 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 4 klubbar är 0.27 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Razvan Lucescu
  • Resultatstark1.85 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad573 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Razvan Lucescu med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare