FootSam
FOOTBALL DATA

Raffaele Palladino

Aktiv

Croatia · 51 år · Monza

306 matcher, 10 klubbar, 2 länder mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

306matcher
91–89–126V–O–F
1.18poäng/match
30 %vinstprocent
362poäng
359–419mål
-60målskillnad
78hållna nollor
9189126
Bäst iTorino1.39 p/m122 matcher
Svagast iGenoa0.88 p/m58 matcher
Bästa säsong20221.48 p/m42 matcher
Flest matcherTorino122 matcher

300 av 306 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
Genoa U192013–2014
Mantova2014–2015
Crotone2015–2016
Genoa2016–2017
Genoa2017
Genoa2018
Hellas Verona2019–2021
Torino2021–2024
Southampton2024–2025
Atalantafrån 2025
Monza2026–nu

Poäng per match, period för period

Torino 2021–20241.39122
Atalanta från 20251.3816
Genoa 2016–20171.2425
Hellas Verona 2019–20211.2375
Genoa 20170.7621
Southampton 2024–20250.4314
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Genoa U192013–2014inga matcher i vår databas
MantovaItaly2014–2015inga matcher i vår databas
CrotoneItaly2015–2016inga matcher i vår databas
GenoaItaly2016–20172587103641311.24
GenoaItaly20172144132039160.76
GenoaItaly201860336133
Hellas VeronaItaly2019–20217523232993100921.23
TorinoItaly2021–20241224437411371251691.39
AS RomaItaly2024832371011
SouthamptonEngland2024–2025142012133560.43
AtalantaItalyfrån 2025165742417221.38
MonzaItaly2026–nu4202776

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.39 p/mTorinopå 122 matcher
Bästa målskillnad+0.10 per matchTorino137–125 på 122 matcher
Flest matcher122Torino44–37–41
Flest vinster44Torinopå 122 matcher
Flest poäng169Torinopå 122 matcher
Längsta sejour122 matcherTorino2021–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231617181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Hellas VeronaTorinoAS RomaSouthamptonAtalantaMonzasnitt 1.18match 1306
Starkaste sträckan1.55 p/m+0.37 mot karriärsnittetMatch 187224 · 2022-10-092023-09-18Torino16 vinster av 38 · 4838
Svagaste sträckan0.55 p/m0.63 mot karriärsnittetMatch 1956 · 2016-12-182018-11-25Genoa4 vinster av 38 · 3781

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-2-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 1.24.

3-4-2-1192 63.6 %1.24 p/m
3-4-1-255 18.2 %1.16 p/m
3-4-330 9.9 %1.03 p/m
3-5-29 3 %
3-1-4-24 1.3 %
4-2-3-14 1.3 %
3-5-1-12 0.7 %
4-1-2-31 0.3 %
4-3-1-21 0.3 %
4-3-2-11 0.3 %
4-3-31 0.3 %
4-4-21 0.3 %
5-4-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Torino
3-4-2-13-4-1-2
122
Hellas Verona
3-4-2-1
79
Genoa
3-4-2-13-4-33-4-1-2
56
Southampton
3-4-1-23-4-2-13-4-3
16
Atalanta
3-4-2-1
15
AS Roma
3-4-2-1
11

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 302 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Genoa2016-08-122017-11-04

FörePiero Gasperini Gian1.33 112
UnderHan0.94 50−0.39
EfterD. Ballardini1.47 36+0.53

Genoa2018-10-202018-12-06

FöreD. Ballardini1.47 36
UnderHan0.50 8−0.97
EfterC. Prandelli0.96 24+0.46

Torino2021-08-152024-05-26

FöreDavide Nicola1.20 20
UnderHan1.39 122+0.19
EfterPaolo Vanoli1.18 40−0.21

AS Roma2024-09-262024-11-10

FöreDaniele De Rossi1.68 31
UnderHan1.09 11−0.59
EfterC. Ranieri2.03 36+0.94

Southampton2024-12-262025-04-06

UnderHan0.44 16
EfterS. Rusk0.29 7−0.15

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

0titlar och 1 andraplats sedan 2013
  • Serie BItaly2015/2016Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.51 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.73snitt 1.221.54
HögstTorino1.39 p/m på 122
LägstGenoa0.88 p/m på 58
Spann0.51 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.20 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Raffaele Palladino
  • Tunga uppdrag1.18 poäng per match — bland den fjärdedel som tagit minst
  • Rutinerad306 matcher — bland de tio procent som lett flest

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Raffaele Palladino med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare