FootSam
FOOTBALL DATA

R. Garde

Aktiv

France · 60 år · CF Montreal

377 matcher, 3 klubbar, 3 länder mellan 2011 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

377matcher
158–74–145V–O–F
1.45poäng/match
42 %vinstprocent
548poäng
545–534mål
+11målskillnad
95hållna nollor
15874145
Bäst iLyon1.74 p/m148 matcher
Svagast iAston Villa0.70 p/m23 matcher
Bästa säsong20111.83 p/m58 matcher
Flest matcherCF Montreal206 matcher

64 av 377 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Lyon2011–2014
Aston Villa2015–2016
CF Montreal2017–nu

Poäng per match, period för period

Lyon 2011–20141.74148
CF Montreal 2017–nu1.33206
Aston Villa 2015–20160.7023
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
LyonFrance2011–20141487532412451732571.74
Aston VillaEngland2015–20162337131543160.70
CF MontrealCanada2017–nu2068035912853182751.33

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.74 p/mLyonpå 148 matcher
Bästa målskillnad+0.49 per matchLyon245–173 på 148 matcher
Flest matcher206CF Montreal80–35–91
Flest vinster80CF Montrealpå 206 matcher
Flest poäng275CF Montrealpå 206 matcher
Längsta sejour206 matcherCF Montreal2017–nu

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012311121315181920212223

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Aston VillaCF Montrealsnitt 1.45match 1377
Starkaste sträckan1.97 p/m+0.52 mot karriärsnittetMatch 2360 · 2011-11-272012-08-11Lyon23 vinster av 38 · 7545
Svagaste sträckan0.74 p/m0.71 mot karriärsnittetMatch 146183 · 2014-05-042018-05-21LyonAston VillaCF Montreal7 vinster av 38 · 3275

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

3-4-1-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-5-2 1.74 mot 1.33.

3-4-1-246 23.2 %1.33 p/m
4-3-340 20.2 %1.38 p/m
3-4-2-134 17.2 %1.41 p/m
3-5-219 9.6 %1.74 p/m
3-4-317 8.6 %1.59 p/m
5-3-212 6.1 %0.83 p/m
4-2-3-110 5.1 %1.50 p/m
4-1-4-15 2.5 %
4-4-25 2.5 %
3-1-4-22 1 %
4-3-1-22 1 %
4-5-12 1 %
3-5-1-11 0.5 %
4-2-2-21 0.5 %
4-3-2-11 0.5 %
5-4-11 0.5 %

Startformationen som källan skrev den, för 198 matcher mellan 2018 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Lyon2011-08-062014-05-17

FöreC. Puel1.68 38
UnderHan1.74 148+0.06

CF Montreal2021-04-172023-10-22

UnderHan1.45 110
EfterL. Courtois1.24 38−0.21

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 2 andraplatser sedan 2011
11
12
13

Ett steg per år från 2011 till 2013, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Coupe de la LigueFrance2013/2014Tvåa
  • Trophée des ChampionsFrance2012/2013Vinnare
  • Coupe de FranceFrance2011/2012Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2011/2012Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.04 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.55snitt 1.451.89
HögstLyon1.74 p/m på 148
LägstAston Villa0.70 p/m på 23
Spann1.04 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.27 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

R. Garde
  • Rutinerad377 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare126 matcher per klubb i 3 klubbar
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför R. Garde med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare