FootSam
FOOTBALL DATA

Peter Sylvester Bosz

Aktiv

Netherlands · 62 år · PSV Eindhoven

599 matcher, 9 klubbar, 4 länder mellan 2010 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

599matcher
314–124–161V–O–F
1.78poäng/match
52 %vinstprocent
1066poäng
1291–816mål
+475målskillnad
148hållna nollor
314124161
Bäst iPSV Eindhoven2.22 p/m152 matcher
Svagast iHeracles1.25 p/m104 matcher
Bästa säsong20232.35 p/m49 matcher
Flest matcherPSV Eindhoven152 matcher

398 av 599 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20022026
De Graafschap2002–2003
Heracles2004–2006
Heracles2010–2013
Vitesse2013–2016
Ajax2016–2017
Bayer Leverkusen2019–2021
Lyon2021–2022
PSV Eindhoven2023–nu

Poäng per match, period för period

PSV Eindhoven 2023–nu2.22152
Ajax 2016–20172.1356
Bayer Leverkusen 2019–20211.81105
Lyon 2021–20221.7560
Vitesse 2013–20161.6093
Borussia Dortmund 20171.4321
Heracles 2010–20131.25104
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
De GraafschapNetherlands2002–2003inga matcher i vår databas
HeraclesNetherlands2004–2006inga matcher i vår databas
HeraclesNetherlands2010–20131043525441791931301.25
VitesseNetherlands2013–2016934126261771251491.60
Maccabi Tel AvivIsrael2016inga matcher i vår databas
AjaxNetherlands2016–20175636119120501192.13
Borussia DortmundGermany2017218674932301.43
Bayer LeverkusenGermany2019–20211055816312131341901.81
LyonFrance2021–202260301515115791051.75
PSV EindhovenNetherlands2023–nu15210523244311903382.22

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.22 p/mPSV Eindhovenpå 152 matcher
Bästa målskillnad+1.59 per matchPSV Eindhoven431–190 på 152 matcher
Flest matcher152PSV Eindhoven105–23–24
Flest vinster105PSV Eindhovenpå 152 matcher
Flest poäng338PSV Eindhovenpå 152 matcher
Längsta sejour152 matcherPSV Eindhoven2023–nu

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231026

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123VitesseAjaxBorussia DortmundBayer LeverkusenLyonPSV Eindhovensnitt 1.78match 1599
Starkaste sträckan2.47 p/m+0.69 mot karriärsnittetMatch 537574 · 2025-03-082026-01-14PSV Eindhoven30 vinster av 38 · 11347
Svagaste sträckan1.08 p/m0.70 mot karriärsnittetMatch 3673 · 2011-05-222012-08-26Heracles11 vinster av 38 · 5670

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-3 2.15 mot 1.98.

4-3-3192 48.4 %1.98 p/m
4-2-3-1140 35.3 %1.96 p/m
4-1-4-117 4.3 %2.06 p/m
3-4-2-115 3.8 %1.80 p/m
3-4-313 3.3 %2.15 p/m
4-4-212 3 %1.58 p/m
3-4-1-25 1.3 %
3-1-4-21 0.3 %
3-2-4-11 0.3 %
4-4-1-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

PSV Eindhoven
4-2-3-14-3-3
150
Bayer Leverkusen
4-3-34-2-3-1
108
Lyon
4-2-3-14-3-3
62
Ajax
4-3-3
53

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 397 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Vitesse2013-08-042015-12-18

FöreF. Rutten1.88 34
UnderHan1.60 93−0.28
EfterR. Maas1.06 17−0.54

Ajax2016-07-262017-05-24

UnderHan2.13 56
EfterM. Keizer1.96 24−0.17

Borussia Dortmund2017-08-052017-12-09

UnderHan1.29 24
EfterPeter Stöger1.58 24+0.29

Lyon2021-05-022022-10-07

UnderHan1.71 62
EfterLaurent Robert Blanc1.59 37−0.12

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 8 andraplatser sedan 2002
04
06
08
10
12
14
16
18
20
22
24

Ett steg per år från 2004 till 2024, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • EredivisieHolland2024/2025Vinnare
  • Super CupHolland2024/2025Tvåa
  • EredivisieHolland2023/2024Vinnare
  • Super CupHolland2023/2024Vinnare
  • DFB PokalGermany2019/2020Tvåa
  • Super CupGermany2017/2018Tvåa
  • EredivisieHolland2016/2017Tvåa
  • UEFA Europa LeagueEurope2016/2017Tvåa
  • Ligat Ha'alIsrael2015/2016Tvåa
  • State CupIsrael2015/2016Tvåa
  • KNVB BekerHolland2011/2012Tvåa
  • Eerste DivisieHolland2004/2005Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.97 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.10snitt 1.782.37
HögstPSV Eindhoven2.22 p/m på 152
LägstHeracles1.25 p/m på 104
Spann0.97 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 7 klubbar är 0.35 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Peter Sylvester Bosz
  • Rutinerad599 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Peter Sylvester Bosz med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare