FootSam
FOOTBALL DATA

M. Keizer

Uppdrag avslutade

Netherlands · 57 år

223 matcher, 9 klubbar, 4 länder mellan 2016 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

223matcher
113–48–62V–O–F
1.74poäng/match
51 %vinstprocent
387poäng
433–295mål
+138målskillnad
60hållna nollor
1134862
Bäst iSporting CP2.03 p/m39 matcher
Svagast iAl-Jazira1.78 p/m143 matcher
Bästa säsong20182.09 p/m47 matcher
Flest matcherAl-Jazira143 matcher

189 av 223 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
Vvsb2011–2012
Telstar2012–2014
Emmen2015–2016
Ajax II2016–2017
Ajax2017
Sporting CP2018–2019
Al-Jazira2019–2023

Poäng per match, period för period

Sporting CP 2018–20192.0339
Al-Jazira 20181.9212
Ajax 20171.8919
Al-Jazira 2019–20231.75130
Cambuur 20160.4212
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
VvsbNetherlands2011–2012inga matcher i vår databas
TelstarNetherlands2012–2014inga matcher i vår databas
EmmenNetherlands2015–2016inga matcher i vår databas
CambuurNetherlands20161212992650.42
Ajax II2016–2017inga matcher i vår databas
AjaxNetherlands20171911355420361.89
Al-JaziraUnited-Arab-Emirates2018126512920231.92
Sporting CPPortugal2018–20193924788744792.03
Al-JaziraUnited-Arab-Emirates2019–20231306727362361672281.75
Al ShababSaudi-Arabia20234022392

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.03 p/mSporting CPpå 39 matcher
Bästa målskillnad+1.67 per matchAjax66–26 på 24 matcher
Flest matcher143Al-Jazira74–32–37
Flest vinster74Al-Jazirapå 143 matcher
Flest poäng254Al-Jazirapå 143 matcher
Längsta sejour130 matcherAl-Jazira2019–2023

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231517181920212223

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123AjaxAl-JaziraSporting CPAl-JaziraAl Shababsnitt 1.74match 1223
Starkaste sträckan2.34 p/m+0.60 mot karriärsnittetMatch 1956 · 2017-08-272018-12-19AjaxAl-JaziraSporting CP27 vinster av 38 · 11844
Svagaste sträckan1.45 p/m0.29 mot karriärsnittetMatch 145182 · 2021-09-242022-05-21Al-Jazira16 vinster av 38 · 5657

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 2.04 mot 1.77.

4-2-3-164 43.5 %1.77 p/m
4-3-346 31.3 %2.04 p/m
4-4-223 15.6 %1.83 p/m
3-4-2-15 3.4 %
4-5-14 2.7 %
3-4-32 1.4 %
5-4-12 1.4 %
4-1-4-11 0.7 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Al-Jazira
4-2-3-14-4-2
89
Ajax
4-3-3
21

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 147 matcher mellan 2017 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Cambuur2016-02-072016-05-08

FöreHenk de Jong0.97 60
UnderHan0.42 12−0.55

Ajax2017-07-262017-12-20

FörePeter Sylvester Bosz2.13 56
UnderHan1.96 24−0.17

Al-Jazira2018-08-312018-11-05

UnderHan2.00 13
EfterD. Hertog1.38 21−0.62

Sporting CP2018-11-242019-08-31

UnderHan2.03 39
EfterEmanuel Ferro2.08 75+0.05

Al-Jazira2019-10-192023-05-22

FöreJ. Streppel1.17 6
UnderHan1.75 130+0.58
EfterF. de Boer1.56 16−0.19

Al Shabab2023-08-142023-09-02

FöreVicente Moreno Peris1.77 35
UnderHan0.40 5−1.37

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4titlar och 2 andraplatser sedan 2011
16
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2016 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • Super CupUnited-Arab-Emirates2021/2022Vinnare
  • Pro LeagueUnited-Arab-Emirates2020/2021Vinnare
  • Super CupPortugal2019/2020Tvåa
  • Taça de PortugalPortugal2018/2019Vinnare
  • Taça da LigaPortugal2018/2019Vinnare
  • Eerste DivisieHolland2016/2017Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.25 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.63snitt 1.852.18
HögstSporting CP2.03 p/m på 39
LägstAl-Jazira1.78 p/m på 143
Spann0.25 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.10 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

M. Keizer
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför M. Keizer med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare