FootSam
FOOTBALL DATA

F. de Boer

Aktiv

Al-Jazira

104 matcher, 5 klubbar, 4 länder mellan 2016 och 2023.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

104matcher
51–15–38V–O–F
1.62poäng/match
49 %vinstprocent
168poäng
169–135mål
+34målskillnad
31hållna nollor
511538
Bäst iAtlanta United FC1.76 p/m54 matcher
Bästa säsong20191.85 p/m46 matcher
Flest matcherAtlanta United FC54 matcher

102 av 104 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20162026
Inter2016
Netherlands2020–2021
Al-Jazira2023–nu

Poäng per match, period för period

Atlanta United FC 2019–20201.8651
Al-Jazira 2023–nu1.5616
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
InterItaly2016832391111
Crystal PalaceEngland20174103273
Atlanta United FCUSA2019–202051305168861951.86
Netherlands2020–2021943218915
Al-JaziraUnited-Arab-Emirates2023–nu167453329251.56

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.76 p/mAtlanta United FCpå 54 matcher
Bästa målskillnad+0.44 per matchAtlanta United FC88–64 på 54 matcher
Flest matcher54Atlanta United FC30–5–19
Flest vinster30Atlanta United FCpå 54 matcher
Flest poäng95Atlanta United FCpå 54 matcher
Längsta sejour51 matcherAtlanta United FC2019–2020

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232016 · Inter · 1.21 p/m på 14 matcher162017 · Crystal Palace · 0.60 p/m på 5 matcher172019 · Atlanta United FC · 1.85 p/m på 46 matcher192020 · Atlanta United FC · 1.36 p/m på 14 matcher202021 · Netherlands · 2.11 p/m på 9 matcher212023 · Al-Jazira · 1.56 p/m på 16 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Crystal PalaceAtlanta United FCNetherlandsAl-Jazirasnitt 1.62match 1104
Starkaste sträckan2.05 p/m+0.43 mot karriärsnittetMatch 3067 · 2019-04-272020-02-26Atlanta United FC25 vinster av 38 · 7342
Svagaste sträckan1.37 p/m0.25 mot karriärsnittetMatch 138 · 2016-08-212019-06-01InterCrystal PalaceAtlanta United FC16 vinster av 38 · 4244

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-4-2 1.75 mot 1.71.

4-2-3-124 28.6 %1.71 p/m
4-3-314 16.7 %1.36 p/m
4-4-212 14.3 %1.75 p/m
3-4-2-110 11.9 %1.20 p/m
3-4-38 9.5 %
3-5-28 9.5 %
3-4-1-24 4.8 %
5-3-22 2.4 %
3-1-4-21 1.2 %
4-4-1-11 1.2 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Atlanta United FC
4-2-3-13-4-2-13-4-3
40
Inter
4-3-34-2-3-1
14
Netherlands
4-2-3-13-4-1-23-5-2
13
Al-Jazira
4-4-2
12

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 84 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Crystal Palace2017-08-122017-09-10

FöreS. Allardyce1.25 24
UnderHan0.60 5−0.65

Atlanta United FC2019-02-222020-07-22

FöreGerardo Martino1.83 78
UnderHan1.76 54−0.07

Al-Jazira2023-08-192023-12-23

FöreM. Keizer1.75 130
UnderHan1.56 16−0.19
EfterMirel Matei Rădoi0.80 5−0.76

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

2titlar och 0 andraplatser sedan 2016
  • US Open CupUnited-States2019Vinnare
  • Campeones CupNc-America2019Vinnare
11 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2016 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • EredivisieHolland2014/2015Tvåa
  • Super CupHolland2014/2015Tvåa
  • EredivisieHolland2013/2014Vinnare
  • KNVB BekerHolland2013/2014Tvåa
  • Super CupHolland2013/2014Vinnare
  • EredivisieHolland2012/2013Vinnare
  • Super CupHolland2012/2013Tvåa
  • EredivisieHolland2011/2012Vinnare
  • Super CupHolland2011/2012Tvåa
  • EredivisieHolland2010/2011Vinnare
  • KNVB BekerHolland2010/2011Tvåa
09

Vad kännetecknar honom?

F. de Boer
  • Resande tränare5 klubbar, 21 matcher i snitt på varje
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför F. de Boer med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.