FootSam
FOOTBALL DATA

Laurent Robert Blanc

Aktiv

France · 60 år · Al-Ittihad FC

329 matcher, 6 klubbar, 3 länder mellan 2010 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

329matcher
208–63–58V–O–F
2.09poäng/match
63 %vinstprocent
687poäng
658–313mål
+345målskillnad
124hållna nollor
2086358
Bäst iParis Saint Germain2.36 p/m173 matcher
Svagast iAl-Rayyan SC1.31 p/m51 matcher
Bästa säsong20152.53 p/m59 matcher
Flest matcherParis Saint Germain173 matcher

129 av 329 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20072026
Bordeaux2007–2010
France2010–2012
Al-Rayyan SC2020–2022
Lyon2022–2023
Al-Ittihad FC2024–nu

Poäng per match, period för period

Paris Saint Germain 2013–20162.36173
Al-Ittihad FC 2024–nu2.2646
France 2010–20122.1822
Lyon 2022–20231.6436
Al-Rayyan SC 2020–20221.3549
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
BordeauxFrance2007–2010inga matcher i vår databas
France2010–20122214623312482.18
Paris Saint GermainFrance2013–201617312631163911264092.36
Al-Rayyan SCQatar2020–202249199216968661.35
LyonFrance2022–202336178115946591.64
Al-Ittihad FCSaudi-Arabia2024–nu463286104521042.26

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt2.36 p/mParis Saint Germainpå 173 matcher
Bästa målskillnad+1.53 per matchParis Saint Germain391–126 på 173 matcher
Flest matcher173Paris Saint Germain126–31–16
Flest vinster126Paris Saint Germainpå 173 matcher
Flest poäng409Paris Saint Germainpå 173 matcher
Längsta sejour173 matcherParis Saint Germain2013–2016

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01231026

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Paris Saint GermainAl-Rayyan SCLyonAl-Ittihad FCsnitt 2.09match 1329
Starkaste sträckan2.71 p/m+0.62 mot karriärsnittetMatch 130167 · 2015-04-252016-01-16Paris Saint Germain33 vinster av 38 · 9216
Svagaste sträckan0.97 p/m1.12 mot karriärsnittetMatch 210247 · 2021-03-262022-10-16Al-Rayyan SCLyon9 vinster av 38 · 5067

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning och den som gett bäst poängsnitt: 2.04.

4-2-3-149 55.7 %2.04 p/m
4-3-316 18.2 %1.56 p/m
3-4-1-29 10.2 %
4-3-1-24 4.5 %
4-1-4-13 3.4 %
3-1-4-21 1.1 %
3-4-2-11 1.1 %
3-4-31 1.1 %
3-5-21 1.1 %
4-1-2-31 1.1 %
4-4-1-11 1.1 %
4-4-21 1.1 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Al-Ittihad FC
4-2-3-1
41
Lyon
4-2-3-14-3-33-4-1-2
37

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 88 matcher mellan 2015 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

France2010-08-112012-05-31

FöreR. Domenech1.90 77
UnderHan2.18 22+0.28

Paris Saint Germain2013-08-032016-05-21

UnderHan2.36 173
EfterUnai Emery Etxegoien2.42 114+0.06

Lyon2022-10-162023-09-03

FörePeter Sylvester Bosz1.71 62
UnderHan1.59 37−0.12
EfterFabio Grosso0.75 8−0.84

Al-Ittihad FC2024-08-242025-08-19

FöreMarcelo Daniel Gallardo1.48 33
UnderHan2.40 40+0.92
EfterSérgio Conceição1.71 7−0.69

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

15titlar och 4 andraplatser sedan 2007
07
09
11
13
15
17
19
21

Ett steg per år från 2007 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

Visa alla 19 meriter
  • Emir CupQatar2021Tvåa
  • QSL CupQatar2020/2021Tvåa
  • Ligue 1France2015/2016Vinnare
  • Coupe de FranceFrance2015/2016Vinnare
  • Trophée des ChampionsFrance2015/2016Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2015/2016Vinnare
  • Ligue 1France2014/2015Vinnare
  • Coupe de FranceFrance2014/2015Vinnare
  • Trophée des ChampionsFrance2014/2015Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2014/2015Vinnare
  • Ligue 1France2013/2014Vinnare
  • Trophée des ChampionsFrance2013/2014Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2013/2014Vinnare
  • Trophée des ChampionsFrance2009/2010Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2009/2010Tvåa
  • Ligue 1France2008/2009Vinnare
  • Trophée des ChampionsFrance2008/2009Vinnare
  • Coupe de la LigueFrance2008/2009Vinnare
  • Ligue 1France2007/2008Tvåa
4 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2007 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Premier LeagueEngland2002/2003Vinnare
  • UEFA European ChampionshipEurope2000 Netherlands/BelVinnare
  • UEFA European Championship QualifiersEurope2000 Netherlands/BelVinnare
  • FIFA World CupWorld1998 FranceVinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

1.05 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbojämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.16snitt 2.082.51
HögstParis Saint Germain2.36 p/m på 173
LägstAl-Rayyan SC1.31 p/m på 51
Spann1.05 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.41 poäng per match, vilket är ojämnbland den fjärdedel som varierar mest mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Laurent Robert Blanc
  • Resultatstark2.09 poäng per match — bland de tio procent högsta
  • Rutinerad329 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell3 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Laurent Robert Blanc med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare