FootSam
FOOTBALL DATA

Patrick Donalé Vieira

Aktiv

France · 50 år · Genoa

328 matcher, 6 klubbar, 4 länder mellan 2016 och 2025.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

328matcher
119–91–118V–O–F
1.37poäng/match
36 %vinstprocent
448poäng
423–436mål
-13målskillnad
87hållna nollor
11991118
Bäst iNew York City FC1.58 p/m90 matcher
Svagast iGenoa1.05 p/m37 matcher
Bästa säsong20171.62 p/m37 matcher
Flest matcherNew York City FC90 matcher

327 av 328 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20132026
New York City FC2016–2018
Nice2018–2020
Crystal Palace2021–2023
Strasbourg2023–2024
Genoa2024–nu

Poäng per match, period för period

New York City FC 2016–20181.5987
Nice 2018–20201.4488
Strasbourg 2023–20241.2938
Crystal Palace 2021–20231.2871
Genoa 2024–nu1.0537
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
Manchester City U192013–2015inga matcher i vår databas
New York City FCUSA2016–2018873921271471321381.59
NiceFrance2018–2020883522311041121271.44
Crystal PalaceEngland2021–2023712225248484911.28
StrasbourgFrance2023–2024381310154852491.29
GenoaItaly2024–nu37912163445391.05

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.58 p/mNew York City FCpå 90 matcher
Bästa målskillnad+0.16 per matchNew York City FC151–137 på 90 matcher
Flest matcher90New York City FC40–22–28
Flest vinster40New York City FCpå 90 matcher
Flest poäng142New York City FCpå 90 matcher
Längsta sejour88 matcherNice2018–2020

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

012316171819202122232425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123NiceCrystal PalaceStrasbourgGenoasnitt 1.37match 1328
Starkaste sträckan1.82 p/m+0.45 mot karriärsnittetMatch 4380 · 2017-04-142018-04-11New York City FC20 vinster av 38 · 6547
Svagaste sträckan0.97 p/m0.40 mot karriärsnittetMatch 228265 · 2022-08-272023-11-25Crystal PalaceStrasbourg8 vinster av 38 · 2848

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-3-3 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-1-4-1 1.73 mot 1.47.

4-3-3154 48 %1.47 p/m
4-2-3-166 20.6 %1.26 p/m
3-4-2-116 5 %1.19 p/m
3-4-316 5 %0.94 p/m
3-5-215 4.7 %1.53 p/m
4-1-4-111 3.4 %1.73 p/m
4-4-1-110 3.1 %1.30 p/m
4-4-29 2.8 %
3-4-1-27 2.2 %
5-4-17 2.2 %
4-5-13 0.9 %
5-3-23 0.9 %
3-5-1-12 0.6 %
3-1-4-21 0.3 %
3-2-4-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Nice
4-3-3
87
Crystal Palace
4-3-34-2-3-1
74
Strasbourg
4-2-3-13-4-34-3-3
38
Genoa
4-2-3-1
37

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 321 matcher mellan 2016 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

New York City FC2016-03-062018-06-09

UnderHan1.58 90
EfterDomènec Torrent Font1.70 60+0.12

Nice2018-08-112020-12-03

FöreL. Favre1.54 101
UnderHan1.43 89−0.11
EfterAdrian Ursea1.27 30−0.16

Strasbourg2023-08-132024-05-19

FöreF. Antonetti1.39 18
UnderHan1.29 38−0.10
EfterLiam James Rosenior1.65 37+0.36

Genoa2024-11-242025-05-24

FöreAlberto Gilardino1.52 79
UnderHan1.27 26−0.25

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

36 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2013 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • FA CupEngland2010/2011Vinnare
  • Super CupItaly2009/2010Tvåa
  • Serie AItaly2008/2009Vinnare
  • Super CupItaly2008/2009Vinnare
  • Serie AItaly2007/2008Vinnare
  • Super CupItaly2007/2008Tvåa
  • Coppa ItaliaItaly2007/2008Tvåa
  • Serie AItaly2006/2007Vinnare
  • Coppa ItaliaItaly2006/2007Tvåa
  • Super CupItaly2006/2007Vinnare
  • FIFA World CupWorld2006 GermanyTvåa
  • Super CupItaly2005/2006Tvåa
  • FA CupEngland2004/2005Vinnare
  • Premier LeagueEngland2004/2005Tvåa
  • Community ShieldEngland2004/2005Vinnare
  • Premier LeagueEngland2003/2004Vinnare
  • Community ShieldEngland2003/2004Tvåa
  • Premier LeagueEngland2002/2003Tvåa
  • Community ShieldEngland2002/2003Vinnare
  • FA CupEngland2002/2003Vinnare
  • Premier LeagueEngland2001/2002Vinnare
  • FA CupEngland2001/2002Vinnare
  • FIFA Confederations CupWorld2001 Korea Rep/JapanVinnare
  • Premier LeagueEngland2000/2001Tvåa
  • FA CupEngland2000/2001Tvåa
  • UEFA European ChampionshipEurope2000 Netherlands/BelVinnare
  • UEFA European Championship QualifiersEurope2000 Netherlands/BelVinnare
  • UEFA Europa LeagueEurope1999/2000Tvåa
  • Premier LeagueEngland1999/2000Tvåa
  • Community ShieldEngland1999/2000Vinnare
  • Premier LeagueEngland1998/1999Tvåa
  • Community ShieldEngland1998/1999Vinnare
  • FIFA World CupWorld1998 FranceVinnare
  • FA CupEngland1997/1998Vinnare
  • Premier LeagueEngland1997/1998Vinnare
  • Serie AItaly1995/1996Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.53 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

0.90snitt 1.371.73
HögstNew York City FC1.58 p/m på 90
LägstGenoa1.05 p/m på 37
Spann0.53 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.17 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Patrick Donalé Vieira
  • Rutinerad328 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Patrick Donalé Vieira med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare