FootSam
FOOTBALL DATA

Domènec Torrent Font

Aktiv

Spain · 64 år · Monterrey

176 matcher, 5 klubbar, 4 länder mellan 2018 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

176matcher
80–37–59V–O–F
1.57poäng/match
46 %vinstprocent
277poäng
283–253mål
+30målskillnad
39hållna nollor
803759
Bäst iFlamengo1.85 p/m27 matcher
Svagast iGalatasaray1.30 p/m20 matcher
Bästa säsong20191.87 p/m38 matcher
Flest matcherNew York City FC60 matcher

174 av 176 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20182026
New York City FC2018–2019
Monterrey2025–nu

Poäng per match, period för period

Flamengo 20201.9624
New York City FC 2018–20191.7060
Monterrey 2025–nu1.4829
Atletico San Luis från 20241.4040
Galatasaray 20221.3020
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
New York City FCUSA2018–201960291516104761021.70
FlamengoBrazil20202414554332471.96
GalatasarayTurkey2022207582831261.30
Atletico San LuisMexicofrån 202440175185662561.40
MonterreyMexico2025–nu29127104844431.48

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.85 p/mFlamengopå 27 matcher
Bästa målskillnad+0.47 per matchNew York City FC104–76 på 60 matcher
Flest matcher60New York City FC29–15–16
Flest vinster29New York City FCpå 60 matcher
Flest poäng102New York City FCpå 60 matcher
Längsta sejour60 matcherNew York City FC2018–2019

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123181920212425

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123FlamengoGalatasarayAtletico San LuisMonterreysnitt 1.57match 1176
Starkaste sträckan2.05 p/m+0.48 mot karriärsnittetMatch 4481 · 2019-07-212020-10-22New York City FCFlamengo24 vinster av 38 · 7248
Svagaste sträckan1.26 p/m0.31 mot karriärsnittetMatch 82119 · 2020-10-252024-09-21FlamengoGalatasarayAtletico San Luis13 vinster av 38 · 5461

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.87 mot 1.73.

4-2-3-166 39.5 %1.73 p/m
3-4-323 13.8 %1.70 p/m
4-1-4-118 10.8 %1.28 p/m
4-3-315 9 %1.87 p/m
3-4-2-110 6 %1.00 p/m
4-3-1-27 4.2 %
4-4-26 3.6 %
5-3-25 3 %
5-4-15 3 %
3-4-1-24 2.4 %
3-5-1-13 1.8 %
3-5-23 1.8 %
4-1-3-21 0.6 %
4-5-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

New York City FC
4-2-3-13-4-34-3-3
55
Atletico San Luis
3-4-34-2-3-1
40
Flamengo
4-2-3-1
27
Monterrey
4-2-3-1
25
Galatasaray
4-2-3-14-1-4-1
20

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 167 matcher mellan 2018 och 2025. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

New York City FC2018-06-242019-10-23

FörePatrick Donalé Vieira1.58 90
UnderHan1.70 60+0.12
EfterRonny Deila1.68 90−0.02

Flamengo2020-08-092020-11-12

UnderHan1.85 27−0.50
EfterRogério Mücke Ceni1.82 38−0.03

Galatasaray2022-01-162022-05-20

FöreF. Terim1.80 202
UnderHan1.30 20−0.50
EfterOkan Buruk2.27 208+0.97

Atletico San Luis2024-07-062025-04-21

FöreGustavo Leal1.20 41
UnderHan1.40 40+0.20
EfterGuillermo Abascal Pérez1.03 37−0.37

Monterrey2025-06-182026-01-11

FöreMartin Demichelis1.65 43
UnderHan1.48 29−0.17
EfterNicolas Sanchez1.15 20−0.33

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

15 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2018 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Premier LeagueEngland2017/2018Vinnare
  • League CupEngland2017/2018Vinnare
  • BundesligaGermany2015/2016Vinnare
  • DFB PokalGermany2015/2016Vinnare
  • Super CupGermany2015/2016Tvåa
  • Audi CupWorld2015Vinnare
  • BundesligaGermany2014/2015Vinnare
  • Super CupGermany2014/2015Tvåa
  • MLS All-StarWorld2014Tvåa
  • BundesligaGermany2013/2014Vinnare
  • DFB PokalGermany2013/2014Vinnare
  • Super CupGermany2013/2014Tvåa
  • UEFA Super CupEurope2013/2014Vinnare
  • FIFA Intercontinental CupWorld2013 MoroccoVinnare
  • Audi CupWorld2013Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.55 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbtypisk jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.15snitt 1.572.00
HögstFlamengo1.85 p/m på 27
LägstGalatasaray1.30 p/m på 20
Spann0.55 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 5 klubbar är 0.18 poäng per match, vilket är typiskmitt bland de andra — varken ovanligt jämn eller ovanligt ojämn. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Domènec Torrent Font
  • Internationell4 länder — snittet är knappt två

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Domènec Torrent Font med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare