FootSam
FOOTBALL DATA

Liam James Rosenior

Aktiv

England · 42 år · Paris FC

178 matcher, 4 klubbar, 2 länder mellan 2020 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

178matcher
71–52–55V–O–F
1.49poäng/match
40 %vinstprocent
265poäng
264–222mål
+42målskillnad
55hållna nollor
715255
Bäst iChelsea1.61 p/m28 matcher
Svagast iHull City1.40 p/m78 matcher
Bästa säsong20241.65 p/m37 matcher
Flest matcherHull City78 matcher

178 av 178 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20222026
Derby2022
Hull City2022–2024
Strasbourgfrån 2024
Paris FC2026–nu

Poäng per match, period för period

Strasbourg från 20241.5452
Hull City 2022–20241.4277
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
DerbyEngland202285218417
Hull CityEngland2022–202477272822101921091.42
StrasbourgFrancefrån 2024522214168568801.54
Paris FCFrance2026–nu2110304

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.61 p/mChelseapå 28 matcher
Bästa målskillnad+0.54 per matchChelsea60–45 på 28 matcher
Flest matcher78Hull City27–28–23
Flest vinster27Hull Citypå 78 matcher
Flest poäng109Hull Citypå 78 matcher
Längsta sejour77 matcherHull City2022–2024

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123202223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123Hull CityStrasbourgChelseaStrasbourgChelseaStrasbourgChelseaStrasbourgChelseaStrasbourgChelseaStrasbourgChelseaStrasbourgChelseaParis FCsnitt 1.49match 1178
Starkaste sträckan1.89 p/m+0.40 mot karriärsnittetMatch 111148 · 2024-12-152025-11-09StrasbourgChelseaStrasbourgChelseaStrasbourgChelseaStrasbourgChelseaStrasbourg21 vinster av 38 · 7143
Svagaste sträckan1.26 p/m0.23 mot karriärsnittetMatch 71108 · 2023-12-222024-11-24Hull CityStrasbourg12 vinster av 38 · 5760

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 3-4-2-1 1.67 mot 1.38.

4-2-3-192 52 %1.38 p/m
4-4-232 18.1 %1.34 p/m
3-4-2-121 11.9 %1.67 p/m
4-3-38 4.5 %
3-4-35 2.8 %
3-4-1-24 2.3 %
4-1-4-14 2.3 %
4-4-1-14 2.3 %
3-5-1-12 1.1 %
3-5-22 1.1 %
3-2-4-11 0.6 %
4-3-1-21 0.6 %
5-4-11 0.6 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Hull City
4-2-3-14-4-2
78
Strasbourg
3-4-2-14-2-3-1
51
Chelsea
4-2-3-1
28
Derby
4-2-3-14-3-3
18

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 177 matcher mellan 2020 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Derby2020-11-212020-12-12

FöreP. Cocu1.25 65
UnderHan1.00 7−0.25
EfterW. Rooney1.12 78+0.12

Derby2022-07-302022-09-17

FöreW. Rooney1.12 78
UnderHan1.82 11+0.70
EfterPaul Warne1.58 125−0.24

Hull City2022-11-052024-05-04

FöreA. Dawson1.29 7
UnderHan1.40 78+0.11
EfterT. Walter0.83 18−0.57

Strasbourg2024-08-182025-05-17

FörePatrick Donalé Vieira1.29 38
UnderHan1.65 37+0.36

Chelsea2026-02-072026-04-21

UnderHan1.13 15
EfterCalum McFarlane1.17 6+0.04

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

4 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2022 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • Premier League 2 Division TwoEngland2017/2018Vinnare
  • ChampionshipEngland2016/2017Tvåa
  • FA CupEngland2013/2014Tvåa
  • ChampionshipEngland2012/2013Tvåa
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.21 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.25snitt 1.481.76
HögstChelsea1.61 p/m på 28
LägstHull City1.40 p/m på 78
Spann0.21 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.09 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför Liam James Rosenior med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Vad kännetecknar honom?Ingen av etiketterna slog till. Han ligger mitt i fältet på varje mått vi mäter, och en tränare utan ytterligheter får inga — det är svaret, inte en lucka i datan.